Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Mirki szybka sprawa
Kuzynka zostawiła na mojej posesji jakieś 20 lat temu przyczepkę. Stało to, zbutwiało, szyby były popękane bo dzieciaki potłukły kamieniami. Aż w końcu stwierdziłem że to przegięcie i pozbyłem się problemu. Teraz jej się przypomniało, że chce to odzyskać (nie widzieliśmy się z 10 lat, wcześniej nie kwapiła się żeby to stad zabrać). Czy jeśli powiem, że podpiąłem pod samochód i wyciągnąłem to poza swoje podwórko i więcej się tym nie interesowałem to mogą mi coś zrobić? Właśnie zostałem oskarżony o kradzież i zapowiedziano mi interwencje policji, ale żadnej umowy przechowania czy czegokolwiek nie było, a jak mówiłem, nie widzieliśmy się od dawna i na to jest cała masa świadków.
Przyczepa w momencie, gdy usunałem ją z działki była warta może 100 złotych, bo strach było się do tego nawet dotknąć.
#prawo #pomocy #pytaniedoeksperta #pytanie #motoryzacja (poniekąd) #policja

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: sokytsinolop
Dodatek wspierany przez: Wyjazdy dla maturzystów
  • 21
@qcrimson: Właściciel posesji może korzystać z roszczenia negatoryjnego zgodnie z art 222 § 2 k.c. Roszczenie negatoryjne jest to roszczenie właściciela przeciwko osobie, która naruszyła własność np. poprzez nieuprawnione wtargnięcie. Właściciel może żądać przywrócenia stanu zgodnego z prawem, co oznacza m.ni. usunięcie skutków naruszenia a także może żądać zaniechania naruszeń. Do sądu z roszczeniem może wystąpić właściciel (bądź współwłaściciel) na podstawie art 209 k.c.
@AnonimoweMirkoWyznania: Co do odpowiedzialności karnej to. Ewentualnie w grę wchodziłoby przedawnienie z art. 284 par. 2 KK. Przedawnienie tego rodzaju przestępstwa to 10 lat od momentu jego popełnienia.

Orzecznictwo Sądu Najwyższego przyznaje, że w niektórych przypadkach sytuacja taka jak Twoja może stanowić przestępstwo przywłaszczenia "w pewnych sytuacjach przy przywłaszczeniu nie dochodzi do powiększenia stanu majątkowego sprawcy poprzez włączenie do niego przywłaszczonej rzeczy. Ma to miejsce np. w wypadku zniszczenia rzeczy, darowania
@stanqs: A przejęcie przez zasiedzenie, czy coś podobnego odnośnie rzeczy? Ogólnie #!$%@?, kuzynka to dekiel a op może spać spokojnie, a jakby się sadziła to do sądu z tym, tam momentalnie sędzia dostanie ataku śmiechu i wypuści opa XD
@stanqs: Z wpisu OPa nie wynika jasno czy wyraził zgodę na pozostawienie przyczepki na jego działce dlatego mówiłem o roszczeniu negatoryjnym. Błędem jest w tym przypadku, że OP nie wezwał kuzynki do usunięcia przyczepy. Sprawa była by klarowniejsza.
@catch: Zasiedzenie rzeczy ruchomej jest możliwe po 3 latach, ale OP powinien wtedy iść do sądu, który wtedy stwierdziłby, że ten pojazd (przyczepka) jest jego.

Pytanie jak dawno tą przyczepkę usunąłeś?

Policji bym się nie obawiał bo w tym przypadku jasne jest, że to sprawa czysto cywilna. Podjadą, ustalą co i jak i pewnie przekażą poszkodowanej, że w takim przypadku należałoby podać cie do sądu cywilnego.

Jakby faktycznie tak do tego
OP bez kodu: @Micho_master:
No nie wiem kiedy, jak pisałem wyżej, nie widzieliśmy się 7 lat i w ciągu tych siedmiu lat ktoś musiał ją zabrać z mojej posesji, że tak to ujmę, bo nikt tam nie mieszkał, przychodziło się tam raz na czas, bramy były otwarte, więc mówiąc "pozbylem się problemu" miałem na myśli, że zniknęła ( ͡° ͜ʖ ͡°) ja tego bałem się ruszyć,