Wpis z mikrobloga

#genealogia
Mam pytanie do sympatyków tagu. Znalazłem ślady swojego (mało popularnego) nazwiska w dokumentach związanych z pewną małą wioską z ok. 1820 roku.
Według dziadka właśnie z tamtych miejscowości pochodził jego ojciec, więc podejrzewam że tam też żył jego dziadek i wcześniejsze pokolenia. Obszar 2 małych wsi w lesie na Podkarpaciu, więc duża szansa że trafiłem na krewnego i chciałbym znaleźć te brakujące pokolenia.
Jak się za to zabrać? Po prostu wjeżdżam na plebanie a ksiądz mi pozwoli przegrzebać księgi parafialne. Trzymają w ogóle na miejscu takie starocie (interesuje mnie okres 1800-1900) czy to raczej wywędrowało do jakiegoś muzeum diecezji czy coś.
Pochodzę też po cmentarzu, ale tak stare groby pewnie nie będą miały nawet tabliczki na krzyżu, albo już stoją na ich miejscu świeższe.
  • 13
@Wielki_Atraktor Wejdź na genealodzy.pl i poczytaj wpierw jak się za to zabrać, bo robisz to źle. Może zacznij wpierw od aktów metrykalnych. Mając takie dane, wtedy łatwiej szukać w archiwach państwowych, bo księgi metrykalne zostały już utrwalone na mikrofilmach, duża część jest dostępna online w AGAD.

Najpierw poczytaj jak się szuka krewnych, bo tylko sobie utrudnisz życie.
@Wielki_Atraktor to może być tak, że księgi będą w sąsiedniej parafii bo dawniej nie było tyle kościołów, ale takie rzeczy trzymają. Dodatkowo mogą być w łacinie. Też mam nietypowe nazwisko w nietypowej pisowni. Z tego co kojarzę ksiądz czy ktoś je tak zapisał i zostało xd ale są też dwie inne wariacje tego nazwiska(chodzi o literę "i" bo u mnie jest "ij" a są też wariacje z "j" i "i") i jestem
@Volki: Spędziłem godzinę na AGAD i wyszukałem jedynie coś na kształt spisu treści, natomiast żadnych zcyfryzowanych dokumentów, które by mnie interesowały, ale poszukam jeszcze głębiej.
@Wielki_Atraktor: Polany i Huta Polańska mają teraz własne kościoły, lecz dawniej (w czasach, o których mówisz) była to parafia Nowy Żmigród. Radzę najpierw zadzwonić do proboszczów współczesnych parafii i popytać gdzie są stare księgi - może trafiły do nowych kościołów, a może ciągle są w Nowym Żmigrodzie. Może być też tak, że część przechowuje lokalne USC.

Metryki z Nowego Żmigrodu trafiają do rzeszowskiego AP, dokładniej do oddziału w Sanoku, jednak z