Wpis z mikrobloga

tylko kiedy do tych rownan polowkowych mam dodawac wode?


@Arrivedrci: Jak masz reakcję typu Fe3+ -> Fe2+ + e- to raczej nie xD ale jak masz złożone aniony typu MnO4- -> Mn2+ to tak, musisz dodać wodę z jednej strony i H+/OH- z drugiej strony aby atomy się zgadzały. Ładunki też muszą się zgadzać, i oczywiście elektrony traktujesz jako ładunki ujemne ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Arrivedrci: pokażę na przykladzie, masz mno4- które przechodzi ci do mn2+
MnO4- jest na VII stopniu utlenienia Mn2+ jest na II stopniu utlenienia.
Dodajesz 5 elektronów po stronie MnO4- co daje ci razem 6 minusów, a po drugiej stronie masz 2 plusy.
Dodajesz zatem 8 H+(albo H3O+ zależy od tego co chce twój nauczyciel) żeby te ładunki po obu stronach się zgadzały. No i później liczyć wodory i tlenu po lewej
  • Odpowiedz
@Arrivedrci: A i musisz wiedzieć co do czego się redukuje w jakim środowisku ( ͡° ͜ʖ ͡°) Np MnO4- do Mn2+ w kwaśnym, do MnO2 w obojętnym i do MnO4 2- w zasadowym ( ͡° ͜ʖ ͡°) I środowisko reakcji też należy uwzględnić w równaniach połówkowych, jak jakaś reakcja jest w środowisku kwaśnym to z lewej strony bierzesz H+ albo H2O (nigdy OH-)
Karbostyryl - @Arrivedrci: A i musisz wiedzieć co do czego się redukuje w jakim środo...

źródło: comment_K7JsC2LCZcQGquBXvWRHP8agnPhodJZz.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Arrivedrci: no nie umiesz określać stopnia utlenienia, poza tym nie ma takiego związku jak cr(oh)4 to jest anion z jednym minusem. Tutaj chrom jest na +III St utlenienia
  • Odpowiedz
@Arrivedrci: Ale dziwna reakcja, pierwszy raz taką widzę, to jakiś przykład z podręcznika? Chrom raczej na +4 stopniu utlenienia nie występuje, ani nie reaguje z wodą... Nie po to się chromuje armaturę łazienkową żeby woda rozwaliła od razu powłokę ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz