Wpis z mikrobloga

Hej Mirasy, mam pytanie. Mam w domu słabą wentylacje a zatem dużą wilgotność ~ 70%. Mam wentylator na końcu rury wentylacyjnej i zauważyłem,że jak jest włączony to wilgotność spada, okna nie są zaparowane itp. Jedyny problem to hałas wentylatora, dlatego chciałem zamontować regulator napięcia, żeby sobie chodził non stop tylko trochę wolniej się kręcił, tylko zastanawiam się co może pójść nie tak gdy zamontuje coś takiego.Czy to wgl ma sens działać. Aledrogo. Wentylator 15W 230v łazienkowy. #elektryka #elektronika #budownictwo #wentylacja
  • 15
@stassma: Hmmm, właśnie tego się boje, wyjdę do pracy wentylator się zatrzyma i np zapali albo zapali się instalacja i cała chałpina... ( ͡° ʖ̯ ͡°) Nawet trochę zmniejszając napięcie nie ma sensu to działać?
@SebQ a mieszkasz w bloku? Bo to też nie dobrze jak montujesz wentylator a komuś na innym piętrze wwiewa do mieszkania. Spółdzielnia powinna zamontować coś na dachu
@stassma: Właśnie taki mam plan, w ogóle przebudować wentylacje żeby szła pionowo do góry nad dach a nie pionowo na zewnątrz ale żeby się przebić przez strop musiał bym rozbierać dach a w zimę średnio mi się uśmiecha rozbierać, myślałem o takim rozwiązaniu na zimę...
@SebQ: pokaż ten wentylator, do wentylatora musisz mieć regulator obrotów co najmniej tyrystorowy. Możesz go wymienić na na wentylator dwubiegowy i łącznik dwubiegowy - niska i wysoka wydajność. Jak chcesz pomocy to napisz na priv + zdjęcia to coś podziałamy.
Ps. taki wentylator to lipa i może tyrystorem go wysterujesz. Lepiej podmienić na dwubiegowy lub z czujką wilgoci + opóźnienie tylko musisz mieć dwie fazy doprowadzone stałą i "sygnał" z oświetlenia.