Wpis z mikrobloga

@Bartas1992PL nie ma nic lepszego niż to że Ukraińcy przyjeżdżają do Polski i próbują ułożyć sobie tu życie. Bardzo fajnie, że się tak asymilują i pracują dla naszej gospodarki. Nie masz pojęcia jak bardzo ratują sytuację zusu
  • Odpowiedz
że się tak asymilują


@GiuseppeCalabrese: Tego akurat nie zauważyłem. Nie muszą się asymilować, bo nie mają żadnej presji. W pracy ukraińcy, w domu ukraińcy. To nie jest arabski albo murzyński lekarz, który przyjechał tu 30-40 lat temu sam na studia i żeby jakoś funkcjonować nauczył się po polsku i głównie z Polakami przebywał. Jakby przyjechało 100000 ukraińców i byliby rozłożeni równomiernie w Polsce, to jakaś szansa na asymilację by była. W
  • Odpowiedz
@inozytol: Asymilacja to nie jest proces kilku, czy nawet kilkunastu lat. Oczywiście, że będą mówić po ukraińsku i trzymać się w grupach swoich rodaków.

@Bartas1992PL: @Bizancjum: "Tu jest Polska, i tu się mówi po polsku!", hm? Miałem nieprzyjemność spotkać podobnych ludzi w Czechach, konkretnie w Ołomuńcu. Nie idźcie tą drogą
  • Odpowiedz
@Bartas1992PL: Swoją drogą, to nie musisz znać ukraińskiego, żeby zrozumieć co jest napisane na tej reklamie. Wystarczy ogarnąć dwadzieścia kilka znaczków innego alfabetu.
  • Odpowiedz
Asymilacja to nie jest proces kilku, czy nawet kilkunastu lat.


@johny-kalesonny: No i naprawdę oczekujesz, że przy założeniu 3-5 mln ukraińców w Polsce (w skupiskach), będzie dochodziło do jakiejś znaczącej asymilacji? Nie mówię o paru mieszanych małżeństwach, mówię o nauczeniu się języka w stopniu dobrym i zmianie mentalności, bo duża część ukraińców mi znanych jest skrajnie konserwatywnym skrzydłem w porównaniu do skrajnych konserwatystów w Polsce, mentalność nawet młodych ludzi jest taka
  • Odpowiedz
@Bartas1992PL: ogolnie jest to bardzo niefajne zachowanie firm, zeby reklamowac w obcych jezykach. tak jakby olewaly te firmy swoich polskich klientow i przerzucily sie na zagranicznych, ok. ale ja zawsze z takich firm rezygnowalem. widzialem reklame play dla ukraincow na dworcu w krakowie, skoro ukraincy sa targetem play to znaczy ze maja gorsza oferte dla mnie i zmieniam firme.
U nas w jukej, tylu polakow, a reklam po polsku od duzych
  • Odpowiedz
A prawdę mówiąc, to w obecnym czasie nie jestem pewien czy w ogóle jest potrzeba, by się asymilowali.


@johny-kalesonny: Po pierwsze; nie zgadzam się z tym. Nie uważam, żeby prowadziło to do czegoś korzystnego. To zawsze prowadzi do dodatkowego, niepotrzebnego napięcia w społeczeństwie.

Po drugie; pisałem, że asymilacja to bzdura i widzę, że się ostatecznie (aczkolwiek niechętnie i nie wprost) zgodziłeś.
  • Odpowiedz
@inozytol: Nie zgodziłem się - jak napisałem, istnieje możliwość, że się ktoś zasymiluje. Na pewno po kilku pokoleniach to będzie zupełnie inna grupa, i w zależności od definicji asymilacji, tak może być zasymilowana.

Nie trzeba się zgadać, to już jest fakt - w UE jest raczej dość swobodny przepływ ludności (odchodząc od przypadku Ukrainy). Są grupy różnych narodowości w każdym kraju, i nie ma potrzeby prawdę mówiąc, by się asymilowali. Bo
  • Odpowiedz
Uuuu nie lubisz jak twoje otoczenie zmienia się przez napływową ludność wątpliwej jakości i nie mówiącą w twoim języku? Pozwól, że wytłumaczę ci dlaczego nie powinieneś mieć takiego zdania argumentując to tym, że obce osoby posługujące się tym samym paszportem co ty też pojechały za granicę.


@zwier: A pozwól że Ci wytłumaczę że obecność Ukraińców w Polsce nie wiąże się z żadną umową międzynarodową. To tylko nasz wolna wola. UK też
  • Odpowiedz
nie ma nic lepszego niż to że Ukraińcy przyjeżdżają do Polski i próbują ułożyć sobie tu życie. Bardzo fajnie, że się tak asymilują i pracują dla naszej gospodarki. Nie masz pojęcia jak bardzo ratują sytuację zusu


@GiuseppeCalabrese: Buhahahahahahahaha

https://tvn24bis.pl/z-kraju,74/blisko-308-tysiecy-ukraincow-placi-skladki-w-polsce-zus,805242.html
308 tysięcy z pewnie ok. 1.5 mln płaci składki. Do tego już po roku mogą występować o naszą emeryturę jak osiągną odpowiedni wiek - oczywiście z dopłatą do minimalnej z naszej kieszeni.
  • Odpowiedz
@Bartas1992PL: A w czym ci ta reklama przeszkadza? Uczucia estetyczne razi? Zawsze tak histerycznie reagujesz na napisy w języku obcym?

To zawsze prowadzi do dodatkowego, niepotrzebnego napięcia w społeczeństwie.


@inozytol: Spoko, z takim podejściem wygenerujesz "dodatkowo napięcie" gdy ktoś będzie nosił inne sznurówki niż ty, a nie tylko mówił innym językiem.
  • Odpowiedz
Bo po co mają to robić?


@johny-kalesonny: Widać, że nie znasz żadnego ukraińca i nawet z nimi nie rozmawiałeś. Potrzeba asymilacji bierze się stąd, że to są całkiem inni ludzie niż my. Gdybym miał ryzykować ocenę, to im do nas brakuje tyle, co nam do Niemców. Taki ich napływ cofa szeroko rozumiany rozwój społeczeństwa o kilkadziesiąt lat.

Jak myślisz, dlaczego sytuacja na Ukrainie wygląda tak a nie inaczej? Bo tak się
  • Odpowiedz
@inozytol tak jak już nadmienił @Johnny_Kalesony asymilacja jest procesem wieloletnim, ale widać w obecnej sytuacji Polski odbicie sytuacji jaka miała miejsce w Irlandii jakieś 13-14 lat temu, gdy do tego kraju masowo wyruszali Polacy za lepszym życiem, gdy większość Irlandczyków po studiach opuszcza swój kraj lecąc za marzeniami do Australii czy USA. Dzisiaj być Polakiem w Irlandii to jest wierz mi - zaleta.

Polacy w dużej mierze prezentują wyższy poziom cywilizacyjny niż
  • Odpowiedz
gdy ktoś będzie nosił inne sznurówki niż ty


@Andreth: Puknij się w głowę.

a nie tylko mówił innym językiem.


Takiego spłycania tematu spodziewałem się po takiej amebie jak ty.
  • Odpowiedz
Polacy w dużej mierze prezentują wyższy poziom cywilizacyjny niż Rumuni, Bułgarzy czy reszta bloku wschodniego na emigracji.


@GiuseppeCalabrese: No właśnie.

To samo będzie z Ukraińcami w Polsce


Ja może mam jakiegoś pecha, ale gdy rozmawiam z ludźmi, którzy zatrudniają albo pracują z Ukraińcami raczej narzekają na nich. Nie dlatego, że komuś zabierają pracę, ale dlatego, że robota jakoś im nie idzie.
  • Odpowiedz
No i naprawdę oczekujesz, że przy założeniu 3-5 mln ukraińców w Polsce (w skupiskach), będzie dochodziło do jakiejś znaczącej asymilacji?


@inozytol: właściwie wszyscy Ukraińcy, których znam mówią po polsku, do tego wielu ma dzieci, które chodzą lub będą chodzić do polskich szkół i przedszkoli, więc będą Polski będzie ich natywnym językiem. Bredzisz o rzeczach, o których nie masz pojęcia.

że to są całkiem inni ludzie niż my


Co to za #!$%@?,
  • Odpowiedz