Wpis z mikrobloga

#pcmasterrace #komputery

Tak jak rzadko zdarza mi się prosić o pomoc przy troubleshootingu, mam problem który mnie zaczyna... no #!$%@?ć. Jest to problem sprzętowy, na 90% płyta główna siada, ale może ktoś się spotkał z czymś takim i oszczędzi mi wymiany podzespołu (a może i platformy)

Nieważne czy zrobię reset, czy po prostu uruchomię ponownie albo wyłączę, odczekam 10 sekund i włączę - pecet nie chce wstać, nie POSTuje. Muszę wyłączyć przyciskiem, odczekać ok. 10 (!) minut i dopiero zaskoczy. Z reguły mi to nie przeszkadzało, ale z racji że muszę się ostatnio bawić ze sterownikami i windowsem to wymagane są częste restarty. Dlatego straciłem już cierpliwość.

Gigabyte GA970a-DS3P
FX 8320
Zasilacz SPC Deus G1 600W

Z innych problemów - raz na jakiś czas po takim "10 minutowym restarcie" pojawia się error "BIOS is corrupted" i muszę odzyskiwać wszystko z dual biosa.

Czasami przy rozruchu mysz nie załapuje i muszę wtyk usb wyciągnąć i wsadzić spowrotem. Stąd moje przekonanie, że coś jest z płytą.

System świeżo postawiony jakoś tydzień temu
Sterowniki najnowsze (RX560), chociaż #!$%@?ą mi jedną ze starszych gier więc próbuję rollbacki robić z różnym skutkiem.

Zasilacz, CPU, GPU testowane przez OCCT - wszystko w porządku. Zostawiłem HWinfo włączone na cały dzień użytkowania i nie zauważyłem spadków napięcia.

Temperatury CPU/GPU niskie. Żadnego OC nie ma, więc sekcja zasilania trzyma.

Jeszcze można by podejrzewać dysk, ale chkdsk i cristaldiskinfo nic nie wykazały. To samo z pamięciami po memteście.

Jak już wspomniałem to pewnie jest płyta główna, z racji błędu BIOSu nawet pomyślałem o wymianie baterii, ale mało prawdopodobna jest jej wina.

EDIT: No i czasami cold boot jest opóźniony, musi pecet czekać z 5-7 sekund by wystartować.
  • 10
@KolejneTymczasoweKonto: Szkoda bo dopiero 2-3 lata temu zacząłem się interesować mocniej hardwarem. Gdybym się mógł cofnąć w czasie to bym nie brał takiego zasilacza (Z procesorem nieco inaczej bo zacząłem od FX 4130, którego dostałem za śmieszne pieniądze a chciałem upgrade).

Jestem świadom niewymierności używania sensorów programowych, no ale podałem co mogłem, miernika bezdotykowego niestety nie mam.

@mielcarz-eu: Kondensatory są w porządku. Nie było zresztą powodu by się uszkodziły.
@Amasugiru: moj sposob na wykluczenie problemow z brakiem postow to wyciaganie wszystkich komponentow po kolei az zostanie sama plyta, zasilacz i kabel do monitora. Jezeli odpali po wyciagnieciu z czegos, to juz iwesz czego to byla wina. Jezeli nadal nie odpalaa to podpinasz inny zasilacz (sama plyta bedzie miala znacznie mniejszy aptetyt na energie, weic pewnie wystarczy ci jakis shit zasilacz, a i mozliwe ze podczas odpinania dostanie twoj stary wigoru