Wpis z mikrobloga

Niestety katolicyzm to rak polskiego społeczeństwa. Źródło podziałów, zawiści, dewotyzmu i zacofania. Nic nie poradzisz.


Jak widzę Oświeceniowe bzdury i bajki wciąż w modzie. Może niech tacy anty-teiści poczytają Marka Lillę albo innego historyka Kościoła lub nawet zwykłego ojca Ziębę i potem spróbują pisać takie głupoty. Katolicyzm to najlepsza rzecz jaka Polskę spotkała a dzisiaj ma charakter pro-rodzinny i moralizatorski.

#4konserwy #shitwykopsays #religia #socjologia
  • 10
@Brzytwa_Ockhama:

Abp. Fulton Sheen kiedyś powiedział:

W Stanach Zjednoczonych, nie ma nawet 100 osób które nienawidziłby Kościoła Katolickiego. Są jednak miliony, które nienawidzą tego, co błędnie za Kościół Katolicki uważają.


I w Polsce, można zauważyć to samo. A to wynika z niewiedzy czym jest Kościół.

Bo jak ktoś, napisze że "Kościół to zło", "Czarna mafia", "Hipokryzja kleru" bo księża upadają, albo ludzie wierzący nie dają dobrego świadectwa, to coraz bardziej chce
@benzdriver: Ok

@Magromo: Od historycznego uratowania naszej państwowości (chrzest Polski) przez żmudne tworzenie polskiej administracji i nauki aż do doradców króla i cóż - Oświecenia w duchu katolickim. Potem katolicyzm jako samo podtrzymywanie polskiej kultury, jako odrębność w stosunku do protestantyzmu niemieckiego i prawosławia. Ostatecznie bastion wolności i polskości w komunistycznym systemie. W końcu jakaś podstawa moralna w ciągłej relatywizacji Państw Zachodnich
@Brzytwa_Ockhama: Znam genezę cytatu i zgadzam się z tym, że z ludźmi "głęboko" wierzącymi ciężko się rozmawia i często powstają z tego powodu niesnaski, często wbrew logice (ciągle mówię o przytaczanym cytacie).

Z drugiej strony zgadzam się z Tobą, że wiara katolicka jest bastionem wolności i morlaności, który wielokrotnie ratował nam dupę (i prawdopodobnie ratuje nam ją też w tym momencie).

Moja opinia jest taka, że warto zrozumieć jakie znaczenie ma
@Brzytwa_Ockhama:

kontekst, brakuje kontekstu.

To znaczy ja wiem skąd ten cytat pochodzi, ale wrzucając go tutaj bez kontekstu ten cytat traci to co istotne: a chodziło o zachowanie "starszego katolickiego pokolenia" które będzie wciskać swój nos w nieswoje sprawy zasłaniając się właśnie religią.