Wpis z mikrobloga

KE wszczyna postępowanie w celu ochrony niezależności Sądu Najwyższego

Komisja Europejska wszczęła dziś w trybie pilnym postępowanie w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego. Polska nie wypełnia swoich zobowiązań wynikających z art. 19 ust. 1 TUE w związku z art. 47 Karty praw podstawowych Unii Europejskiej
KE skróciła czas na odpowiedź dla Polski do miesiąca.

https://www.wykop.pl/link/4395999/ke-wszczyna-postepowanie-w-sprawie-niezaleznosci-sadu-najwyzszego/

#polityka #prawo #europa #sadnajwyzszy #tklive #europonieodpuszczaj #neuropa #bekazpisu
falszywyprostypasek - KE wszczyna postępowanie w celu ochrony niezależności Sądu Najw...

źródło: comment_C0wwCBlAWco4nhUhnIsnC3R3oSCCp0iz.jpg

Pobierz
  • 14
@musztym: gdzie mogę się wypisać z Unii? jakby się dało to zrobiłbym to od razu ale oni wiedzą że uczestnictwo w Unii jest niekorzystne dla mnie dlatego uczestnictwo w niej jest obowiązkowe. Jakby Unia była taka super to by mogła dać ludziom możliwość wyboru czy chcą w niej być czy nie.
@krzychol66 tyle lat tłumaczenia, że ten protokół był tylko polityczną wydmuszką, żebym teraz czytał taki komentarz...
1. Karta obowiązuje i ma w orzecznictwie potwierdzoną moc traktatu.
2. Można się spierać, czy protokół ją faktycznie ogranicza, ale wynika to z niezrozumienia jej stosowania (patrz punkt 3.).
3. Karta nie może być podstawą skargi.
4. Karta potwierdza zasady ogólne prawa Unii.
5. Jeżeli uznamy, że zgodnie z protokołem przepisy Karty muszą mieć odzwierciedlenie w
@krzychol66:
Źle pamiętasz. Karta obowiązuje, a protokół jedynie stanowił, że nie rozszerza kompetencji instytucji UE (zaś procedura dotycząca naruszenia prawa unijnego przed TSUE to kompetencja jaką mają Komisja i Trybunał od samego początku) i nie powinna być interpretowana odmiennie niż jest to przyjęte w prawie krajowym (kwestia np małżeństw jednopłciowych).