Wpis z mikrobloga

Uprzedzając falę pytań przedmaturalnych z #matematyka wrzucam listę tego, co trzeba wiedzieć żeby dobrze zdać maturę rozszerzoną z matematyki oraz dodatkowe, ciekawe zależności i twierdzenia, których nie ma w arkuszach maturalnych, nie ma w podstawie programowej, są przyjemne, a mogą usprawnić pracę, przyspieszyć rozwiązywanie zadań maturalnych i poszerzyć wiedzę []

1) PODSTAWA PROGRAMOWA Z MATEMATYKI, ZAKRES ROZSZERZONY I PODSTAWOWY

2) Twierdzenie Eulera

3) Twierdzenie Menelaosa

4) Twierdzenie Cevy

5) Twierdzenie Ptolemeusza

6) Twierdzenie Steinera-Lehmusa

7) Twierdzenie Brahmaputry

8) Twierdzenie Newtona

9) Wzory Vietta dla wielomianów 3 i 4 stopnia

10) Warunek prostopadłości wektorów

11) Sinus i cosinus połowy kąta

12) Twierdzenie Darboux

13) Reguła de l'Hospitala

14) Nierówność Muirheada

15) Suma kwadratów

16) Suma iloczynów

17) Nierówność Cauchy'ego-Schwarza

18) Nierówność między średnimi potęgowymi

19) Twierdzenie Stewarta

20) Równanie Pella

21) Twierdzenie o dwusiecznej

22) Twierdzenie Van Der Waerdena

23) Błąd względny

24) Twierdzenie Vivianiego

25) Twierdzenie o ciągach jednomonotonicznych

26) Nierówność Jensena

27) Twierdzenie Van Aubela

28) Sferyczne twierdzenie cosinusów

29) Schemat Hornera

30) Wzory Cramera

31) Linia Środkowa

Ilość może przerażać, ale do matury, od dnia dzisiejszego, macie jeszcze +/- 200 dni - to kupa czasu, który możecie poświęcić na dobre przygotowanie się ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Zbiór wszystkiego został skompletowany przez mojego niezawodnego korepetytora 2 lata temu, bierzcie i jedzcie z tego wszyscy, bo mi bardzo pomogło.

#matura2018 #matura #maturazmatematyki #matematykapolewika #matematyka #licbaza #techbaza #matemaks #etrapez
  • 22
@gitarasiema: ja sam na maturze użyłem kilku z tych twierdzeń przy niektórych zadaniach, inni podopieczni mojego korepetytora też, więc nie jest to do końca bez sensu ( ͡° ͜ʖ ͡°) a skoro nie słyszałeś to warto się zapoznać, bardzo fajne i miłe rzeczy
@Polewik: kilku to wiadomo, de l'Hospital to często wybawienie, i jeszcze parę innych tu jest, co do których myślałem, że po prostu są w podstawie, jak choćby coś tak oczywistego jak Horner, ale wiele z nich, tak jak te geometryczne armaty, Ceva, Van Aubel, takiemu normalnemu maturzyście to raczej zamiesza w głowie niż pomoże
@gitarasiema: dodawałem tę listę z myślą o ambitnych maturzystach celujących w okolice 90-100% z matury rozszerzonej ( ͡º ͜ʖ͡º) i fakt, jeśli normalny maturzysta zostałby zasypany taką ilością kobylastego materiału tuż przed maturą prawdopodobnie miałby miszmasz w głowie, ale przecież do matury zostało prawie pół roku, to idealny czas na to żeby ładnie sobie wszystko ułożyć
@Polewik: ja maturę z matmy zdałem bazując praktycznie tylko na myśleniu i na pewności siebie, i jak tak teraz patrzę na to co napisałeś, to myślę, że jakbym zaczął tak ambitnie, to bym się mocno przejechał, straciłbym wiarę w siebie, zacząłbym się bać matmy, strach by mnie na maturze sparaliżował, i z tych 94% na rozszerzeniu nici by było xDD ALE dzięki za to opracowanie, może się kiedyś przyda ;)
@Dawidk01: to tylko pozazdrościć, że maturę z rozszerzonej matematyki rozwaliłeś pracując samym myśleniem ( ͡° ͜ʖ ͡°) Jestem studentem matematyki a do teraz mam problemy z jakimiś armatami maturalnymi