Wpis z mikrobloga

Liczbie 1 przyporządkujmy 1, liczbie 2 przyporządkujmy jako 1+1, liczbie trzy przyporządkujmy 1+1+1 i tak dalej, każdą liczbę możemy więc wyrazić przez jedynki, teraz to samo zróbmy z liczbami ułamkowymi, to samo zróbmy z liczbami niewymiernymi, okaże się, że wszytko możemy wyrazić jedynkami. Możemy np. napisać liczbę pi korzystając z wzoru opracowanego przez François Viète (który był Francuzem), wystarczy, że zamiast 2 będziemy pisać 1+1 etc. Liczbę e (którą akurat nie badali raczej Francuzi) też można wyrazić tylko przez jedynki.

Cała matematyka może być zawarta tylko przy użyciu jedynki.

Tu jako ciekawostkę dodam, że studenci europejscy w jakimś mieście wszczęli bunt, gdyż uważali liczby zespolone za głupoty i anty-naukę, to było bardzo, bardzo dawno temu. Według mnie, mieli dużo racji - to ślepa uliczka.

#matematyka #liganauki #gruparatowaniapoziomu

--
Wszystkie nieodpowiednie komentarze będą usuwane
  • 53
  • Odpowiedz
@NadiaFrance: No mniej więcej tak się patrzy na liczby zespolone z perspektywy algebry, mówiąc w skrócie. Że to po prostu takie dwuwymiarowe liczby, kwaterniony i octawy cayleya podobnie.
  • Odpowiedz
zamiast pisać x + iy, można napisać (x,y)


@NadiaFrance: Idac tym rozumowaniem, to zamiast 7 mozna pisac 1+1+1+1+1+1+1. Dla przykladu: Obrot punktu w 2d:

x' = x*cos(α) - y*sin(α)
y' = x*sin(α) + y*cos(α)

albo

z' = z*e^(iα)
  • Odpowiedz
@NadiaFrance: Co do zapisu jedynki za pomocą zer - najprostsza definicja zbioru liczb naturalnych w teorii mnogości wygląda tak: Zbiór A nazywamy induktywnym, jeżeli z tego, że x należy do A wynika, że x U {x} należy do A (U - suma zbiorów). Dodajemy do aksjomatyki Zermelo-Fraenkla aksjomat nieskończoności "istnieje zbiór induktywny". Definiujemy zbiór liczb naturalnych jako przecięcie rodziny wszystkich zbiorów induktywnych. Określamy 0 jako zbiór pusty, następnik liczby x jako
  • Odpowiedz