Wpis z mikrobloga

Czy ktoś z szanownego grona zna się na systemach bezprzewodowego surround? Myślę nad zakupem słuchawek bezprzewodowych i zastanawiam się nad czymś z dźwiękiem przestrzennym. Niestety temat okazuje się być dość skomplikowany, a o konkretne informacje w necie nie łatwo i często się one wykluczają.
Otóż chciałbym móc podłączyć to zarówno do TV jak i PC - aby mieć surround podczas oglądania SW jak i grając w Overwatch. Jestem prawie pewien, że wybiorę virtual surround, ponieważ działa to bardzo dobrze i pozwala na zakup słuchawek o sensownej jakości audio.
Mój sprzęt to: TV SONY KDL 50W755C i amplituner DENON AVR-X520BT (dekoder Horizon UPC podłączony do TV i kablem Toslink do ampli). Niestety żadne z tych urządzeń nie ma możliwości podłączenia słuchawek bezprzewodowych. Potrzebuję zatem transmitter BT. I teraz pojawiają się pytania:
1. Technologie surround dla słuchawek jakie znalazłem to: Dolby Headphone, DTS Headphone: X, Dolby ATMOS, Windows Sonic. Niemniej aby ich użyć potrzeba oprogramowania lub specjalnego sprzętu. Tego drugiego nie mam, a to pierwsze jest, ale tylko dla PC. Coś jeszcze powinienem zgłębić?
2. Dla komputera sprawa wydaje się prosta: oprogramowanie + wbudowany BT i powinno działać. Ewentualnie, jeżeli wbudowany BT jest słaby/stary, to zewnętrzny transmitter na USB z aptX, v4.0+. Wystarczy?
3. Dla TV sprawa się komplikuje. Wydaje mi się, że jedynym rozwiązaniem byłby transmitter BT z wejściem optycznym i procesorem dźwięku, który przekoduje DTS/DD na jeden z sygnałów virtual surround. Mam rację? Czyli np. SONY MDR DS6500 by się sprawdziły. Niestety są drogie, w zasadzie już niedostępne, no i nie podłącze ich do laptopa... Nie ma innej opcji na to? Naprawdę na rynku nie ma słuchawek surround do kina domowego??
4. A może takie słuchawki: Turtle Beach ELITE 800 by działały z TV? Jest wejście toslink i wygląda na to, że transmitter koduje do DTS Headphone:X (bo konsola PS4 tego nie ma wbudowanego). Pytanie czy takie słuchawki zadziałają z Windows Sonic/ATMOS po podłączeniu do laptopa?
5. Jeżeli udało by się znaleźć rozwiązanie dla zwykłych słuchawek, to myślałem nad: MEEaudio Air-Fi Matrix2
Ktoś coś pomoże??
#dolby #surround #sluchawki #wireless #bluetooth