Wpis z mikrobloga

Mirki spece od podatków, chciałbym rozliczyć podatek PIT w mieście zamieszkania a nie zameldowania. Jednak pracodawca odprowadza pieniądze na adres urzędu skarbowego w miejscu mojego zameldowania.

Czy mogę tak po prostu złożyc PIT w mieście zamieszkania, a urzędy już między sobą załatwia wszytko? Czy muszę najpierw pracodawcę poinformować że chce się rozliczać w miejscu zamieszkania, następnie czekać rok do następnego zeznania podatkowego?

#podatki #pit #prawo #finanse #ekonomia
  • 4
@bolcman: Podatki i tak powinieneś rozliczać w miejscu zamieszkania. Zeznanie możesz złożyć w miejscu zamieszkania, niezależnie od tego, gdzie pracodawca wysłał PIT11. Być może poproszą cię w urzędzie o dołączenie zgłoszenia aktualizacyjnego razem z zeznaniem, ale gdzieś mi się obiło o uszy, że nawet nie trzeba już tego robić, urząd sam zaktualizuje twoje dane. U pracodawcy swoją drogą powinieneś zaktualizować adres i wskazać właściwy urząd skarbowy.
@bolcman Pracodawca podatek od wszystkich pracowników odprowadza do urzędu właściwego względem swojej siedziby, a nie adresów pracowników. Jedynie zeznanie roczne (sam PIT11, a nie pieniądze) wysyła na adres urzędów względem miejsca zamieszkania pracowników. Jeżeli pracodawcy nie podałeś adresu zamieszkania tylko sam zameldowania, to on zeznanie wysłał do urzędu względem adresu który mu podałeś. Powinieneś mu za wczasu zgłosić aktualizację adresu. Tak czy inaczej musisz się rozliczyć tam gdzie mieszkasz i tam złożyć