Wpis z mikrobloga

Jacyś geniusze z Gniezna napadli na mężczyznę o ciemnej karnacji myśląc, że to Arab. Pomijając nawet oczywistą patologię oraz widoczne braki w zdolnościach poznawczych sprawców, chciałbym zwrócić uwagę na inną rzecz. Oskarżeni mogą dostać dłuższy wyrok ponieważ ich czyn został dokonany z nienawiści rasowej.
Dlaczego?
Pobicie kogoś z powodu jego koloru skóry jest w jakiś sposób gorsze niż pobicie go bo np. wyznaje inne poglądy, albo kibicuje innemu klubowi? Dlaczego sugeruje się, że inne formy kolektywnej nienawiści nie są aż tak złe jak nienawiść rasowa?
Źródło:
http://radiopoznan.fm/informacje/pozostale/polacy-napadli-na-polaka-ale-odpowiedza-za-atak-rasistowski
#polska #prawo #kultura #wojnaidei
  • 29
Pobicie kogoś z powodu jego koloru skóry jest w jakiś sposób gorsze niż pobicie go bo np. wyznaje inne poglądy, albo kibicuje innemu klubowi? Dlaczego sugeruje się, że inne formy kolektywnej nienawiści nie są aż tak złe jak nienawiść rasowa?


@wojna_idei: Wydaje mi się że jest to czyn zasługujący na szczególne potępienie ( nie nie zgadzam się że muszą istnieć jakieś specjalne przepisy, ale po to są widełki by oceniać samo
@wojna_idei: Agresja na tle rasowym jest dużo bardziej niebezpieczna z punktu widzenia społeczeństwa. Brak stanowczej odpowiedzi na takie akty może prowadzić do pogromów, co mieliśmy już okazję zobaczyć w historii. Wojenki między kibolami nie mają takiej nośności społecznej. Nie będzie sytuacji gdy Janusze przy obiedzie komentują że "PRZEZ TYCH JE****CH KIBICÓW LEGII NIE MA PRACY DLA PRAWDZIWYCH FANÓW PIŁKI NOŻNEJ OD DRUKARZA", a analogiczne rozumowanie na tle rasowym już ma miejsce.
@Aeny:

napadniesz na kogoś bo nie masz pieniędzy a twoja rodzina głoduje jest trochę inny niż napad z powodu bo ja wiem jesteś czarny to ci #!$%@?ę


Ok, pewnie masz rację. Ale, czy "#!$%@?ę cię, bo jesteś czarny" różni się czymś od "#!$%@?ę ci, bo myślisz inaczej niż ja"?
@mmtt:

Agresja na tle rasowym jest dużo bardziej niebezpieczna z punktu widzenia społeczeństwa. Brak stanowczej odpowiedzi na takie akty może prowadzić do pogromów, co mieliśmy już okazję zobaczyć w historii.


Poprawka: historia pokazuje, że tak niebezpieczna jest agresja na tle przynależności do grupy, niekoniecznie akurat etnicznej. Do łagrów i Chińskich obozów śmierci wsadzano za poglądy, a nie wygląd.
@wojna_idei: dość, na wygląd nie masz żadnego wpływu i sam z siebie nie jest zagrożeniem w żaden sposób dla ciebie. Poglądy mogą być różne, i jako że nie wspieram akcji bash the fash ( która jest śmieszna de facto że tym faszysta jest każdy kto nie jest skrajnie lewicowym komunistą ). Ale zrozumiał bym Czarnego który obije ryja białemu za to że lobbuje za tym aby czarny wrócił do niewoli i
Oczywiście obie sytuacje to straszna patologia, ale ciągle twierdzę, że obecnie ruchy ksenofobiczne są bardziej nośne wśród wyznawców pięści niż jednoczenie się przeciw dowolnej ideologii. Dobrym przykładem mogą tu być ruchy antyszczepionkowe czy płaskoziemskie, które pomimo że zrzeszają ludzi prostych, mało inteligentnych, to jednak nie nakręcają agresji, co bardzo często ma miejsce pośród skrajnej prawicy.
@wojna_idei: I pytanie jak byś zareagował jak by ktoś z twojej rodziny został zabity bo ktoś wtedy głosił te poglądy i je realizował ( nie zrozum mnie źle, samo pobicie wtedy też jest niedopuszczalne jak i inne formy linczu ) ale jestem wstanie zrozumieć bez najmniejszego problemu taką osobę
@Aeny: Jeśli ktoś nawołuje do przemocy wobec Ciebie to jak najbardziej jest to niebezpieczne i powinno być karane. Natomiast jeśli ktoś mówi coś, co druga osoba odbiera jako obraźliwe, to niestety jestem całkowicie przeciw penalizacji takiego zachowania. Nie można karać za coś subiektywnego, a bycie urażonym jest z definicji subiektywne.
@wojna_idei: Nawoływanie do przemocy wobec ciebie może wynikać z poglądów, ba może być ich częścią, dla tego stawianie znaku równości między biciem za poglądy które mogą być naprawdę skrajne a kolorem skóry jest śmieszne, bo o ile jedno faktycznie może nieść zagrożenie, lub być wprost nawoływaniem do tego, o tyle drugie samo z siebie za wiele nie daje.
@Aeny: Masz rację. Porównując bicie za poglądy do bicia za kolor skóry miałem na myśli poglądy nieszkodliwe, po prostu odmienne od poglądów sprawcy (powinienem był to doprecyzować).
@wojna_idei: bawiąc się w adwokata diabła:
Kara oprócz różnych efektów na karanym ma też wymiar społeczny. Jeżeli kogoś pobijesz bo go nie cierpisz to był to zapewne przypadek jednostkowy. Jak za szalik to małą grupa. Ale atak za rasę dotyczy ogromnej liczby ludzi. #!$%@? człowiek zaatakuje jedną osobę, rasista-nacjonalista będzie z dużym prawdopodobieństwem stanowił zagrożenie dal dużej liczby osób. Stąd kara wyższa by bardziej przeciwdziałać gorszym dla społeczeństwa zachowaniom.
@wojna_idei: Dobrze prawisz

Pobicie kogoś z powodu jego koloru skóry jest w jakiś sposób gorsze niż pobicie go bo np. wyznaje inne poglądy, albo kibicuje innemu klubowi?


Nie jest, i nie powinno się go inaczej karać, bo idąc tym tropem w odwrotnej kolejności, taki sobie rasista może się wyżec że pobił czarnego za to że jest czarny, i udowodnij że nie. Wtedy wpadasz w myślozbrodnię i katastrofa gotowa. Skutki takiego rozumowania
Ok, pewnie masz rację. Ale, czy "#!$%@?ę cię, bo jesteś czarny" różni się czymś od "#!$%@?ę ci, bo myślisz inaczej niż ja"?


@wojna_idei: a jakie to ma znaczenie w kontekscie prawa? Kolego nie bierzesz pod uwage jednej ale to zajebiscie waznej rzeczy w tym rozumowaniu. Prawo istnieje po to zeby w panstwie byl porzadek. Nie ma zadnego innego powodu na to zeby prawo istnialo w spoleczenstwie. Jesli rozpatrujesz rodzaj kary w
taki sobie rasista może się wyżec że pobił czarnego za to że jest czarny, i udowodnij że nie


@parhelia: to jest bardzo istotne. Wyrzekniecie sie nie ma znaczenia bo licza sie dowody w druga strone. Czyli trzeba zebrac doowdy na to ze atak byl na tle rasowym. Dowody musza byc bezsprzeczne czyli nie moga sie opierac na subiektywnej opinii. Czyli takim dowodem powinno byc cos w stylu wpisu na FB z
@karer: Wszystko fajnie, ale wolałbym nigdy nie dywagować nad takimi motywami, tylko zastosować się do zasady "wszyscy równi w świetle prawa". Co do przykładu z pieniędzmi - nie do końca go rozumiem :/

Ale jesli zorganizujemy specjalnie taka sytuacje po to zeby wywolac zamieszki w stolicy na tle rasowym to jest to przestepstwo


Przestępstwo pod tytułem "namawianie do popełnienia przestępstwa". Zauważ że nie dopisałem "na tle rasowym". Antifa dość często takie
Wszystko fajnie, ale wolałbym nigdy nie dywagować nad takimi motywami, tylko zastosować się do zasady "wszyscy równi w świetle prawa". Co do przykładu z pieniędzmi - nie do końca go rozumiem :/


@parhelia: z pieniedzmi moglem zbytnio skomplikowac mysl ktora jest prosta. Jest sporo sytuacji w ktorych ludzie sie wsciekaja ze prokuratura albo sady umarzaja postepowanie mimo przedstawionego nagrania rozmowy w ktorym padaja slowa typu "no ok ukradlem ci te pieniadze