Wpis z mikrobloga

Messier 101, znana również jako Galaktyka Wiatraczek, wraz z towarzyszącą jej ogromną galaktyką karłowatą (troszkę antyteza...) NGC 5474.
Sprzęt: iOptron CEM25P, Nikon D810A, teleskop TS 65Q (ogniskowa 420 mm, f/6,5), 2 godziny ekspozycji.

#namrabcontent <- zapraszam do obserwowania

#astronomia #astrofoto #astrofotografia #kosmos #fotografia #mojezdjecie
namrab - Messier 101, znana również jako Galaktyka Wiatraczek, wraz z towarzyszącą je...

źródło: comment_XmkpMcM1KGPQgaRuq9U1I5JP4uI7oO3g.jpg

Pobierz
  • 40
@ostatni_i_sprawiedliwy: Zwyczajowo podaje się sumaryczny czas ekspozycji. Ja swój podzieliłem na 60 razy po dwie minuty. Dużą częścią astrofotografii jest właśnie odpowiedni dobór czasów naświetlania. Zbyt krótkie = zbieramy za mało sygnału, zdjęcie będzie dużo bardziej zaszumione. Zbyt długie = większa podatność na błędy prowadzenia. Ja na chwilę obecną jestem ograczony właśnie do około 120 sekund. Dłuższe czasy powodują utratę punktowości gwiazd, bo żaden montaż nie prowadzi idealnie - nawet mikroskopijne
Ciekawe, czy dożyję czasów, kiedy podróże międzygalaktyczne będą powszechne.


@shox: nie. Rozwój silników zajął 100 lat do pierwszych samochodów osobowych. A to były pokraki. Patrząc na to ile minęło od lotu na Ksieżyc i patrząc, że na jako-taki transport cywilny w kosmos poczekamy tak do 202X, to może dożyjesz pierwszych baz na Marsie.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@shox, raczej nie. Zakładając, że potrafilibyśmy osiągnąć prędkość zbliżoną do prędkości światła, to chcąc przelecieć z jednego końca Drogi Mlecznej na drugi, zajęłoby nam to 100 tysięcy lat. A teraz pomyśl, ile minie zanim zaczniemy osiągać takie prędkości, i czy w ogóle zaczniemy...
@wonsz_smieszek: Po stackowaniu obróbka jest banalna i składa się praktycznie z dwóch kroków. Pierwszy to odjęcie zanieczyszczenia światłem (korekta punktu czerni), drugi to podbicie kontrastu. Leniwi mogą to zrobić za pomocą dwóch kliknięć w photoshopie. :-) Poniżej ilustracja.

Jakość końcowego zdjęcia jest wypadkową czasu naświetlania i warunków obserwacyjnych. W Polsce pod całkiem porządnym niebem (Beskidy) można osiągnąć dobre efekty z dwugodzinną ekspozycją. Im więcej sztucznego światła, tym większą część zebranego sygnału
namrab - @wonsz_smieszek: Po stackowaniu obróbka jest banalna i składa się praktyczni...

źródło: comment_QrmcEIBMuvQiXWbkASHwJCfuKzwHNt0I.jpg

Pobierz
@namrab Foto - rewelacja, szacun! Robione podczas nowiu? :) Ciemne niebo to podstawa dla DSow i w tym roku trafiła się swietna kwietniowa pogoda. Jakie bylo moje zaskoczenie gdy ostatnio podczas testów, o których wspominałem włożyłem kamerę qhy 163mc do synty16 i na realtime view bylo już widać zarys struktury spiralnej tej galaktyki w sharpcapie, a jeszcze lepiej M51, z tymże zasięg ponad 6 mag robi swoje. Szkoda, że nie umiałem jeszcze
@mactrix: Robione w ostatni weekend. Zacząłem o 1:30, więc Księżyc był już pod horyzontem. Sprawdź sobie FireCapture do obsługi kamerki, według mnie działa o wiele sprawniej. Do długich ekspozycji optymalne byłoby coś pokroju Maxim DL, ale to już płatny soft.
@namrab wlasnie ściągnąłem tez fire capture, ale dopiero nastepnym razem będę mógł protestować za 1.5 tygodnia. Tutaj mam tylko jedno foto monitora gdy szukałem ostrości i było ustawione 15s ekspozycji M51- wynik pierwszego wrazenia :D. Potencjał na pokazy jest, ale jeszcze dużo pracy by ogarnąć ostrość, live stacking i odpowiednią kolimacje i chłodzenie
mactrix - @namrab wlasnie ściągnąłem tez fire capture, ale dopiero nastepnym razem bę...

źródło: comment_MLXlEPp2XZKMHHjW5xPyKhiKBtEdKrqG.jpg

Pobierz
@wonsz_smieszek: Tak, naprawdę :-)
Tu należy zauważyć, że zanieczyszczenie światłem usuwa się poprzez odjęcie sygnału, z kolei zwykła korekta balansu bieli (temperatura barwowa i tinta) bazuje na operacji mnożenia wartości pikseli w poszczególnych kanałach. Więc operacja korekty barwowej jest trochę inna, niż w tradycyjnej fotografii. Można łatwo osiągnąć neutralny kolor tła ustawiając chłodny balans bieli, ale wtedy galaktyka wychodzi bardzo niebieska.

Poniżej skutek korekty barw w nieprawidłowy sposób. Szumy są znacznie
namrab - @wonsz_smieszek: Tak, naprawdę :-)
Tu należy zauważyć, że zanieczyszczenie ...

źródło: comment_5aA2AXOe4aDgMY4m3nhvyPgyp3oMwLRV.jpg

Pobierz