Wpis z mikrobloga

#emigracja #uk #szkocja

##### Koszty życia w UK (na podstawie średniej wielkości miasta) #####

1. Mieszkanie:
- Pierwszą i najdroższą rzeczą oczywiście jest mieszkanie. Obecnie ceny nieruchomości w Szkocji spadły dosyć mocno. Wynajem tzw. 1 bedroom flat (pokój z salonem) można dostać już za 350 funtów miesięcznie. Oczywiście jest to opcja bardzo budżetowa, nie oczekujmy dużego standardu. Możemy za to liczyć na prywatność w porównaniu do wynajmowanie pokoju.

Poniżej przykładowe mieszkanie za 400 funtów. Spokojna okolica, 20 min piechotą do centrum.
https://i.imgur.com/c7w0bKv.jpg

2. Rachunki:

- Obowiązkową opłatą jest council tax. Składa się na to wywóz śmieci, woda. ( W Szkocji woda jest już wliczona w council tax. W Anglii trzeba doliczyć dodatkowo około 15 funtów miesięcznie. W zależności od lokalizacji, wielkości i standardu naszego mieszkania wyliczany jest tzw. "band". Na mieszkanie ze zdjęcia wyżej jest najtańszy próg, 95 funtów miesięcznie.

- Kolejne opłaty to prąd i gaz. Średnia za oba źródła to około 60 funtów miesięcznie.

- Internet + telefon stacjonarny. Najtańsza opcja to 11Mb za 20 funtów miesięcznie.

3. Transport:

Jeżeli nasza praca jest daleko od domu, możemy skorzystać z transportu publicznego. Cena miesięcznego karnetu na autobusy miejskie wynosi około 65 funtów.

4. Nie samą pracą człowiek żyje - Wyjścia

W zależności od naszych potrzeb możemy np.:

- Wyjście w sobotę do baru na parę piw ze znajomymi to koszt średnio: 20 funtów (3 piwa po 4 funty + kebab ;)

- Jeżeli stronimy od imprez i wolimy wyjście np. do włoskiej knajpy koszt kolacji wyniesie nas podobnie: 20 funtów (Piwo £4, Bruschetta £5, Carbonara £11)

- Jeżeli wolimy spędzić sobotni wieczór trochę inaczej, możemy wyjść np. do kina. Średni koszt seansu to 11 funtów. Jeśli do tego dodamy jakieś przekąski i picie, cały koszt wyniesie podobnie jak poprzednie opcje.

5. Zakupy:

Poniżej przykładowa dzienna dieta wraz z kosztami.

- Śniadanie: 3 jajka (£0.30) + pieczywo (bułka £0.25) = £0.55
- Drugie śniadanie: owsianka 50g (£0.05) + banan (£0.20) = £0.25
- Obiad: pierś z kurczaka (£1.05) + ziemniaki (£0.25) + warzywa (£0.30) = £1.60
- Deser: lody: (£0.50) + kawa (£0.10) = £0.60
- Kolacja: serek wiejski (£0.75) + pieczywo (bułka £0.25) = £1

Dzienny koszt to około 4 funty x 30 dni = £120. Oczywiście do tego dochodzą różne artykuły jak: przyprawy, masło, olej + chemia tj. detergenty, higiena osobista (średnio £40 na miesiąc)

Podsumowanie:

1. Mieszkanie - £400
2. Rachunki - £80
3. Transport - £65
4. Wyjścia - £80
5. Zakupy - £160
= £735

Dodatkowe informacje:
- najtańszy karnet na siłownie = £20
- utrzymanie samochodu = benzyna (50l= £60) + ubezpieczenie (£43) + road tax (£12) = £115

Oczywiście wszystko zależy od naszego standardu życia. Jakie produkty kupujemy, gdzie wychodzimy, jakie mamy hobby. Dla osoby która przyjeżdża na wyspy czysto zarobkowo i chce jak najwięcej odłożyć w krótkim czasie, koszta mogą być jeszcze mniejsze. Zamiast całego mieszkania można wynająć pokój (£350 z rachunkami). Do pracy chodzić na piechotę lub dojeżdżać rowerem. Zamiast wychodzić do baru, wyjść na spacer, pograć w piłkę itp. Miesięczne koszta można takim sposobem ograniczyć do około 500 funtów.
johnmorra - #emigracja #uk #szkocja 

##### Koszty życia w UK (na podstawie średnie...

źródło: comment_D9lUpijdy6IOSalTV5K4CrAeCZ4C4CTz.jpg

Pobierz
  • 61
@Melcma: w jakiej miejscowości mieszkasz? Opisany przykład jest oczywiście opcją budżetowa, nie wydaje mi się żeby osoba która ledwo co przyjechała do nowego kraju od razu chciała dużo wydawać ;) Jak jest w nagłówku to nie Londyn, więc koszta mieszkania są tańsze ;)
@woleratler: kolega wyżej trochę przesadził ;) Zawsze się znajdą Janusze biznesu ale ja osobiście przez 9 lat nie natrafiłem na kogoś żeby chciał mnie jakoś wykorzystywał. Pracy jest dużo szczególnie takiej za minimalną, jak sie nie podoba to sie odchodzi i zaraz ma się nową ;)
@piwniczak: tyle płaciłem za piżu 206 wiele lat temu.(bez zniżek) teraz A3 2016 płace jeszcze mniej ;) (zniżki z Polski też się liczą więc ;)
@dsvlt: Szkocja - Aberdeen. Patrzyłem też inne miasta w Anglii i też spokojnie mozna tak znaleźć. Oczywiscie nie Londyn ;]
Podobne zestawienie dla Londynu.
Wynajecie 1-pokojowego mieszkania to zwykle koszt ponad 1000 funtow i jest to opcja kompletnie nie oplacalna. Duzo lepiej wynajac pokoj, niezla miejscowe w drugiej strefie mozna znalezc juz za ok 110-120 tygodniowo, co daje jakies 480-520 funtow miesiecznie.
W ten sposob tez odpada council tax i wszystkie oplaty.

Miesieczny bilet na metro 1-2 strefa to 131 funtow

Koszt "wyjscia" jest srednio o 1/4 wiekszy.

Jedzenie wychodzi tyle samo.
@johnmorra: No to ubezpieczenie na samochód to na pewno większe będzie. Mam 25 lat i płace £70 za małe miejskie kilkuletnie auto, a mam 4 lata NCD. Pierwsze auto w UK wychodziło mi ponad £130/msc.

@dsvlt: W Paisely płaciłam 3 lata temu £350 za 2-bed flat, 15min z buta od centrum/stacji, gdzie pociąg do Glasgow jedzie 10min.
@johnmorra: @Aenkill: Hamilton, 3 sypialnie od agencji - £375, w 3 piętrowym bloku. Taxband B. I jakoś tak wolę, z dala od zgiełku centrum, gdzie za takie mieszkanie pewnie trzeba by było dać z £800. A pociąg z hamilton do glasgow to jakoś 20 minut. A i tak jeżdżę tam głównie do galerii handlowych po ciuchy itp. Pracę i wszystkie inne potrzebne rzeczy mam znacznie bliżej.
@johnmorra:
Południowo-wschodnia Anglia (gównomiasto High Wycombe) na 2 osoby - rent za 1 bedroom flat £850.00, council tax 150.00, elektryczność £30 D/D, gaz+woda £50, internet+tv £35- drogo jak cholera, nie wiem czy ta #emigracja ma sens
#uk