Wpis z mikrobloga

Witajcie zacni akwarystycy tego tagu ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Po paru ładnych latach zamarzyło mi się zreaktywowanie mojego 45L akwarium.
Kiedyś jak je miałem na nic nie zwracałem uwagi, po prostu ładowałem to co mi się podobało, no ale... to były czasy w których chodziłem do podstawówki :D
Po tamtych czasach pozostał mi filtr 320l/h, grzałka 50W oraz jakieś kamyczki o wymiarach około 3x3mm których zdjęcie dołączę - może ktoś określi czy to się do czegoś nadaje.

I tutaj pytanie do Was na które odpowiedzi jednoznacznej nie znalazłem w poradnikach rozsianych po internecie, mianowicie, czego użyć jako podłoża (kiedyś stosowałem tylko kamienie, no ale wiadomo... bywało tak że roślinki nie miały się do czego zakorzenić i potem pływały sobie po tafli), czego użyć aby roślinkom było dobrze (niestety nie wiem jakie zastosuję, pewnie pójdę do zoologicznego i wybiorę takie które mi się podobają).
Jeśli ma to jakieś znaczenie, to rybki chciałbym coś pokroju neonów. (ale to jeszcze muszę poczytać i popatrzeć co mają w zoologicznych)

Z tego co wyczytałem w internecie ułożyłem sobie taki plan:
Na samo dno coś takiego - http://allegro.pl/nutriplant-3l-podloze-podkladowe-do-akwarium-i7057324940.html
I tutaj nie wiem czy mogę od razu wykorzystać te moje kamyczki, czy musiałbym zakupić coś takiego - http://allegro.pl/zwirek-piasek-kwarcowy-czarny-akwarium-2-3-mm-1kg-i5348766993.html i potem dopiero te moje kamyczki lub w ogóle dać sobie z nimi spokój?

Miałoby prawo bytu coś takiego dla kogoś kto kompletnie nie zna się na nawożeniu/karmieniu roślinek?

#akwarystyka #akwarium
Imzdx - Witajcie zacni akwarystycy tego tagu ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Po paru ładnych latach zama...

źródło: comment_L96LdxaH0t4IWGRYITeJ2zhFYdHtZMTD.jpg

Pobierz
  • 21
@robvan: niekoniecznie, kamyczki są przydatne np aby łatwiej przymocować rośliny do podłoża. co nie zmienia faktu, że piasek zwłaszcza kwarcowy daje świetny efekt i przy okazji rozjaśnia wodę.

masz trochę mały baniaczek, ale zakup sobie chociaż po jednej sztuce bocji i otoska. ta pierwsza uwielbia wręcz ślimaki, druga będzie czyścić akwarium z osadzających się glonów.
@Imzdx: kiedyś na forum RA zaciekawił mnie temat jednego gościa który sprobował postawić akwarium bez nawozenia do tafli wody tylko aktywne podłożę i dobre swiatło, najpierw postawiłem baniak 25l dla testów i przez okolo 1.5 roku stał sobie praktycznie bez obsługowo pomijając podmiany wody karmienie rybek, krewetek i przeczysczenie filtra. Pózniej po 1,5 roku gdzies juz podłożę sie wyjałowiło i teraz wypadało by je wymienić na nowe albo jechać na nawozach
@m__r: to są ryby stadne,a bocja wspaniała to minimum 120cm długości akwa. @Imzdx: może być to podłoże z allegro, żwirek też jak i piasek @robvan. To kwestia gustu. Może być też być tanim kosztem ziemia ogrodowa pod żwir. Rośliny jak nurzańce, kryptokoryny, nadwódki, bacopy, limnophyle, hydrocotyle itp spokojnie dają radę na samym żwirku. W oświetleniu żebyś miał 0,5W/L w przypadku świetlówek, lub te minmum 30lm/L w przypadku ledów. Ostatnio
Ochlapto - @m__r: to są ryby stadne,a bocja wspaniała to minimum 120cm długości akwa....

źródło: comment_VMesPPP7LtbhOn1naBVd2zmxgZxCRWcQ.jpg

Pobierz
@m__r: o bardzo dziękuję za rady odnośnie tych rybek sprzątających, postaram się do nich zastosować. W tym moim poprzednim akwarium właśnie zawsze miałem problem z glonami na szybie, nawet dwa spore glonojady nie wyrabiały, nie mówiąc już o warstwie organicznego syfu która zbierała się na dnie i musiałem ją odsysać rureczką.

@aniewiemjaki: również dziękuję :D grzałeczka z termostatem, filtr wewnętrzny (takie coś - http://www.zoologiczny.sklep.pl/AquaEl_FAN_1_plus_filtr_wewnetrzny_do_akwarium__25_23_22___146 ), filtra zewnętrznego nigdy nie miałem,
@Imzdx: no ten filtr to porzadny dla żółwia( ͡° ͜ʖ ͡°) a tak serio to ten mogłby zostać tylko na zasadzie mechanicznego zeby ruszał wode do filtra biologicznego. Jak masz miejsce to kupiłbym jakiś kubełek do 100 litrów to nie bedzie pralki w akwarium a lepiej wiecej niż mniej bo zawsze jest regulacja przepływu wody. Co do podłoża to jestem hipsterem i uzywam ADA miałem manado ale
@Imzdx ale serio przemyśl temat samego piasku i tylko kulki GT. Wiem to z doświadczenia początkującego akwarysty. Z rybami też nie słuchaj żeby kupować po jednej rybie. Kup tam neony czy inne bystrzyki tak z 20 sztuk. Dorzuć krewetek Red cherry i będziesz miał prawie bezobsługowe akwarium. O ile oczywiście kupisz porządny filtr. Jeśli ma być wewnętrzny to bierz taki gdzie będzie największa gąbka a najlepiej to kup samą pompę i dokup
@Imzdx mam 120 w 70 litrach wiec tobie styknie taki nawet tu masz używke. www.allegro.pl/filtr-kanistrowy-aquael-minikani-80-i7056033261.html co ile czyścic raz na pół roku? Albo jak widzisz ze już nie ma ciśnienia, to płukasz w wodzie z akwarium, nie kranówka! I Tyle z jego obsługi wkłady masz w srodku tylko zalewasz i odpowietrzasz.
Krewety są i fajne i pozbywaja sie małych glonów i gówien itp( ͡° ͜ʖ ͡°) a nie
@aniewiemjaki: o ta 80 wydaje się bardzo fajna. Chyba na tą chwilę już wszystko mniej-więcej w głowie poukładane mam, bardzo dziękuję za poświęcony czas i przekazaną wiedzę :D
Pewnie w przeciągu miesiąca zacznę coś działać w tym temacie. Efektem końcowym, jeśli będzie znośny (xD) przyjdę się pochwalić ( ͡º ͜ʖ͡º)
@Imzdx @robvan Nie będzie. Po pierwsze wszystko na spokojnie bez podniety, jak będziesz zalewał to niech to sobie pochodzi tak z 3 dni na spokojnie potem możesz wpuszczać u mnie działa i nie ma nigdy glonów zakwitu wody czy innych chec. Jak chesz korzenie to kup je już i zacznij moczyć niech sobie spokojnie puszczą soki i namokną. A i w sumie jeśli będziesz kupował ten filter używke to zapytaj go czy
@Imzdx: Odnośnie minikani to mam 120. Akurat w linii minikani pompka jest poza kubełkiem i teoretycznie może stać dowolnie. Inne filtry zewnętrzne koniecznie pod akwarium. Pompkę w tych modelach można montować dowolnie, gdzie pasuje. Ja miałem na zewnątrz, na wylocie. Zaopatrz się do niego w zawory odcinające na węże przy głowicy. Przy czyszczeniu zamykasz zawory, zdejmujesz głowice i masz wodę w wężach. Pózniej tylko zalewasz kubełek i masz gotowe do ponownego