Wpis z mikrobloga

Jaki wybudować dom? Drewniany? Murowany? Szkieletowy? #budujzchaferem 1/3

Jak zwykle dawajcie znać, jeżeli coś napisałem niejasno :)

W tym artykule pokażę jakie mamy możliwości wybudowania domu i pokażę zalety i wady niektórych technologii. Omówię też nieco temat akumulacji ciepła i współczynnika przewodzenia ciepła. Wyjaśnię w jaki sposób wybrać odpowiedni materiał budowlany i kto właściwie powinien tym się zająć :)
Najważniejsza informacja na samym początku: dom, który zostanie prawidłowo wybudowany ze sprawdzonych materiałów i według dobrze przygotowanego i przemyślanego projektu będzie nam służył przez lata. Nie ma znaczenia z czego zostanie wybudowany. Nie ma znaczenia, że ktoś przy domu drewnianym narzeka na wysokie rachunki za ogrzewanie lub ktoś przy domu murowanym na grzyba w jadalni - takie rzeczy oznaczają tylko tyle, że to konkretny dom został wybudowany nieprawidłowo i nic więcej. Każdy dom można wybudować poprawnie i jeżeli projekt i wykonanie będzie OK to w domu będzie ciepło, bezpiecznie i komfortowo. Wybór materiału wpływa za to na koszt budowy, jej szybkość oraz wygląd budynku. I o tym będzie za chwilę.

Technologie budowy domów.

Kilka wyjaśnień na początek, aby nieco uporządkować pewne sprawy. Otóż możesz wybudować:

- Dom murowany. Możesz wybudować dom ze ścianą jedno, dwu lub trójwarstwową - wszystkie możliwości opiszę w tekście.

- Dom drewniany. To dom do którego budowy użyto głównie drewna (np. dom z bala). "Dom drewniany" jest jednak pojęciem nieco umownym. O ile dom z litego drewna jest takim domem, to czy jeszcze jest nim dom z bali warstwowych, które są w środku wypełnione materiałem termoizolacyjnym?

- Dom w technologii szkieletowej. Jest oparty na konstrukcji drewnianej, która jest wypełniona innym materiałem. Dobrze wybudowany dom będzie także nam służył przez lata, ale z uwagi na to, że mury zawierają tylko ok. kilkanaście procent drewna trudno mówić o takich domach, że są drewniane. Ściśle rzecz biorąc dom w technologii szkieletowej nie oznacza tego, że będzie to "kanadyjczyk" - jeżeli konstrukcja zostanie wypełniona murem z cegły to uzyskamy dom ryglowy.

- Dom w systemie (stylu/technologii) kanadyjskiej, amerykańskiej, skandynawskiej, szwedzkiej, niemieckiej... To różne określenia dotyczące technologii szkieletowej, w której konstrukcja jest wypełniona izolacją cieplną. Są oczywiście różnice między różnymi systemami/stylami, ale dotyczą one głównie kwestii konstrukcyjnych. Problem jest jednak taki, że polskie przepisy jasno nie określają jakie wymagania na spełniać dom w danej technologii. Przez to na rynku panuje wolna amerykanka i każda firma ma swoje patenty na wybudowanie domu szkieletowego. Nie szukajmy więc "kanadyjczyka", ale skoncentrujmy się na znalezieniu firmy z dużym doświadczeniem przy budowie tego typu domów.

- Domy prefabrykowane. W tym przypadku cały dom lub jego część zostanie zmontowana np. na hali produkcyjnej, przywieziona na budowę i dopiero potem montowana. Przyspiesza to czas budowy. Uwaga: to, że dom jest prefabrykowany nie oznacza konkretnej technologii: dom prefabrykowany może być zarówno wybudowany z drewna, jak i murowany. To może i zarówno kanadyjczyk, jak i dom skandynawski czy też dom wybudowany z betonu komórkowego. O tym czy taki sposób oznacza oszczędności i przyspieszenie czasu budowy będę jeszcze pisał.

Z uwagi na liczbę różnych możliwości w pierwszej kolejności nie skoncentrowałbym się na tym, co wybrać, ale jaki efekt chcemy osiągnąć. W sprzedaży są różnego rodzaju "domy drewniane", ale moim zdaniem trudno użyć tej nazwy dla domu, który został wybudowany na betonowym fundamencie, a jego ściany składają się raptem z kilkunastu procent drewna. Z drugiej strony dom murowany także nie jest murowany w 100% z uwagi na (drewnianą) więźbę dachową.

Jeżeli miałbym teraz zakończyć artykuł i coś podpowiedzieć to:

- Przede wszystkim spójrz na warunki zabudowy lub na miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego swojej działki. Może się okazać, że jedyną możliwością będzie wybudowanie np. parterowego domu murowanego... Jeżeli nie masz jeszcze działki to w pierwszej kolejności zorientuj się, co możesz wybudować w okolicy, która cię interesuje.

- Rozważ budowę domu z bali, domu ryglowego lub innego o niecodziennej elewacji przede wszystkim wtedy gdy po prostu ci się takie podobają. Decyzję o tym, jaką technologią go wybudujemy (lite drewno, klejone, warstwowe) podejmiemy później. Przykładowo dom z bali, niezależnie od konstrukcji, z zewnątrz może wyglądać tak, jakby był wybudowany z litego drewna.

- Warto rozważyć budowę domu szkieletowego gdy zależy nam na szybkiej budowie i na możliwości późniejszej rozbudowy domu. Taki dom możesz wykończyć tak, jak chcesz i będzie on nie do odróżnienia od domu murowanego

- Rozważ budowę domu murowanego gdy jesteś pewny w jakim chcesz zamieszkać i nie przewidujesz jego rozbudowy i masz nic przeciwko nieco dłuższemu czasu budowy (od 6 miesięcy do roku).

- Podjąć decyzję o tym czy ma być to dom prefabrykowany (i w jakiej części) dopiero po rozważeniu w jakim domu chcemy mieszkać. Wcześniej nie warto sobie tym zawracać głowy :)

Który dom jest najtańszy w budowie? Murowany, drewniany, szkieletowy?

Pewnie spotkałeś się ze stwierdzeniami typu: "Dom szkieletowy może być tańszy o 10% od domu murowanego" lub "dom z bali jest droższy od domu murowanego". Bardzo łatwo uwierzyć w takie prawdy objawione, szczególnie, że napotykam się na nie na każdym kroku :( A prawda jest taka, że zrobienie takiego porównania jest właściwie niemożliwe. Przede wszystkim dlatego, że rodzajów możliwości postawienia domu jest od groma i odpowiedź na pytanie: "Co jest tańsze: dom drewniany czy dom murowany" będzie tak samo proste jak odpowiedź na pytanie: "Co pali mniej: mercedes czy lexus". :) Bez podania konkretnych modeli, silników, roku produkcji i rodzaju paliwa po prostu nie da się na takie pytanie odpowiedzieć. Z domami jest podobnie: może się okazać, że dom wymurowany jednowarstwowo będzie droższy od domu szkieletowego "kanadyjczyka", który jednak będzie droższy od domu wymurowanego w technologii dwuwarstwowej. A może będzie odwrotnie?

Aby rzetelnie porównać wszystkie technologie trzeba by wziąć pod uwagę:

- Identyczny projekt. To oznacza identyczną bryłę, układ pomieszczeń, powierzchnię, kubaturę. Nie wolno porównywać (co widuję często) podobnych do siebie domów. Nie raz widziałem porównania postawienia domu drewnianego i podobnego domu murowanego. Po analizie okazywało się, że rzeczywiście są "podobne", z tym że dom murowany był o 5% wyższy, 7% szerszy, 9% dłuższy...

- Identyczny projekt to także te same przenikalności ciepła dla przegród (o tym jeszcze będzie niżej) oraz takie samo zapotrzebowanie na ciepło całego domu. Co z tego, że np. dom drewniany będzie o 10% tańszy od domu murowanego skoro jego eksploatacja może być o 20% droższa? Dom szkieletowy jest lżejszy więc niby tańsze fundamenty, ale weź to policz... Ba, nie jest możliwe nawet porównanie ofert dwóch firmy stawiających domy szkieletowe bo każda z firm używa innej technologii, a wybudowane przez nich domy mają po prostu inne parametry.

- Koszt wykonania. A różnice bywają ogromne! Może się okazać, że wybudowanie murowanego domu na północy Polski będzie droższe od identycznego domu z bali, ale już na południu może być zupełnie inaczej z uwagi na większą liczbę wykonawców znających się na drewnie.

Co proponuję?

- Jeżeli chcemy ograniczyć koszty budowy to największe oszczędności są w... projekcie. Dom na planie prostokąta, bez balkonów, lukarn, skomplikowanego dachu będzie zawsze tani w budowie niezależnie od wybranego materiału budowlanego.

- Jeżeli masz problem z podjęciem decyzji a warunki zabudowy lub miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego daje ci duży wybór to wybuduj dom taki jak sąsiedzi - będziesz miał łatwiej. Dzięki sąsiadom otrzymasz kontakt do sprawdzonych wykonawców, kierowników budów, hurtowni materiałów budowlanych itp. Jeżeli zdecydujesz się na np. budowę domu szkieletowego w miejscu, gdzie stoją same domu murowane to trochę zostaniesz pozostawiony sam sobie :)

To pierwsza część. Jutro będzie o:

- Materiał budowlany a koszt budowy"
- Materiał a koszty ogrzewania domu - będzie o lambdzie, parametrze U i R i o tym, że polskie przepisy krzywdzą domy z bali.
- Akumulacji ciepła
- Nieco o akustyce

Pojutrze (jak zdążę) o mitach związanych z materiałami budowlanymi (że ten lepszy bo zdrowy, ciepły, bardziej wytrzymały) i omówię krótko różne materiały stosowane przy budowie domów murowanych i pokażę, że pytania typu: "czy ytong czy porotherm" nie mają sensu (prawidłowym pytaniem jest: czy beton komórkowy czy ceramina)

#budujzwykopem #budowadomu
  • 5
@jazuu: wełna wymaga wykonania bardzo dokładnej izolacji przeciw wilgoci, co jest zazwyczaj trudne i często niekontrolowalne przez inwestora.
Wszystkie puszki elektryczne, przepusty itp itd muszą być zaizolowane.
Wełna także musi być dobrze ułożona, zwłaszcza w ścianach w pionie.