Wpis z mikrobloga

Poznałam ostatnio jednego Ukraińca. W rozmowie wyszło, że mimo, że jest Ukraińcem, to w ogóle nie mówi po ukraińsku, a tylko po rosyjsku (jak większość osób z jego regionu). Zszokowało mnie to lekko, ale nie chciałam prowadzić z nim narodowościowych dyskusji, więc zapytałam tylko jak w takim razie śpiewa swój hymn xD

Zaczęło mnie to zastanawiać, czy istnieje coś takiego jak naród ukraiński?
Czy oni mają jakąś swoją tożsamość narodową?

Zapraszam mądre głowy do wypowiedzi.

#ukraina #kiciochpyta #historia #4konserwy
  • 40
  • Odpowiedz
@alejandra15: Jakbyś się barzdiej interesowała geopolityką, to byś wiedziała, że na wschodzie Ukrainy większość osób mói po rosyjsku, a sporo z nich nawet bardziej czuje się Rosjanami niż Ukraińcami.
  • Odpowiedz
@alejandra15: nie widzę w tym problemów, jest sporo dwujęzycznych państw, np. Kanada. A na ukrainie i tak wszyscy znają ukraiński zarówno jak i rosyjski. Jestem ukraińcem, pozdrawiam.
  • Odpowiedz
@Floop: Kanada to słaby przykład, gdyż to młody naród (jeśli w ogóle można tu użyć tego słowa), który jest tak zróżnicowany etnicznie, wyznaniowo itd., że niewielki procent ich populacji w ogóle się uznaje za Kanadyjczyków. Nie jestem przekonana czy mieszkańcy Kanady tworzą naród ;-)
  • Odpowiedz
akurat zapytałam go o to, twierdził, że czuje się Ukraińcem, a nie Rosjaninem. Zero logiki jak dla mnie, stąd te moje refleksje ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@alejandra15: a gdybys rozmawiala z francuskojezycznym szwajcarem to bys nadal nie wodziala logiki?
  • Odpowiedz
@alejandra15: z tą logiką obywatele USA nie są narodem, Australii i t.d. W ogóle to pojęcie "naród" jest dość abstrakcyjne, bo świat nie jest czarno-biały.
  • Odpowiedz
@alejandra15: Naród – wspólnota o podłożu etnicznym, gospodarczym, politycznym, społecznym i kulturowym wytworzona w procesie dziejowym, przejawiająca się w świadomości swych członków. Wikipedia.
Czyli język żadnego znaczenia nie ma w tej kwestii.
  • Odpowiedz
że czuje się Ukraińcem, a nie Rosjaninem. Zero logiki jak dla mnie, stąd te moje refleksje ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@alejandra15: A gdzie tu brak logiki? Na Ukrainie ukrianski uzywa około połowy obywateli. Na Białorusi zaledwie około 10 %.
  • Odpowiedz
@szurszur: a wyobrażasz sobie sytuację, że w Polsce rodzi się dziecko z polskich rodziców i w ogóle nie mówi po polsku? Przecież to jest absurd.
Z tym pytaniem tego faceta o to jak śpiewa swój hymn jak nie zna języka to był żart, ale w sumie to co z tradycją ukraińską, literaturą ukraińską etc.?
Czy istnieje coś takiego jak ukraińska tożsamość narodowa?
Jeśli tak to gdzie ona się ukrywa, skoro nawet
  • Odpowiedz
a wyobrażasz sobie sytuację, że w Polsce rodzi się dziecko z polskich rodziców i w ogóle nie mówi po polsku? Przecież to jest absurd.


@alejandra15: Gdyby w Polsce były silniejsze języki regionalne to mogłyby się wychowywać dzieci na przykład mówiące tylko po kaszubsku i wciąż byłyby Polakami.
Spójrz na takie Chiny-teraz większość mówi po mandaryńsku, ale wciąż istnieje tam tyle języków(zwanych przez propagandę dialektami) że można zapełnić pokój Chińczykami mówiącymi innym
  • Odpowiedz
@alejandra15:

że w Polsce rodzi się dziecko z polskich rodziców i w ogóle nie mówi po polsku?


@alejandra15: Już miałas wyjaśnione z czego to miedzy innymi wynika na Ukrainie.

ale w sumie to co z tradycją ukraińską, literaturą ukraińską etc.?


@alejandra15: No mają to w programach. Część kanonu literatury ukraińskiej też powstała po rosyjsku.

Czy istnieje coś takiego jak ukraińska tożsamość narodowa?


@alejandra15: Gdyby nie było to nie
  • Odpowiedz