Wpis z mikrobloga

@Szczykawa: Liczby czasem się różnią, no na pewno po stronie alianckiej było ich wielokrotnie więcej i na pewno przeciwko III Rzeszy walczyło więcej Ukraińców niż Polaków.
Oczywiście trzeba brac pod uwagę, że ich liczbe powiększyła możliwość ewakuacji i nieprzerwanej walki , a my szybko byliśmy okupowani co wyłaczyło miliony z walki.
U nas we wrzesniu był to ponad milion ( z czego część to mniejszosci narodowe). A potem około 250 tys
@Szczykawa: Co więcej w Wojsku Polskim w czasie kampanii wrześniowej walczyło ok. 100 tysięcy Ukraińców. Z drugiej strony kilka tysięcy Ukraińców powiązanych z OUN w czasie tej samej kampanii wrześniowej brało udział w akcjach dywersyjnych przeciwko państwu polskiemu. Jak widać postawy były różne, ale liczby jednoznacznie wskazują, że OUN i UPA nie były specjalnie popularne wśród Ukraińców.
@Szczykawa: Należałoby zadać pytanie, skoro Ukraina może pochwalić się inną historią to dlaczego opiera swoją tożsamość na kulcie Bandery i UPA? Wiesz w jakiej atmosferze przebiegał ubiegłoroczny Dzień Zwycięstwa? Oczywiście nie wszyscy Ukraińcy popierają banderyzm, wystarczy spojrzeć na to co się dzieje od 2014 roku.
@Floop: Gloryfikacja UPA ma charakter antyradziecki, antyrosyjski, ale również antypolski, nie można o tym zapominać. Tym bardziej, że ten antypolonizm nie jest wcale pomijany, słyszałeś choćby o żądaniach odbudowy pomników UPA w w Polsce?
@Floop: Tylko nie rozumiesz, że to nie jest pojęcie podlegające podziałowi, nie można sobie wybierać czy ta gloryfikacja ma być bardziej antyradziecka, czy bardziej antypolska, jest jednocześnie antyradziecka i antypolska. To ci sami ludzie, w ramach tej samej walki mordowali i Polaków i Rosjan.
@Bolszoj: z jednej strony tak, ale z drugiej wśród armii krajowej również były wypadki (nie pojedyncze) zemsty na ludności cywilnej. Nie jestem w tym historycznym konflikcie na żadnej ze stron, bo widzę sporo kontrowersji w obu przypadkach, zwłaszcza jak i w każdym konflikcie historycznym.