Wpis z mikrobloga

Białorusini zebrali 4000 podpisów pod petycją aby Kartę Polaka mogli otrzymywać nie tylko etniczni Polacy, ale też potomkowie obywateli II RP. Tymczasem w Polsce trwają prace nad nowymi zasadami przyznawania Karty Polaka, teraz ma być trudniej ją uzyskać.

Według mnie każdy Białorusin ma polskie korzenie - powiedziała jedna z rozmówczyń w materiale filmowym.
#bialorus #polska
oydamoydam - Białorusini zebrali 4000 podpisów pod petycją aby Kartę Polaka mogli otr...
  • 16
@oydamoydam: oczywiście że im się należy, nie tylko Karta Polaka ale i obywatelstwo, w ramach zabezpieczenia np. przez 10 czy 20 lat nie mogli by głosować i zajmować urzędniczych stanowisk ale poza tym pełnia praw. Ci ludzi w ciągu pierwszego pokolenia staną się "prawdziwymi" Polakami, wystarczy spojrzeć na Ukraińców i ich dzieci, które w większości przypadków nie mówią po ukraińsku a po polsku. Rok: 2040 Miejsce: Rzeczpospolita Ludność: 80 mln (
Kartę Polaka mogli otrzymywać nie tylko etniczni Polacy, ale też potomkowie obywateli II RP.


@oydamoydam: Bez przesady. Jak ktoś chce to i tak może przyjechac. I tak ta etnicznosc i swiadomosc jest łagodnie traktowana przy wydawaniu KP (co jednak nie dziwi bo wynaradowienie poszło daleko). U na w tej kwestii widzie sie tylko Ukraine, ale właśnie na Białorusi KP dostaja osoby nie czujace się Polakani. Widziałem pisza to bez ogródek na
@szurszur: To prawda, też tak bywa. Mówił mi pewien Rosjanin świetnie znający język polski, pracujący wcześniej przez lata w moskiewskim Instytucie Adama Mickiewicza, że jak na polskiej granicy na stacji kolejowej PKP kupuje bilet to Białorusini z Kartą Polaka (okazują kartę, bo maja zniżki) nie potrafią po polsku kupić biletu. Na Białorusi Kart Polaka wydano najwięcej 100 tys.
@thatguy93: Wiem o tyum, dlatego nie szafowalbym kartami. Kto jest obrotny moze sie przeniesc bez nich. A jak chca latwego wjazdu to niech ida do Lukaszenki blokujacego maly przygraniczny ruch.
@oydamoydam: Bo dziś każdy chce być Polakiem xD

Takie czasy nastały.

Co do Białorusinów, też ich bardziej wolę od Ukrainców, niestety rosyjska propaganda nadszarpnęła i ich "zębem sovieticus" a ci przy rosyjskiej granicy to tak jak na Ukrainie raczej ciągną do rosji, za to zachód Białorusi jest mocno pro-Polski, to właśnie głównie ta część swego czasu najmocniej postulowała z pomysłem konfederacji czy przyłączenia się do Polski, było to jakoś w 2010-2013.
U na w tej kwestii widzie sie tylko Ukraine, ale właśnie na Białorusi KP dostaja osoby nie czujace się Polakani. Widziałem pisza to bez ogródek na forach, a kilka dni temu na dużym portalu były nawet wywiady z 3 osobami, które karty dostali. Zadna nie powiedziała, że uważa się za Polke/Polaka.


@szurszur: Ale z Ukraincami jest przecież dokładnie tak samo, dokładnie identycznie, po za tym że na Białorusi znadzie się znacznie
@444cztery: Z perspektywy sieci to czesciej widze Białorusinów, którzy przyznaja sie do posiadania KP i demonstrujacy swoja silna białoruskośc niż w przypadku Ukrainców. Może to wpływ tego, że Ukraincy czesciej z KP jadą do Polski.
Z tym spadkiem RON to nie przesadzałbym. W białoruskim internecie patriotycznym znacznie popularniejsze jest odwoływanie się do WKL i memy z flagami Białorusi i Ukrainy niż z Polski. To efekt miziania się tamtejszych narodowców.
Także spory
@szurszur: Nie zgadzam się z tym co napisałeś, śledzę bardzo mocno internet i Białoruski i Ukraiński i Rosyjski. Białorusini są bardziej przychylni i mniej nastawieni wrogo do Polski niż Ukraincy. Wiem że też sam jesteś ukraincem stąd taka twoja postawa i zaangażowanie na wykop.
@444cztery: Ale teraz to się kompromitujesz. Bo niczemu z tego co napisałem nie zaprzeczyłes. A co do tego zdania:

Białorusini są bardziej przychylni i mniej nastawieni wrogo do Polski niż Ukraincy.

Ale ja czegoś takiego nie pisałem. Przeczytaj jeszcze raz co dokładnie napisałem.

Wiem że też sam jesteś ukraincem stąd taka twoja postawa i zaangażowanie na wykop.


@444cztery: Nie dośc, że nie potrafisz czytać ze zrozumieniem to jeszcze kłamiesz.
@szurszur

Mam gdzies nawet taki mniej wiecej screen z VK ''mam Kartę Polaka, ale Białystok powinien należeć do Białorusi''.

To nie wchodź broń boze na grupy ukraińskich nacjonalistów na vk, bo tam to co drugi by rąbał siekiera lachow, ukraiński trollu.
@szurszur: A to ukraiński nacjonalista nie może mieć dostać karty Polaka jeśli spełnia określone warunki?. Znam wielu Białorusinów z karta Polaka mieszkających na stałe w Polsce, wszyscy znają hymn,język, obchodzą nasze święta narodowe i czuja się Polakami, a po Ukraińcach niestety tego nie widać, a styczność z tymi drugimi mam codziennie, zarówno z tymi z karta Polaka jak i bez.
@Ramzan: Może miec, ale nie widziałem aby demonstracyjnie sie do tego przyznawali atakujac Polske. Owszem sa tacy co przyznaja sie do polskich przodków i to robią. podobnie jak Rosjanie, ale takich z KP nie pamiętam.