Wpis z mikrobloga

Mirasy jak to jest z tym gazem?
Brać kocioł jedno czy dwufunkcyjny?
Jeden elegancko załączy się raz i wodę nagrzeje.
A dwufunkcyjny może się włączyć i 20 razy na dzień, za każdym razem jak wodę odkręce.
To ciekawe który się szybciej rozleci.
Piec będzie w odległości 3m do łazienki i 3m do kuchni, także warunki są do dwufunkcyjnego.
Jeszcze dochodzi wybór firmy Termet gold plus 4k zł vs Wolf fgbk 5k zł.
Sam już dostaje siwych włosów bo nie chce się #!$%@?ć na minę.
Help pls (,)
#ogrzewanie #budujzwykopem #remontujzwykopem #gaz #budownictwo
  • 20
  • Odpowiedz
@mardory jednofunkcyjne nie są przypadkiem bardziej oszczędne? Ja mam od 15 lat takiego buderusa, serwisant przyjeżdża z miasta oddalonego 200km. Piec mam zaprogramowany ze w dni powszednie włącza się rano żeby woda do kąpieli była, potem jak jest zimno na zewnątrz to włącza się ok. 15 żeby po przyjściu z pracy było nagrzane i jeszcze raz na wieczór i cały czas jest w domu ciepła woda.
  • Odpowiedz
@mardory: dwufunkcyjny potrzebujesz mocowo większy niż jednofunkcyjny. Dwufunkcyjny ogrzewa wodę przepływowo. Czyli jak że strat ciepła wyjdzie Ci - strzelam 10 kW, to przy ogrzewaniu przepływowym to kocioł wychodzi ok 25kW. Przy czym jak pracuje obieg cwu to nie pracuje obieg co. W kotlacz dwufunkcyjnych jest zawór trójdrożny przełączny (przynajmniej Buderus), sprawdź to sobie u proponowanych dostawców.

Przy jednofunkcyjnym nagrzewasz zasobnik CWU i utrzymujesz sobie temperaturę na zbiorniku, albo poprzez mieszacz
  • Odpowiedz
@stassma: @StrefaZimna: @szokolada: @Bzdziuch: Dziękuję panowie i pani szczególnie za rozwianie wątpliwości. Jest tu więcej merytorycznej treści niż w tych wszystkich #!$%@? artykułach.
Mam miejsce za zbiornik cwu.
Także jednomyślnie zwyciężył jednofunkcyjny.
Jeszcze raz, wielkie dzięki za pomoc.
  • Odpowiedz
@mardory: znaczy się to nie jest jakieś super niezbędne równie dobrze możesz sobie nagrzać rano wodę do 60 stopnii polecam patrzeć też na funkcjonalność automatyki pieca tj. czy da się ustawiać oddzielne programy dla ciepłej wody, temperatury zredukowane i inne tego typu bajery ale to chyba standard teraz. Najlepiej pobrać sobie instrukcje sterownika
  • Odpowiedz
@szokolada: zgadza się, zależy od typu kotła (mogą to być lodówki, Buderus ma takie z zasobnikiem 140l, a może być taki jak wiszący kocioł Immergas z zasobnikiem ~50l, kwestia tego jaką pojemność potrzebuje użytkownik).
Kotły z wbudowanym zasobnikiem trzeba tylko sprawdzić pod względem możliwości podgrzewu cwu, czy kocioł rzeczywiście pracuje jako jedno czy może dwufunkcyjny (bo różnie to wygląda i czasem zasobnik jest, ale producent daje zawór przełączny). Najlepiej spoglądać w
  • Odpowiedz
@StrefaZimna: No te wszystkie firmy to robią prawie na jedno kopyto. Z wyborem firmy to mam jeszcze trochę czasu. A dźwięk to widziałem jest w okolicy 50db, a piec będzie w pomieszczeniu gospodarczym także spoko.
  • Odpowiedz
@mardory: Tak jak pisali ludzie wyżej, jak Ci nie zależy na komforcie i nie masz miejsca na zasobnik bierz przepływowy. Jak masz tylko miejsce na zasobnik to bierz z zasobnikiem, pojemność wg uznania.
  • Odpowiedz
@ozzi91: jaki komfort będę miał z zasobnikiem na cwu?
Też już #!$%@? tam z piecem, ale zastanawia mnie jaki będzie mniej gazu palił, bo przecież o to głównie chodzi.
  • Odpowiedz
@mardory: chodzi o to że kocioł gazowy przepływowy możesz ustawić na jakiś tam maksymalny przepływ. Jak go przekroczysz odkręcając deszczownicę, myjąc gary i coś tam jeszcze to poleci zimna woda i tyle. A jak masz zasobnik to zawsze te 100l masz zapasu. No i jak odkręcisz to od razu masz ciepłą wodę a nie czekasz aż kocioł podgrzeje wodę. Z rachunkami to wydaje mi się że przepływowy mniej gazu spali bo
  • Odpowiedz
@ozzi91: kurde, teraz już sam nie wiem
Przypominam że od pieca do łazienki jest tylko 3m, tak samo od pieca do kuchni. Więc warunki są. Boję się że ten dwufunkcyjny się szybciej rozleci jak w lato np będzie się włączał 30 razy dziennie. Chyba żeby brać dwufunkcyjny z zasobnikiem np 40l. Za to twoi poprzednicy hardo stawiali na jednofunkcyjny.
  • Odpowiedz