Wpis z mikrobloga

Jaki silnik jest w Proxxon FBS240/E? Na 230V czy na np. 12V tylko w środku jest przetwornica 230/12V? Przyszła dzisiaj do mnie po serwisie gwarancyjnym (stwierdzili, że narzędzie jest zbyt zużyte (?) i nie przyjęli) więc w wolnym czasie rozbiorę ją i spróbuję naprawić. Gdyby to był problem elektroniki to super, gorzej jak silnik padł

#majsterkowanie #diy #antwitomajsterkuje
  • 31
@Antwito: to diody dość starego typu, o prądzie maksymalnym 1A i niezbyt wielkiej wytrzymałości. Ugotować je mogło choćby zwarcie na komutatorze (od opiłków). BA159 jako zamiennik - najwyżej jako rozwiązanie tymczasowe. BA159 to dioda impulsowa, ma inne właściwości po prostu. Parametrycznie wytrzyma, ale będzie miała np. większy spadek napięcia na złączu, mniejszą wytrzymałość na przeciążenia... 1N4007 kupisz w każdym sklepie z diodami.
@Antwito: jeśli zmieścisz, to na pewno nie zaszkodzi, choć nie jest do końca pewne, czy w przypadku zwarcie na pewno to bezpiecznik jako pierwszy wyparuje. Równie dobrze może się okazać, że diody zabezpieczą bezpiecznik, umierając wcześniej. Podmień te diody i sprawdź co się dzieje, jak to włączysz, tylko dla ochrony reszty urządzenia pierwsze włączenie zrób z żarówką (klasyczną z żarnikiem) w miarę dużej mocy (minimum 60-75W) wpiętą w szereg z tym
@Jarek_P a może na początek wsadzić żarówkę jeszcze w miejsce silnika? Jeśli wszystko pójdzie okej to dopiero przysługiwać silnik. Wtedy miałbym w miarę pewność, że to nie silnik jest problemem, gdyby nie zadziałało.
@Jarek_P testowałem dzisiaj wreszcie tą elektronikę z żarówką 60W. Kręci się tylko najprawdopodobniej nie działa regulacja obrotów. Nie słyszałem różnicy na dwóch skrajnych ustawienia potencjometru. Sprawdzałem potencjometr i jest sprawny. Może to być wina triaka? Czy to przez padnięty triak mogły się zepsuć diody?
@Jarek_P, dzięki za pomoc. Doszedł dzisiaj do mnie nowy triak, diak i diody. Wymieniłem i jak na razie wszystko działa. Zastanawiam się jeszcze czy dać trochę jakiegoś smaru do łożysk ślizgowych w silniku. Może być np. smar silikonowy albo WD-40?
@Antwito: WD40 jest dobry do wyczyszczenia, ale jako środek smarujący już nie bardzo. Nie potrafię Ci powiedzieć, czy lepiej te łożyska nawilżyć jakimś środkiem smarującym, czy zostawić na sucho, obie opcje maja wady i zalety. Nasmarowane - wiadomo, ale z drugiej strony, jak się potem pył do tego przyklei, to masakra.