Wpis z mikrobloga

Hikaru Nakamura w prostych słowach to co napisał @kolnay1 w tym komentarzu, pod znaleziskiem o AlphaZero: "I think the research is certainly very interesting; the concept of trying to learn from the start without any prior knowledge so certainly it's a new approach and it worked quite well obviously with go. It's definitely interesting. That being said, having looked at the games and understand[ing] what the playing strength was I don't necessarily put a lot of credibility in the results simply because my understanding is that AlphaZero is basically using the Google super computer and Stockfish doesn't run on that hardware; Stockfish was basically running on what would be my laptop. If you wanna have a match that's comparable you have to have Stockfish running on a super computer as well."
#szachy
  • 5
@Ragnarokk: Ale bardzo dużo w tym marketingu, jak np. to, że w 4h zsyntezował wiedzę szachową. To co? Nie znał zasad, odkrył robienie roszady?

I jeszcze słówko od mistrza:
Nakamura: "I don't think it would change my approach at all. I don't think fundamentally it's gonna be that much of a difference. A lot of it is probably in the speed and the algorithm. It's not my field of expertise but
@Ragnarokk: Wybacz, że jeszcze raz wołam, ale jeszcze mi się ciśnie na klawiaturę, że przełom to faktycznie jest, ale na pewno nie w szachach. A w czym? Nie wiem, może w programowaniu rozwiązywania tego typu zadań.
@piotrb:
W szachach to nie, co za różnica dla sportu czy komputer ma 3300 czy 3400. Jeden pies. Raczej chodzi o ogólne podejście w świecie algorytmów. Oczywiście znów nie jest to ani nic nowego ani super odkrywczego, ale takie medialne wydarzenia zawsze intensyfikują rozwój.
Nie czytałem jak to dokładnie działa, więc też konkretniej wypowiadać się nie chcę.
@piotrb: W szachach też jest trochę przełomu, bo obecne silniki szachowe nauczyły nas, żeby nie grać jak starzy mistrzowie, a tu pojawia się jeden (potencjalnie silniejszy), który stylem gry podejrzanie ich przypomina. Po prostu głupie jest to, że szum medialny spłyca to zagadnienie do jakiejś w zasadzie nieciekawej kwestii tj. który silnik jest lepszy.