Wpis z mikrobloga

Witam Mirki i Mirabelki.

Dzisiaj chciałem Wam przypomnieć o komunikatorze który był kiedyś popularny w mich kręgach, Najlepsze jest to, że nadal działa ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Mowa tutaj o sieci IRC a jej najpopularniejszy klient to program Mirc.
IRC nie tworzył historii rozmów dla poszczególnego klienta. Przy każdym logowaniu trzeba było robić to od nowa co ogólnie nie było kłopotliwe. Odpalało się komunikator wpisywało nazwę serwera np.: poznan.irc.pl swój login (login mógł być zajęty jeśli po Twoim wylogowaniu ktoś go wykorzystał) następnie wyszukiwało się kanałów np. bydgoszcz, gry, muzyka itp. (kanał z największą liczbą użytkowników jaki widziałem to WTC tuż po zamachu)

Ciekawostką jest to, że można było sobie zakupić bota na jakimś serwerze dzięki temu miało się nick na stałe (najzwyczajnie logowaliśmy się botem na kanał, bot też pilnował kanału itp) W sieci irc można było sobie przesyłać zdjęcia, muzykę, filmy i inne pliki. Powstawały również kanały na których były zaprogramowane boty w ten sposób, że zadawało im się zapytanie w stylu "co masz" i bot odpowiadał listą mp3, filmów, gier. Następnie jeśli byliśmy czymś zainteresowani kolejną komendą mogliśmy "rozkazać", żeby dany plik nam wysłał.

Dziwnym zjawiskiem jest to, że w tamtych czasach jak się kogoś prosiło o zdjęcie twarzy to nikt nie chciał wysłać, bo po co. Panowała ogólna obawa. Dzisiaj karzy rozsyła swoją mordę wszędzie.

#historianetu
#internet #irc #mirc #p2p #qualitycontent
jaxon - Witam Mirki i Mirabelki.

Dzisiaj chciałem Wam przypomnieć o komunikatorze ...

źródło: comment_rQs0SwjfiwLHrDetqYJCkrFL8Mq4OfK2.jpg

Pobierz
  • 35
@jaxon IRC wykorzystywaliśmy bardzo mocno do komunikacji poza grami online, kanały gildii oraz serwerów. W moim przypadku ragnarok
@keneth_: Ze steam'a i gmail korzysta się do dzisiaj, a irc jest już raczej zapomnianą siecią. IRC powstał w 1988 roku a klient z którego korzystałem 1995, ja sam zacząłem korzystać w 1997 roku. O Steam i gmail nikt nawet wtedy nie myślał. Gmail - 2004, Steam - 2003
@jaxon: pamiętam jak za małolata na jakimś randomowym kanale podrywałem babki ściemniając, że mam 30 lat i vw vento xDD Co ciekawe nawet zdarzało się, że wysyłały swoje foty, a ja jako gówniak panikowałem i zmieniałem nick. Ile bym dał, żeby moć poczytać co ja tam #!$%@? wypisywałem xDD