Wpis z mikrobloga

W sumie z okazji tego, że mamy całkiem ładną wiosnę to opowiem wam, dlaczego drzewa w lesie mają urodzaj co dwa lata.

Otóż w lesie zsynchronizowane są ze sobą wszystkie drzewa, które mają jadalne nasiona. Zwykle co drugi rok mają dużo więcej nasion. To strategia, która ma im zapewnić sukces reprodukcyjny. W roku, w którym wszystkie drzewa mają mało nasion nie jest możliwe powstanie dużej ilości myszy i innych konsumentów tych nasion. Drzewa w ten sposób redukują ilość gryzoni (a także przy okazji ptaków drapieżnych i innych...). Także przez ten rok gdy mają mniej nasion zbierają energię.

Następnego roku wydają nasion ile się tylko da. Zmniejszona populacja gryzoni nie jest w stanie przejeść tego bogactwa pokarmu i części nasion udaje się przetrwać i wykiełkować.

#ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #drzewa
  • 42
  • Odpowiedz
@czokon: @BQP: to nie są fakty tylko teoria która jest w książce "sekretne życie drzew". Większość lesników podchodzi do tego z dystansem i określa to często jako bardziej fantastyke niż rzeczywistość (aczkolwiek istnieje opcja, że tak jest).
  • Odpowiedz
@Vandal83: niestety nie jestem leśnikiem,nie wiem.

@czokon: wygląda legitnie, plusowałbym :)

@Mihau88: ja niestety nie czytałem tej książki, a wpis zrobiłem na podstawie artykułu na temat populacji kleszczy.
  • Odpowiedz
@BQP dodam jeszcze, że z liczebnością myszy powiązana jest liczba kleszczy które na nich żerują. Przynajmniej tak pisali w internecie ( ͡º ͜ʖ͡º)
  • Odpowiedz
@BQP: To dowód pośredni na to że drzewa, rośliny nie są tym czym nam się wydaje i też mają jakąś "świadomość". Prawdopodobnie połączoną ze wszystkim co dookoła, prawdopodobnie jest większa "świadomość" co łączy dosłownie wszystko. Gdyby drzewo było tylko tym co widzimy i tym co widzimy pod mikroskopem to niestety ale sama ewolucja by do tego nie doszła.
  • Odpowiedz