Wpis z mikrobloga

Dokładnie trzy miesiące temu z nudów zacząłem uczyć się hiszpańskiego od totalnego zera. Nie pytałem nikogo z czego najlepiej zacząć się uczyć, tylko chwyciłem Duolingo, Memrise, Świnkę Pepę po hiszpańsku i zabrałem się do roboty. Dokładnie w trzy miesiące udało mi się ukończyć trzy kursy (z siedmiu) na Memrise, ucząc się przy tym około 1250 różnych słów i prostych (ale przydatnych) zdań.

Nie ograniczałem się tylko do tego, tylko rzuciłem się na głęboką wodę, jak na przykład czytanie artykułów na BBC Mundo, sekcji ekonomicznej w El Pais, zaglądałem na hiszpański wykop Meneame.net, słuchałem fiszek i hiszpańskiego radia w samochodzie, oglądałem jutuberów i powtórzyłem sobie pierwszy sezon Narcos - tym razem w oryginale. Biernie kojarzę więc pewnie około ~2500-3000 słów.

Jeśli ktoś jest ciekaw rzeczywistych efektów, to podrzucam krótką próbkę tego, co jestem w stanie wybełkotać po tych kilku miesiącach nauki:

Llevo estudiando español hace 3 meses y ahora quiero decir que es muy interesante y estupendo. Me gustan todos los fuentes de aprendizaje como Duolingo, Memrise, libros, YouTube (especialmente una seria qué se llama "Español con Juan"), Netflix etc. Para aprender español, no hay que tener un maestro, todo lo necesario està disponsible gratis en el Internet.

Por cierto yo era en España una vez aproximadamente dos años pasado y durante mi viaje no he gustado el idioma. No lo me importè nada y hoy no tengo idea porque. Estoy feliz que lo se cambiado en mi cabeza ;).

Ahora necesito aprender màs gramatica y terminar todos los cursos en Memrise para conocer casi dos mil de palabas màs. Estoy seguro que el nivel B1 es posible en 3 siguientes meses. ¿O antes?


Czy w tekście wyżej są błędy? Jeszcze jak. Za kilka miesięcy z chęcią wrócę sobie do tego wyżej i zobaczę co za pierdoły tutaj powypisywałem ( ͡° ͜ʖ ͡°).

#hiszpanski #naukajezykow #jezykiobce #chwalesie
krejdd - Dokładnie trzy miesiące temu z nudów zacząłem uczyć się hiszpańskiego od tot...

źródło: comment_V31WXqvfpiee48WyzkpmbnajeTrZkhlh.jpg

Pobierz
  • 66
@krejdd:
Ładnie, dwie uwagi co do twojego tekstu: Składnia w wielu miejscach jest kalką językową z języka polskiego. Po prostu jest nienaturalna. I po drugie, brak przecinków na masową skalę :-)

Czy w tekście wyżej są błędy? Jeszcze jak.

Jasne, sam pewnie bym walnął więcej, ale, że tekst nie mój, to niektóre udało mi się wyłapać, może pomogą w nauce, a może ktoś inny naprostuje. Oto te które mi nie pasują:
@Tryggvason: dość różnie, bo od 20 minut do nawet paru godzin. Bardzo zależy to od danego dnia. Kiedy mi się nie chce, spędzam te 30 minut z Duolingo / Memrise na zasadzie "trzeba odbębnić powtórkę" i olewam temat. Ale są też takie dni, że oglądam sobie kanały tematyczne na YT albo jakiś film na necie i nawet nie rozpatruję tego w kategoriach nauki - po prostu coś sobie leci, ja oglądam,
niezle, tak trzymaj! Staraj sie mowic duzo, nawet do siebie, byle na glos


@FuLame: to jest dobry sposób i też z niego korzystam. Staram się myśleć w języku hiszpańskim i jak nie potrafię zbudować jakiegoś zdania, bo brakuje mi słowa, to sprawdzam w słowniku. W ten sposób dość szybko można dojść do tego, jakich słów potrzebujemy najczęściej. Warto też prowadzić ze sobą jakieś wymyślone dialogi, które mogłyby się przydarzyć w życiu
@kapecvonlaczkinsen: zależy od materiału. Czasem włączę, jak jest coś ciekawego, co chciałbym lepiej zrozumieć. Zauważyłem, że działa to dość dobrze przy materiałach, gdzie nie mówią zbyt szybko. Jak w materiale jest jakaś dyskusja albo szybko mówią, to wolę stracić jakieś słowo, ale próbować zrozumieć je z kontekstu niż szukać tego w tych napisach. Zresztą zauważyłem, że na YouTube używa się dość prostego języka i nie sprawia mi jakiegoś super problemu jego
@FuLame: @krejdd:
Ja tylko jeszcze dorzucę, że kolega op jest pięknym przykładem tego, że jak się chce to można. Niedawno na mirko pojawił się paszkwil podważający sens uczenia się hiszpańskiego, nie wracajmy do tego. A tu taka perełka. Podejrzewam, że takich gości jest dużo, tylko nie każdy się tu na wykopie udziela.

Ja napiszę coś więcej jeszcze. Kolega krejjd wyznaje na wstępie swojego wpisu, że w zasadzie nie ma szczególnej
@krejdd: Te memrise to dobre? Uczyłam się trochę z Duolingo ale w pewnym momencie utknęłam, bo brak było wyjaśnień jakich potrzebowałam. Dobre to uzupełnienia żeby przebrnąć? Bo jakoś mi się nie chce dalej samego Duolingo i potrzebuję urozmaicenia i uzupełnienia...
U nich działają tagi przynajmniej


@anonimek123456: #krejdd: Ja tam byłem na mename kilka lat temu, a potem wydawało mi się, że ta strona upadła całkowicie. W każdym razie od początku się na niej zawiodłem, nie miała klimatu tego, jaki ma wykop. ALbo inaczej: jaki wtedy MIAŁ Wykop...
Te memrise to dobre?


@catch: mi się podoba. Według mnie ich kurs posiada dobrze przemyślany wybór słow i zdań, które niejako "przy okazji" naturalnie uczą pewnych konstrukcji zdaniowych bez potrzeby ich wytłumaczenia w żaden sposób.

Uczyłam się trochę z Duolingo ale w pewnym momencie utknęłam, bo brak było wyjaśnień jakich potrzebowałam


Duolingo ma też opcję komentowania każdego ćwiczenia z osobna - można tam zerknąć, jeśli się czegoś nie rozumie, bo ktoś