Wpis z mikrobloga

Aileen Donnelly – sędzia, która zatrzymała PiS. Feministka, lesbijka, obrończyni praw człowieka. Czarny sen polskiej prawicy
Znalezisko: https://www.wykop.pl/link/4212869/aileen-donnelly-sedzia-ktora-zatrzymala-pis-czarny-sen-polskiej-prawicy/

Nie kończyłam prywatnej szkoły, nie miałam znajomości. Nawet kiedy już zostałam prawnikiem, w głowie mi się nie mieściło, że lesbijka może zasiąść w ławie sędziowskiej. A co dopiero w Wysokim Trybunale! Na szczęście te bariery zostały pokonane. Naszym zadaniem jest pokonywanie barier! Wciąż gnębią nas ekonomiczne nierówności w dostępie do edukacji, kariery

Kim jest irlandzka sędzia Wysokiego Trybunału (High Court) Aileen Donnelly, która odmówiła wykonania Europejskiego Nakazu Aresztowania, powołując się na naruszenie praworządności w Polsce?

Sędzia Donnelly podjęła precedensową decyzję o wstrzymaniu wydania Polaka ściganego Europejskim Nakazem Aresztowania. Ma wątpliwości, czy w związku z PiSowskim demontażem niezawisłego sądownictwa Artur C. będzie miał szansę na sprawiedliwy proces. Sprawa o tyle kontrowersyjna, że 41-letni Polak oskarżony jest o międzynarodowy handel narkotykami, wydano za nim aż trzy listy gończe. Ale sędzia Donnelly ma doświadczenie w bronieniu praw człowieka i praw obywatelskich wszystkich, również tych, którym większość zazwyczaj tych praw odmawia.

Nie jest to jej pierwsza decyzja tego typu. W listopadzie 2017 roku Donnelly wstrzymała ekstradycję mężczyzny pochodzącego z Belfastu, oskarżonego o morderstwo matki trójki dzieci.

Sędzia Donnelly nakazała najpierw zbadać warunki panujące w więzieniach w Wielkiej Brytanii, gdzie miał być sądzony oskarżony. Oskarżony powoływał się na art. 3 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, który zabrania „nieludzkiego lub poniżającego traktowania”. Argumentował, że w związku z jego problemami zdrowotnymi oraz przestępstwem, za które mógłby być skazany, jego zdrowie i życie byłoby zagrożone w więzieniu Maghaberry, gdzie miałby być osadzony.

Sędzia Donnelly nakazała dalsze zbadanie sprawy. Powołała się na raport roczny z więzienia Maghaberry z 2016 roku, który stwierdzał, że pomimo pewnej poprawy, poziom przemocy nadal pozostaje „na zbyt wysokim poziomie”, bezpieczeństwo więźniów nie jest więc zagwarantowane.

Wysoki Trybunał jest drugim w hierarchii sądem w Irlandii (nad nim jest tylko Sąd Najwyższy – Supreme Court). Ocenia zgodność ustaw z Konstytucją (z wyjątkiem ustaw skierowanych już do Sądu Najwyższego przez prezydenta Irlandii), jako jedyny rozpatruje sprawy przysposobienia dzieci oraz wnioski o ekstradycję. Sędziowie Wysokiego Trybunału są nieusuwalni.


Pierwsza homoseksualna sędzia w katolickim kraju

Jest pierwszą i jedyną sędzią Wysokiego Trybunału, która otwarcie mówi o swojej homoseksualnej orientacji w katolickim kraju, gdzie wprawdzie od listopada 2015 legalne są małżeństwa jednopłciowe, ale nadal zabroniona jest aborcja. W krótkim filmie, który nakręciła z okazji Coming Out Week, czyli w wolnym tłumaczeniu Tygodniu Wychodzenia z Szafy, organizowanego przez University College Cork, sędzia Donnelly mówi:

„Możliwość całkowitego bycia sobą w każdym aspekcie życia jest cudownym doświadczeniem. Miałam dużo szczęścia, ponieważ na etapie informowania siebie i innych o mojej orientacji seksualnej miałam bardzo dużo wsparcia.


Całość
#polityka #neuropa #europa #polska #irlandia #lgbt #dobrazmiana #bekazpisu #bekazprawakow #prawo #eu
  • 52
Argumentował, że w związku z jego problemami zdrowotnymi oraz przestępstwem, za które mógłby być skazany, jego zdrowie i życie byłoby zagrożone w więzieniu Maghaberry, gdzie miałby być osadzony.


@JanuszKek: No cyrk #!$%@?. Jakis oblech pedofil sis boi, ze go ktos w celi zmasakruje wedlug przedziwnego kodeksu więzniow i jeszcze powołuje sie na prawa człowieka