Wpis z mikrobloga

nie wiecie czy jest w ogóle w #fizyka możliwe aby przy niskim ciśnieniu lub przy w ogóle braku wyżu mógł nastąpić przymrozek, lub atak mrozu na kilka co najmniej stopni?

czy jest sens odnoszenie aktualnych prognoz tygodniowych do ogólnego modelu na 2-3 miesiace jak tutaj http://www.weatheronline.co.uk/weather/maps/city?LANG=en&WMO=03534&CONT=ukuk&R=0&LEVEL=53®ION=0003&LAND=UK&NOREGION=0&MAPTYP=Tmax&SORT=&TIME=90

w znaczeniu takim że np. sledze czy te cisnienie jest w trendzie wzrostowym, plus temeperatura, plus wiatr? czy to ma sens naukowy, etc? czy cos daje czy to dalej próżnia.. ?:-(

#chmury #pogoda #torun
#metorologia
  • 10
@nutka-instrumentalnews: ciśnienie atmosferyczne nie odnosi się do temperatury jako tako - rządzą tym różne parametry, dla przykładu - w kosmosie jest zimno, a nie ma powietrza. natomiast temperatura wrzenia danej substancji pod ciśnieniem już tak.

natomiast model na 2-3 miesiące odnosi się do wcześniejszych obserwacji. jest to predykcja, powiedzmy uśredniona. na podstawie iluś lat robimy predykcję schematów lub też nie - jak to zależy. może to być predykcja na podstawie sekwencji
@chudyhud: ok, ale mi chodzi w zasadzie tylko o jedną sytuacje w ogóle.. moze wiesz pod jakimi hasłami tego szukac.. mam stary nieocieplony dom z kilkoma pietrami nie on nie wytrzyma z woda w centralnym mrozu (musze wczeniej ja spuscic), co ZATEM obserwowac, gdzie sprawdzac na swoim barometrze, termometrze, obserwacjach online i w realnym swiecie zeby nie dac sie zaskoczyc przymrozkiem od -5 stopni?

modele to tylko modele lokalnie moze byc
@chudyhud: tak ale u mnie zdarzaja sie silne wiatry, budynek jest koło Trójmiasta.. wiadomo.. zawsze mozna pomyślec że patrząc jak masz na noc cisnienie np. 750 mm a rano 770 to mróz pewny i nie będzie 0-3 ale raczej duzo wiecej

tak było tydzien temu przymrozek dochodził do minus 5 a wg modelu miało byc 0-2.. cisnienie tez było wyzsze niz w modelu

chodzi o pewnosc ze model jest ok.. nie