Wpis z mikrobloga

W ramach swojej pracy inżynierskiej z elektroniki pracowałem nad emulatorem syntezatora mowy dla prof. Hawkinga przed jego śmiercią. Emulator to program komputerowy który symuluje zachowanie układu elektronicznego (hardware), dzięki czemu Hawking mógł po 30 latach używania przestarzałego sprzętu generować swój głos od początku do końca na komputerze.
Czy bylibyście zainteresowani opisem projektu i AMA? Jeśli tak to plusujcie i zawołam kiedy zrobię znalezisko.

Artykuł na temat projektu

#hawking #fizyka #nauka #elektronika #ama #inzynieria #uk #studia
  • 54
A tak serio - bardzo ciekawy projekt, skąd pomysł? Jak poznałeś profesora (tzn brał udział w developmencie, czy zaprezentowałeś mu gotowy układ)?


@MrDarkenRahl: Poznałem go robiąc praktyki w Intelu. Poza zwykłymi obowiązkami w firmie pomagałem w technical support dla profesora, czyli maintenance laptopów, ogólne naprawy sprzętu (blink sensor), itp. W pewnym momencie naprawiłem zapasowy syntezator i dzięki temu poznałem lepiej jego architekturę. Od asystenta Hawkinga dowiedziałem się o wcześniejszych nieudanych próbach
@rax94 Zawsze się zastanawiałem ile czasu zajęło Howkingowi opanowanie tak szybkiego skanowania klawiatury. Robiłem podobne rzeczy (duuuuuuużo prostsze, wykorzystujące istniejące rozwiązania ) dla ludzi z różnymi problemami ruchowymi i zawsze problemem było tempo. Nie miałem jednak okazji pracować z kimś kto był tak stabilny i można by było wykorzystać oko jako "aktywator". Co śledziło powieki? Jakieś intelowskie rozwiązanie czy jakiś toby?

Wal AMA
@Joterini: na żywo nie było wcale takie szybkie: podgląd
Aktywator to taki zwykły czujnik na podczerwień wykrywający ruch policzka. Łatwa sprawa, mogę kiedyś opisać dokładniej. Były próby z różnymi wynalazkami typu skanowanie fal mózgowych czy Tobii eyetracker ale się to nie sprawdzało. Software do klawiatury to ACAT od Intela (program open source).