Wpis z mikrobloga

Hej Mirki i Mirabelki! [obrazek dla atencji]
Chciałbym zdradzić Wam wiadomość, którą nie dzielę się nigdzie indziej - przygotowuję obecnie serię wykładów / tutoriali / lekcji (nazwijcie jak chcecie) ze wstępu do kombinatoryki, jakie pojawią się na moim kanale na YouTube [Piękno matematyki]. Ci, którzy śledzą kanał, wiedzą że do tej pory z regularnością publikacji niestety bywało różnie; jakość materiałów też nie od razu była zadowalająca - powiedzmy, że musiałem nabrać wprawy :) Jakiś czas temu zacząłem serię "wstęp do matematyki wyższej", którą ciągnąłem przez 16 "odcinków", jednak w pewnym sensie był to "okres próbny", ponieważ w tamtym czasie sposób prezentacji zagadnień ulegał stopniowej ewolucji. W efekcie na przykład zmieniłem pokaz slajdów na dynamiczną prezentację, która wygląda jak animacja ze zmienną prędkością, dostosowaną do tempa narracji.

Ale do rzeczy - dorwałem się do kilku podręczników i zbiorów zadań, na podstawie których opracowuję wspomnianą serię wykładów. Materiał będzie obejmował większość tego, co zwykle jest ujęte w jednosemestralnym wykładzie z matematyki dyskretnej na studiach matematycznych czy informatycznych, z zastrzeżeniem, że tematem przewodnim będzie zliczanie oraz nie będę wchodził w zagadnienia, które same w sobie mogłyby stanowić odrębną całość - mam na myśli np. funkcje tworzące czy teorię grafów.
To, co na pewno zostanie ujęte, to:
permutacje, kombinacje, wariacje (czyli krótkie przypomnienie z liceum),
permutacje i kombinacje multizbiorów,
zasada bijekcji,
zasada szufladkowa dirichleta,
zasada włączeń i wyłączeń,
współczynniki dwumianowe, ich własności i interpretacje,
rozmieszczenie elementów na okręgu,
rekurencja w zliczaniu, rozwiązywanie liniowych równań rekurencyjnych,
liczby Fibonacciego oraz liczby Lucasa w problemach kombinatorycznych
rozmieszczenie k elementów w n pudełkach - różne warianty oraz zastosowania,
partycje zbiorów - liczby Stirlinga II rodzaju, liczby Bella.

Do każdego z zagadnień przygotuję również po kilka zadań, począwszy od zadań wprowadzających, po te bardziej zaawansowane. Pierwsze filmy pojawią się niestety dopiero w czasie wakacji (przewiduję przełom lipca i sierpnia), ponieważ chcę uniknąć sytuacji, w której znów nastąpiłaby nieco dłuższa przerwa między kolejnymi filmami. Dlatego póki co przygotowuję materiał w wersji papierowej, następnie zacznę nagrywać "do szuflady", i potem ruszę z regularnymi publikacjami.

Przy okazji - tym, którzy do tej pory nie mieli okazji zapoznać się z moimi filmami, przedstawiam ostatni z nich, który dodałem dziś jako znalezisko: https://www.wykop.pl/link/4315309/krotki-film-pokazujacy-ze-logiczne-myslenie-jest-wazniejsze-od-wykucia-wzorow/
Na kanale znajdziecie również wspomniane filmy ze wstępu do matematyki (obejmujące podstawy logiki oraz rachunek zbiorów), a także kilka ciekawostek.

PS Jeżeli ktoś chciałby coś zasugerować w kwestii przygotowywania tej serii, to zapraszam do kontaktu.

#pieknomatematyki #matematyka #nauka #gruparatowaniapoziomu #liganauki
Pobierz
źródło: comment_tQ3CEUbwwUiyNSLuctka044cNW5teCz5.jpg