Wpis z mikrobloga

Dom Sowietów, Kaliningrad.
Miał być siedzibą administracji, wyrazem siły i potęgi ZSRR. Nigdy jednak nie doczekał się otwarcia. Nie sposób go nie zauważyć. 21-piętrowa konstrukcja wznoszona przez kilkanaście lat niszczeje, nie ma pomysłu na jej zagospodarowanie, choć co jakiś czas pojawiają się pomysły przywrócenia jej do stanu użyteczności lub wyburzenia. Dom Sowietów stoi niemalże na miejscu dawnego królewieckiego zamku krzyżackiego, którego ruiny w 1968 roku zostały wysadzone z polecenia Breżniewa. Na mistrzostwa świata w Rosji budynek najprawdopodobniej zostanie zasłonięty reklamami.

Więcej historii z Kaliningradu opisałem tu -> https://powroty.do/kaliningrad/co-warto-zobaczyc-w-kaliningradzie-spacer-po-krolewcu

#ciekawostki #rosja #europa #podroze #podrozujzwykopem
dkornas - Dom Sowietów, Kaliningrad. 
Miał być siedzibą administracji, wyrazem siły ...

źródło: comment_c6orBOAgqV0gfGindLomkb9CPzDOEv35.jpg

Pobierz
  • 12
@dkornas: @AndrusZgc Aż mi się przypomniało jak dziadek i sąsiad opowiadali o tym jak drewnianą cerkiew za czasów Chruszczowa czołgami burzyli we wsi mojego dziadka. Dziadek z sąsiadem po cichu krzyż z ruin cerkwi schowali i później obmurowali małą kapliczkę na cmentarzu z wmurowanym krzyżem z tej cerki
@Aryo: Istnieją jakieś badania/szacunki ile ZSRR zniszczył zabytków? Nie mówię już o terytoriach które zajmowali w 1939 i później ale na terenie stricte ZSRR gdzie komunizm szalał całe lata 20-ste i 30ste.

Pewnie plany odbudowy tych zabytków na Ukrainie, podobnie jak i u nas, nie istnieją a szkoda. Niemcy (Drezno czy Berlin) pokazują, że warto odbudować to co zniszczyła wojna czy komunizm.
@galonim: Po domu mojego pra pra pra dziadka nie ostał się nawet fundament
https://goo.gl/maps/TndX5UWCWjs

A trochę dalej mały pałacyk zamieniono na oborę
https://goo.gl/maps/YN9Vtk836o22

A tu był polski cmentarz do czasu aż nie zrównano go z ziemią, żeby postawić pomnik dla armii czerwonej
https://goo.gl/maps/82k2PC2KEvt

Zresztą z tych rejonów mam setki punktów oznaczonych, gdzie folwarki, cerkwie, kościoły czy domy poburzono i nadal mogę znaleźć jeszcze więcej

@AndrusZgc: Nie wiem. Możliwe, że istnieją
@Aryo: Sowieci tak samo wysadzili w powietrze farę Witoldową w Grodnie.

Po zakończeniu II wojny światowej sowieci zamknęli świątynię, a następnie przerobili ją na magazyn po czym budowla niszczała coraz bardziej. W marcu 1961 r. wydano decyzję o jego wyburzeniu. 29 listopada 1961 r. na polecenie sowieckich władz miejskich kościół został wysadzony w powietrze przez jednostkę saperów z Leningradu. Na miejscu gdzie stała świątynia, znajduje się dzisiaj niewielki plac miejski.


https://pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%9Bci%C3%B3%C5%82_Naj%C5%9Bwi%C4%99tszej_Maryi_Panny_w_Grodnie
oydamoydam - @Aryo: Sowieci tak samo wysadzili w powietrze farę Witoldową w Grodnie. ...
@galonim: Sowieci lubi też zmieniać nazwy. Najgorzej jednak jak przenoszono nazwę z jednej wsi na inną. Do dziś nie wiem czym się kierowali, ale w wielu archiwach znajduję przez to błędy. Prawdopodobnie gdyby nie rozmowy z mieszkańcami to jakbym np. był historykiem spoza regionu to bym dochodził do wielu błędnych wniosków :)

A jeszcze wcześniej Sobór Chrystusa Zbawiciela w Moskwie. https://pl.wikipedia.org/wiki/Sob%C3%B3r_Chrystusa_Zbawiciela_w_Moskwie Na jego miejscu zrobili basen. Dziś sobór jest odbudowany. Ale
@Aryo:

Sowieci lubi też zmieniać nazwy.


Może żeby mylić szpiegów i obce wojska? ( ͡º ͜ʖ͡º)

Nie pamiętam, w której książce o tym czytałem chyba w "Akwarium" Suworowa, że w tym celu mapę Moskwy specjalnie drukowano z błędami.
@AndrusZgc: @Aryo:

Jeśli chodzi o zabytki nam bliskie to Rosja carska też je burzyła. Polska dla Rosji była strefą buforową, gdzie Rosjanie budowali głównie twierdze. W Warszawie zburzyli kawałek miasta pod Cytadelę Warszawską. A Brześć prawie cały zburzono budując Twierdzę Brzeską.

W 1833 roku cesarz Mikołaj I Romanow nakazał budowę twierdzy w Brześciu. Miał to być system fortyfikacji, trzymających w ryzach podbitą Polskę.

Na terenie zamku i miasta zbudowano twierdzę