Wpis z mikrobloga

#mieszkanie #hydraulika
Niedługo odbieram klucze do swojego nowo wybudowanego mieszkania, które wymagać będzie ode mnie wykończenia (stan deweloperski). Zastanawiam się nad instalacją ogrzewania podłogowego w łazience, które uzupełni grzejnik zawieszony na ścianie. Nie zgłosiłem wcześniej deweloperowi konieczności wyprowadzenia osobnego podłączenia dla "podłogówki" i teraz zastanawiam się czy można ją podłączyć do obiegu, który będzie obsługiwać grzejnik? Woda z ciepłowni trafiałaby najpierw do grzejnika a potem w podłogę i z powrotem do obiegu w bloku. Próbowaliście takich rozwiązań? Jest możliwe takie podłączenie?
  • 20
@AzarJav3d: Podłączyłbym jako podłączenie równoległe a nie szeregowe, bo część ciepła już grzejnik odda i podłoga będzie chłodniejsza. Dałbym również odpowietrzniki w najwyższych punktach. Będziesz kładł na mokro, czy na sucho?
@ManiacTeam: Liczę się z tym, że woda z grzejnika, która trafi w podłogę będzie chłodniejsza. Z drugiej strony nie chcę tam zrobić sauny (to w końcu ~5m^2) więc byłoby nawet lepiej gdyby podłoga nie była super gorąca. Chodzi o ten "uczuć" że jak wychodzisz z prysznica na płytki to nie uciekasz z krzykiem bo płytki są zimne :)
Czym jest kładzenie "na mokro" a czym "na sucho"? (z prac budowlanych umiem
Jeśli juz miałeś wylewkę i masz zatopione rurki w mieszkaniu, rób na sucho i dopiero płytki. Te panele, w które układasz rurki nie są drogie. Maty nie polecam. Raz że prądożerna, a dwa, jak się skopci, to już nic nie zrobisz.
@radekrad: Jeśli dajesz na sucho, podłoga podniesie się o max 3 cm. Koszt panelu w zależności od jakości to około 30 zł za panel o wymiarach 100x50 cm, do tego rurka PEX fi 16, która kosztuje chyba z 2 zł za metr PEX - AL - PEX. Wiadomo, że jakieś złączki, zawory, obcinaczki do rury PEX, kalibrator, czy kolanka też się przydadzą. Montaż wiadomy, bo animacja fajnie pokazała.
To tak w
@ManiacTeam: hmm, a jeśli się wykuje bruzdę w posadzce i w to miejsce wrzuci rurę... to by to było ok, czy tak łatwo to to nie działa? Jak rozumiem, to będzie moje ogrzewanie podłogowe a nie sufitowe sąsiada z góry? Z tego co wiem, głębiej w posadzce idzie styropian, więc więcej ciepła pójdzie do mojego mieszkania a nie do sąsiada?
@ManiacTeam: nie chcę się bawić. Tak się tylko dopytuję z ciekawości, jak to wygląda. I tak nie robiłbym tego sam - tak się tylko zastanawiam, czy warto coś takiego rozważyć. W każdym razie dzięki za pomoc :)
@ManiacTeam: u mnie jest inna kwestia. Biorę mieszkanie z wykończeniem pod klucz i musiałbym się spytać, czy firma jest w stanie mi coś takiego zrobić i ile to może kosztować. A jak rozumiem, to prawidłowo to powinno wyglądać tak, że nie powinno być zrobionej w takim pomieszczeniu wylewki przez developera. A skoro już jest... no to właśnie tak średnio. Spróbuje się z nimi skontaktować w tym tygodniu i spytać się, co
@ManiacTeam: ale rozumiem, że kucie (bruzdowanie) w posadzce to coś, co się robi? Rozmawiałem z nimi i z ich znajomą firmą o klimatyzacji, którą najlepiej prowadzić w posadzce w sytuacji, gdy ściany są z żelbetu, w którym kucie teoretycznie nie jest możliwe. No i wciąż się zastanawiam, czy klima w jednym pomieszczeniu czy we wszystkich trzech, bo różnica w cenie między jednym pomieszczeniem a trzema jest... trzykrotna. Tego się nie spodziewałem
Ale my rozmawiamy o ogrzewaniu, nie klimie :)
Dwa, ogrzewamy podłogę, nie ściany, aczkolwiek ściany też można.
Nie wiem co z resztą mieszkania, czy tylko łazienka Cię interesuje a reszta mieszkania tradycyjnie?
Można skuć całościowo powierzchnię podłogi łazienki ileś tam cm, potem położyć ogrzewanie zgodnie ze sztuką, Lub też można pobawić się w dość trwałą prowizorkę, czyli również wykuć, lub zaznaczyć i wyciąć same rowki na rurki szlifierką z tarczą do betonu,
@ManiacTeam: dzięki za wszelkie informacje. Rozmawiałem z firmą, która zajmuje się wykończaniem mieszkania, ta rozmawiała z developerem i raczej nie zgadzają się na ogrzewanie podłogowe. Bo ogrzewanie było montowane przez inną firmę a to byłaby ingerencja w rury i strata gwarancji. Proponowali założenie elektrycznego ogrzewania podłogowego - może to też jest jakaś opcja?

@AzarJav3d: zdecydowałeś się na coś czy wciąż o tym myślisz?