Wpis z mikrobloga

@piperek
WT 17:
§ 170.
[Wymogi dotyczące pomieszczeń do instalowania urządzeń gazowych]
1. Urządzenia gazowe mogą być instalowane wyłącznie w pomieszczeniach spełniających warunki dotyczące ich wysokości, kubatury, wentylacji i odprowadzenia spalin, a także dopływu powietrza do spalania określone w rozporządzeniu, w Polskich Normach i przepisach odrębnych.

2. Urządzenia gazowe z otwartą komorą spalania, przez co rozumie się urządzenia typu A i B, nie mogą być instalowane w pomieszczeniach mieszkalnych, z zastrzeżeniem §
@piperek: Przy zamkniętej komorze spalania może być. Niech monter kotła powie jakie przepisy tego zabraniają i przy okazji podzwoń do lokalnych kominiarzy czy nie będzie problemu z odbiorem.

Swoją drogą spytaj montera rekuperacji o to, jakie przepisy na to zezwalają - upewnisz się, że wie, co mówi i czy umie uzasadnić swoje zdanie. Jeżeli nie powoła się na przepisy i nie uzasadni swojego zdania to ostrożnie - może jest to osoba,
@WhiteS: @chafer: paragraf 170, punkt 1 przywolany jak wyżej. Słowa kluczowe "w Polskich Normach".
W PN-B-02431 są zapisy, że zabrania się w kotłowniach i pomieszczeniach technicznych z kotłami wentylacji mechanicznej wywiewnej. Zapis jest powtarzany niezależnie od mocy kotła.

O nawiewie nie ma sprecyzowanego typu, interpretuje się to tak, że dopuszcza się nawiew mechaniczny lub grawitacyjny, byle dołem pomieszczenia dla normy przytoczonej j/w.

Poza tym punkt 3 paragrafu jak wyżej mówi
@StrefaZimna: to wg twojej interpretacji można czy nie? ( ͡° ͜ʖ ͡°) wg mnie jak jest Z.K.S. to nie ma przeciwwskazań, norma ta też nie obejmuje np. dostarczania powietrza do spalania przez komin koncentryczny a nawiew wyliczasz z mocy kotła i czasami zetka wychodzi ogromna a mogłaby być o połowę mniejsza, co w przypadku wentylacji hybrydowej/wywiewnej jak masz wywiew z łazienki z kotłem i nawiew przez nawiewnik
@synek_: interpretuję to tak, że w pomieszczeniach kotłowni i pomieszczeniach technicznych, gdzie zlokalizowano kocioł wywiew mechaniczny nie, ale nawiew w sposób dowolny (mechaniczny, grawitacyjny, kompensacyjny, ale to ostatnie jest trudne bo skądś trzeba zabrać powietrze, często też są to pomieszczenia wydzielone ppoż. etc.). Z uwagi na bajzel z udt staram się trzymać te 5 cm2 na 1 kW jeżeli tylko da się i dać zetkę (warto oszczędzać nerwy). Czasami nie ma