Wpis z mikrobloga

Czy weszły przepisy zmieniające pierwszeństwo pieszych na przejściu?

Wczoraj zeszło jakoś na ten temat i okazało się, że wszyscy stwierdzili, że to już obowiązuje, myślałem że nie weszło, w sumie dalej tak myślę, bo po powrocie do domu googlałem i znalazłem przymiarki.

Nie ukrywam, że wczoraj mnie to ich stanowisko przeraziło, czyżby tak ważna zmiana mi uszła?

#prawojazdy #przepisy #pieszy #prawojazdyzchipsow
  • 8
@tepiciel_absurdow: ileż razy jadać choćby 40km/h w ostatniej chwili ktoś wszedł mi na pasy nawet się nie rozglądając. Nie mówiąc o deszczowych nocach i ludziach ubranych na czarno na nieoświetlonych przejściach.

Osobiście mam nadzieję, że przepisy się nie zmienią, bo droga hamowania 1,5 tonowego samochodu jest znacznie dłuższa niż się wydaję i w takiej konfrontacji pieszy ma niewielkie szanse, a ludzie bardzo często się nawet nie rozglądają przechodząc przez jezdnię. No
@tepiciel_absurdow: Piesi na przejściu mieli pierwszeństwo zawsze.

Jeśli chodzi o pieszych przy przejściu oczekujących na wejście, to nic się nie zmieniło. Projekt zmian, który nadawał im pierwszeństwo przepadł w parlamencie. Ale rzeczywiście część ludzi, choćby w dyskusjach na wykopie, uznało projekt za obowiązujące prawo.
@tepiciel_absurdow: Zdaje obecnie prawo jazdy więc coś tam się uczę oraz rozmawiam z instruktorką i jest OBOWIĄZEK NA KAŻDYM OZNAKOWANYM PRZEJŚCIU DLA PIESZYCH/drodze rowerowej NA KTÓRYM NIE MA SYGNALIZACJI ŚWIETLNEJ ustąpić pierwszeństwa pieszemu/rowerzyście. Dodatkowo obowiązek ustąpienia pierwszeństwa WSZĘDZIE, nawet na obszarze gdzie nie ma przejścia dla pieszych osobie niewidomej oraz niepełnosprawnej.
@ZAWADIAK: jest obowiązek ustąpienia pieszemu/rowerzyście, który już jest na przejściu/przejeździe.
Nie ma obowiązku ustąpienia, gdy jest przed, za wyjątkiem gdy samochód skręca na skrzyżowaniu.

Ostatnie jest problematyczne.
Próbowałem znaleźć jednoznaczną interpretację tego przepisu i nie udało mi się.
Jedni prawnicy twierdzą, że wprowadza on tylko pierwszeństwo takiej osoby podchodzącej do przejścia, bo tę osobę nadal obowiązuje ograniczenie gdzie może przechodzić. Inni twierdzą, że przepis wprowadza zezwolenie (i pierwszeństwo) dla takich osób