Wpis z mikrobloga

Miruny pytanie z #architektura #budownictwo
Jaki konkretnie styl reprezentują dworce kolejowe/ autobusowe w stylu tego amerykańskiego- Grand Central Station? (Zdjęcie poglądowe)
Mam na myśli ogólny zamysł na ogromne nawy z duża ilością miejsca dla podróżnych/ wysokie, mocno zdobione sklepienia itd.
Pod jakim pojęciem mogę szukać informacji na ten temat? Ewentualnie prosiłbym o informacje na temat prekursorów w tej dziedzinie lub ciekawe zdjęcia takich dworców.

Pamiętam, że swego czasu w #krakow był pomysł na zbudowanie w miejscu obecnie istniejącej Galerii Krakowskiej hubu przesiadkowego dla ludzi właśnie w takim stylu.
Pobierz Napleton - Miruny pytanie z #architektura #budownictwo
Jaki konkretnie styl reprezen...
źródło: comment_FPiQNeZun1reeUbeACLIM5ilyAV4mFif.jpg
  • 12
@Napleton: Styl to neoklasycyzm.
Ale olbrzymie przestrzenie, linie pionowe i pewien montumentalizm cechowało więcej styli.
Właściwie wszystkie późniejsze style stosowały takie rozwiązania w budownictwie publicznym
- art deco
- streamline modene(modernizm międzywojenny)
- modernizm
- brutalizm
- postmodernizm? Czy tam jaki styl mamy dziś.
@graf_zero: właśnie głównie rozchodzi mi się o budownictwo publiczne i zastanawiam się czy da się to zaszufladkować w jeden konkretny styl- czy wszyscy czerpali wzorce z jednego źródła.

Świetnie się prezentują takie dworce, chociaż zdaję sobie sprawę z małej praktyczności takich budynków (chociażby ogromne przestrzenie do ogrzania). Masz może przykłady współczesnych obiektów w tym stylu? Coś z najnowocześniejszej architektury?
Pobierz Napleton - @graf_zero: właśnie głównie rozchodzi mi się o budownictwo publiczne i zas...
źródło: comment_kNHbiTCGaOq1UxfiluoyS6KbETxmoOs8.jpg
Świetnie się prezentują takie dworce, chociaż zdaję sobie sprawę z małej praktyczności takich budynków (chociażby ogromne przestrzenie do ogrzania).


@Napleton: Nie do końca "niepraktyczne".
Paradoksalnie dzięki swojej formie LEPIEJ wypełniają swoją funkcję. Bo dworzec, ze względu na ilość torów musi mieć dużą powierzchnię. Jednak dzięki temu że ma dużą kubaturę - jest wysoki, zachowuje lepsze proporcje i jest lepiej odbierany przez użytkowników.
Tutaj forma stanowi funkcję. Odwołujemy się do schematów myślowych
@graf_zero: też mi się tylko Łódź Fabryczna kojarzyła, ale nie chciałem wyjść na ignoranta.

Nie jestem za bardzo into architektura, ale często bardziej podchodzę pod kwestie praktyczności budynków i na pierwszy rzut oka może się wydawać, że takie monumentalne klocki są przesadzone w swojej formie- jak widać jestem w błędzie ( ͡º ͜ʖ͡º)