Wpis z mikrobloga

Moze nie jestem dobrą osobą na takie narzekanie, ale po 2 latach pracy w #qa zauwazylam, że wiekszosc ludzi jaka chce testować to randomowi ludzie, ktorym obiło się o uszy, że w IT dobrze placą i że jako tester wcale nie muszą programować, wiec stwierdzają, że się idealnie nadają, bo przecież są wspaniałymi analitykami i zwracają uwage na szczególy ( ͡° ʖ̯ ͡°)

Wiem, że kazdy jakoś zaczynał, ba. Ja swoją kariere testera zaczęłam od pytania was, ale decydując się na to miałam zarówno warsztat programistyczny jak i studia informatyczne, więc to nie był wybór z dupy, bo duzo placon tylko dokładnie zaplanowana ścieżka

#testowanieoprogramowania #it #praca
  • 10
@VulpineGirl: kolejna osoba ktora uważa ze do bycia testerem muszę mieć zaplecze programistyczne. Od 5 lat siedzę w testach, aktualnie na stanowisku seniora. Po #!$%@? socjologii i jakoś nie miałem nigdy problemów z tym ze nie znałem (i w sumie nie znam nadal) sie na programowaniu a sqla uczyłem sie dopiero gdy dostałem prace za 4,5k do łapy. Co wiecej, jestem dobry w tym co robię. A twoja teorie wywalam do
@supersucker: Z ciekawości, jakiego rodzaju aplikacje testujesz? Jakiej skali są to projekty? Wszystko klikane, czy po prostu automaty piszą inni? Pytam, bo w mojej ocenie senior to gość, który powinien umieć ogarnąć w miarę samodzielnie każdą część procesu testowego (no może poza testami bezpieczeństwa, bo to wymaga zarówno bardzo szerokiej jak i specjalistycznej wiedzy).
@kowalesio: bardzo duże korpo. aplikacje w większości web. Testy procesów biznesowych, testy e2e. W jednym procesie moze uczestniczyć nawet kilkanaście systemów. Dane są odkładane do kilku różnych baz.
Masz racje ze senior powinien robić cos wiecej niż tylko testowanie. W moim przypadku wszystko od back logu, planning z klientem, analiza dokumentu, wycena testów, spisanie tc, testy, raportowanie, zagrożenia, review projektu z klientem i prezentacja gotowego rozwiązania, na koniec tez instrukcja jeśli
@VulpineGirl: Wiesz co, też mam takie wrażenie. Ja (co prawda) nie ukończyłem informatyki... ale głównie dlatego że tytuł magistra zdobyłem z innej dziedziny i późniejsze studia IT były porażką...
Tym niemniej, prace magisterską pisałem w katedrze informatyki. Miałem studia podyplomowe z informatyki i zadania w stylu postawienie serwera/ skonfigurowanie uslug/ postawienie apki/ sql/ etc. są hmmm... banalne?
A teraz przychodzą czasem ludzie, których jedyna styczność z IT to kupowanie ciuszków na
@supersucker: nie zgadzam się z Tobą, chyba, więc może doprecyzuj, proszę.
Uważasz że Senior powinien ogarniac wszystko? Łącznie z prezentowaniem klientowi rozwiązania? Z pisaniem instrukcji? Może aż tak różnią się nasze projekty, ale ja, jako Senior, raczej oczekuje iż robię te trudniejsze zagadnienia -> planowanie, wycena, analiza, review... ale nie ślęczę nad monotonnymi i (wbrew pozorom) prostymi rzeczami jak pisanie TC czy instrukcji -> to raczej robią Ci juniorzy/middle ? Ja