Wpis z mikrobloga

#budownictwo #budujzwykopem Czy ktoś z Was montował rekuperację w istniejącym zamieszkanym domu?
Budynek z 2002 roku. Zabieramy się za pierwszy poważniejszy remont obejmujący m. in. malowanie całego domu, więc przy okazji dałoby się zrobić wentylację mechaniczną. Tylko czy jest sens? Ktoś z Was ma doświadczenia?
Dom jest ogrzewany gazem i kominkiem z płaszczem.
  • 15
Dom jest ogrzewany gazem i kominkiem z płaszczem.


@Bohumil: to może być sporym problemem, skonktaktuj się z fachowcami (a przede wszystkim - ze swoim kominiarzem) by się nie okazało, że mechanicznej wentylacji używać nie będziesz mógł...
hint: obecne przepisy nie znają czegoś takiego, jak kocioł z zamkniętą komorą - jest kocioł, musi być wentylacja i nawiew do pomieszenia itd. Tak samo z kominkiem - musi mieć możliwość samodzielnego ciągnięcia powietrza do
@hrumque: Dzięki za radę. Poważnie zastanawiam się nad likwidacją tego kominka, bo od paru lat nie chce mi się w nim palić, więc rozpalam tylko na święta dla nastroju. A za parę lat i tak wejdą pewnie przepisy antysmogowe zakazujące drewna.
Dlatego chciałbym udoskonalić dom tak, by było mniejsze zużycie gazu.
hint: obecne przepisy nie znają czegoś takiego, jak kocioł z zamkniętą komorą


@hrumque: @Bohumil: Jesteś pewien?

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury "W sprawie warunków technicznych jakim powinny odpiwadać budynki i ich usytuowanie" Dz. U. nr 75 2002 r, z późniejszymi zmianami:
§ 170. 3
Urządzenia gazowe z zamkniętą komorą spalania, przez co rozumie się urządzenia typu C, mogą być instalowane w pomieszczeniach mieszkalnych, niezależnie od rodzaju występującej w nich wentylacji, pod warunkiem
@eeemil: No właśnie, tu chodzi przecież chyba np. o piece kondensacyjne. Jak wymieniałem stary gazowy na kondensacyjny, to mi instalator powiedział, że jak będę robil remont, to kratkę wentylacyjną mogę likwidować.
A kominka, to tak jak mówiłem, mam dość.
@Bohumil: Co do wentylacji, to mechaniczna jest bardziej komfortowa, niekoniecznie tańsza.
Ja chce robić, bo grawitacyjna słabo działa (latem wyraźna cofka), a zimą przyda się filtr powietrza bo mieszkam w okolicy ze sporym smogiem.
@Bohumil: warto zrobic mechaniczna pod warunkiem zlikwidowania kominka. Warto tez przewidziec dalej idącą modernizację żeby uszczelnic niektore miejsca np drzwi okna bramy garażowe, kominy, przejscia kabli czy rur przez sciane itd. Wtedy najwiecej korzysci jest z wentylacji mechanicznej
hint: obecne przepisy nie znają czegoś takiego, jak kocioł z zamkniętą komorą

Nie wprowadzaj ludzi w błąd koleżko bo:
§ 170. WT mówi o:

Urządzenia gazowe z zamkniętą komorą spalania, przez co rozumie się urządzenia typu C, mogą być instalowane w pomieszczeniach mieszkalnych, niezależnie od rodzaju występującej w nich wentylacji, pod warunkiem zastosowania koncentrycznych przewodów powietrzno-spalinowych, z zachowaniem wymagań

I jeśli masz wentylację nawiewno-wywiewną do kotłowni to odbiór kominiarza przechodzi normalnie -
@mlesz: Dom 160 metrów kwadratowych, tradycyjny, dobrze zaizolowany. Wydatki na gaz przy piecu kondensacyjnym to 3500 rocznie, w tym jest podgrzewanie wody. Przy zwykłym piecu było prawie 5000.
Nie wprowadzaj ludzi w błąd koleżko bo: § 170. WT mówi o:


@synek_: a to sory. To muszę przegonić swojego kominiarza, bo jeszcze z rok temu marudził, że nie ma przepisów oddzielnych, i że muszę wycinać otwór w drzwiach do pomieszczenia, gdzie kocioł, i muszę mieć tam wentylację grawitacyjną, nie ważne że jest koncentryk.
@hrumque: o tym mówi inny przepis ( ͡° ͜ʖ ͡°) bo nie możesz mieć pomieszczenia z urządzeniem gazowym bez wentylacji (obojętnie jakiej). I jeśli jest to kocioł do 30kW włącznie to musisz zapewnić pod stropem wentylację grawitacyjną (wywiewną) oraz dopływ świeżego powietrza do wentylacji pomieszczenia, np. poprzez otwór w drzwiach lub kratkę w elewacji.
@Bohumil: Poza tym, czy jest sens - jest trochę ubijesz na rachunkach za gaz ale trochę do prądu dołożysz niestety lecz ostatecznie wyjdzie na plus bo będziesz miał mniejszy rachunek i czystsze powietrze, lato bez komarów i innych much.
Samo dołożenie rekuperacji będzie wymagało dobrego projektu bo niestety trochę obudów z GK wyjdzie i kanały trzeba będzie sprytnie poukrywać.
@synek_: I tak będzie robiony projekt, bo będzie ogólny remont. Sprawdziło się powiedzenie, że co tanie to drogie i to co zrobiliśmy 15 lat temu porządnie, nie jest nijak nadgryzione zębem czasu, a tam gdzie przyoszczędziliśmy, już się rozłazi i trzeba wymieniać. Więc, oprócz malowania, wymieniamy drzwi wewnętrzne z taniej płyty, szafki kuchenne z kiepskiego MDFu i tanie panele. Np. łazienki robiliśmy porządnie, żeby nie było za parę lat kucia i
@Bohumil: w idealnych warunkach może i tak ale ciężko jest stwierdzić ile kondensacji zachodzi w twoim układzie. Ta różnica może być mniejsza szczególnie jeśli masz wysoką temp wody