Wpis z mikrobloga

15 lutego 1910 r. urodziła się Irena Sendlerowa.
Chwała bohaterce!

Jest początek lat 30. Irena studiuje polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Działa w lewicującym Związku Młodzieży Demokratycznej. Na wykładach stoi - na znak protestu wobec getta ławkowego dla Żydów. Bojówkarz ONR-u szturcha pałką jej przyjaciółkę: - Dlaczego stoisz? - Bo jestem Żydówką. - A dlaczego ty stoisz? - Bo jestem Polką - odpowiada Irena i dostaje od ONR-owca w twarz.

http://www.dzieciholocaustu.org.pl/szab8.php?s=sendlerowa014_01.php

Ja zawsze siedziałam razem z Żydami, okazując w ten sposób swoją z nimi solidarność. Po każdym wykładzie młodzież zrzeszona w organizacji skrajnie prawicowego ONR (Obóz Narodowo-Radykalny) biła i Żydów, i nas Polaków, tych, co siedzieli po lewej stronie. Przewodniczącym tej organizacji na uniwersytecie był student prawa Jan Mosdorf. Pewnego razu tak zbito moją koleżankę Żydówkę, że rzuciłam się z pięściami na jednego z oprawców i plunęłam mu pod nogi, mówiąc: „Ty bandyto!". Kiedy indziej ci sami oprawcy ciągnęli Żydówki za włosy z drugiego piętra na parter. Wówczas dostałam jakiegoś szoku z niemocy i w swoim indeksie skreśliłam zapis: „prawastrona aryjska". Ukarano mnie za to bardzo.


https://pl.scribd.com/document/56517508/Anna-Mieszkowska-Matka-Dzieci-Holocaustu-Historia-Ireny-Sendlerowej#

Umieszczona przez kontrwywiad Narodowych Sił Zbrojnych na liście proskrypcyjnej. 

#neuropa #4konserwy #polska #iiwojnaswiatowa #patriotyzm #narodowcy #onr #nsz #bekaznarodowcow #historia #zydzi #lewica #polityka
falszywyprostypasek - 15 lutego 1910 r. urodziła się Irena Sendlerowa. 
Chwała bohate...

źródło: comment_vJKksKvxP0HUcqaLN7wgxkT5HRfYNEFX.jpg

Pobierz
  • 3
  • Odpowiedz
@falszywy_prosty_pasek Zabawne, że wspomniałeś akurat Jana Mosdorfa, człowieka, który był w latach 1940-1943 w Auschwitz i zginął tam z powodu pomocy Żydom. No ale narodowcy, to byli oczywiście sami faszyści, a ci co pomagali Żydom, to byli sami lewicowcy w stylu Sendlerowej. Nie do końca. I jak chcesz walczyć z rzekomym zakłamywaniem historii, to sam jej nie zakłamuj. Do niej trzeba podchodzić obiektywnie i chłodno, a nie ideologicznie i emocjonalnie. Szkoda, że
  • Odpowiedz
@BlackHawk144 nie zapomnij się zastosować do własnych słów. I jak chcesz walczyć z rzekomym zakłamywaniem historii, to sam jej nie zakłamuj.
Działalność uniwersyteckiego ONRu pod przewodnictwem Mosdorfa jest znana. Zwalczał Żydów i lewicę, bo uroił sobie, że zagrażają narodowi. Miał swoją rolę. Wspomina o nim Sendlerowa. Nie widzę przeszkód, żeby o tym nie wspomnieć. W książce jest nawet napisane, że w obozie miał zmienić nastawienie. Tylko ten wpis jest o rocznicy i
  • Odpowiedz