Wpis z mikrobloga

@LibertyPrime: niekoniecznie, nie wiadomo czy pod samodzielnymi rządami osiągnęłaby takie wskaźniki. Tutaj dodatkowo wchodzi w grę tzw. kultura, kapitał ludzki i społeczny. Państwa, w miejscach gdzie powstała 2 RP niektóre rzeczy narzucały.

Przykład: w niektórych krajach prowadzi się bardzo dokładną inwentaryzację przestrzeni (zieleni, miejsc parkingowych itd), w Polsce do dzisiaj tego nie ma. Masz dane, możesz zarządzać, wiesz co się zmienia i jak. Nie masz danych, podejmujesz decyzje "na wiarę" i
  • Odpowiedz
@Gother: Zazwyczaj gdy jest liczone parytetem siły nabywczej to jest to wspominane w legendzie mapy. Tutaj tego nie ma. Podejrzewam więc, że liczone tradycyjnie :)
  • Odpowiedz
@patryks: Tak jakby przemysł jeszcze - tu masz na szybko z wikipedii jak wyglądała industrializacja; 1890 to był w zasadzie pik Imperium w tym temacie; fajnie widać jak w okolicach 1880 Niemcy i USA odpalają na pełnej k**wie podczas gdy UK już dawno zwolniła wzrost (taki wzrost mieli jakieś 50 lat wcześniej, Stephensony, Brunele i inne takie.

O, w 1875 UK produkowało prawie połowę żelaza, 40% stali; w 1900 już tylko
mucher - @patryks: Tak jakby przemysł jeszcze - tu masz na szybko z wikipedii jak wyg...

źródło: comment_nnWrWJSz68E6qJd13asIxg067ks71hJm.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@Lifelike: jest tylko jedno ale w tej mapie, a w zasadzie w jej interpretacji w komentarzach. Polska część Niemiec jest w tym samym kolorze co reszta kraju, co niekoniecznie oznacza takie same warunki. Wartość jest uśredniona, co równie dobrze może oznaczać, że we Wrocławiu żarli gówno, a zagłębie Ruhry powinno być niebieskie albo i nawet fioletowe.
  • Odpowiedz
to jakieś jaja, Czechy słabsze od centralnej Polski?


@tomaszk-poz: Ta "centralna" Polska to głównie, Wielkopolska, Pomorze Gdańskie i Górny Śląsk. W II RP najbogatsze regiony a dzisiaj również wyróżniają się na tle kraju. Dodajmy, że Czesi prawie bez strat przeszli przez obydwie wojny światowe i ich słabość na tle owych regionów w 1890 jest realna.
  • Odpowiedz