Wpis z mikrobloga

@strikingsurface: Okej, ale przy dmuchaniu traci temperaturę przez rozprężanie gazu, a przy wystawieniu ręki no coż tego akurat nie jest pewna, chyba chodzi o szybkość ręki w stosunku do cząsteczek powietrza....
A podczas wystawiania ręki przez okno auta jest jakaś zmiana ciśnienia?
@pantera-bagera: myślę, że z buzi wylatuje takie samo powietrze, tylko co innego mierzysz ręką w obu przypadkach :)

Efekt termodynamiczny jakościowo pewnie zachodzi, ale ilościowo jest pomijalny, a daję sobie rękę uciąć, że przy pomocy termometru typu "ręka" niemierzalny. Nie te ciśnienia, nie te temperatury.

Kiedy chuchasz powietrze ma małą prędkość, przykładasz rękę niemal zasłaniając usta i w konsekwencji czujesz temperaturę wilgotnego powietrza z jamy ustnej, czyli pewnie coś koło 37
@pantera-bagera: wyguglowałem na szybko, "dlaczego wiatr jest zimny"

i trafiłem na coś takiego:

Fizyka - Cialo cieplejesze oddaje energie zimniejszemu.

ręka jest cieplejsza, a powietrze zimniejsze.

Jesli wiatru nie ma, to oddajesz cieplo powoli tylko temu co jest bezposrednio kolo Ciebie. Jesli jest wiatr to musisz oddac cieplo calemu powietrzu ktore przesuwa sie kolo Ciebie. Dopoki temperatura powietrza jest mniejsza niz 36,6 to zawsze oddajesz cieplo. Kiedy temperatura powietrza jest wyzsza