Wpis z mikrobloga

Dzień dobry wszystkim spod tagu #sziszucontent. Zaczął się sezon, a w związku z sezonem moje wpisy nie są już tak regularne jak zawsze, ale ciągle mam nadzieję wrzucać je w miarę często. Ostatnio rozprawialiśmy o kolejnej z moich przygód, a tym razem zajmiemy się tym co powinno interesować także was - jako pasażerów i mam tu na myśli:

OBOWIĄZKI PANA/PANI KONDUKTOR/A

Żeby omówić ten obszerny temat pozwolę sobie w wielkim skrócie na początku wypunktować kilka ważnych spraw, a które potem omówię szczegółowo.

Co należy do obowiązków konduktora?

1. Kontrola biletów i ich sprzedaż
2. Dbanie o komfort podróżnych poprzez regulacje temperatury wagonów, resetowanie WC, organizowanie przesiadek (tzw. skomunikowań), czy informowanie ich o bieżącej sytuacji w ramach opóźnienia
3. Dbanie o bezpieczeństwo podróżnych w trakcie podróży i podczas przygotowywań do odjazdu
4. Kontrola techniczna pojazdu, szukanie i zgłaszanie usterek, przekazywanie ich dalej

Co nie należy do obowiązków konduktora i czego nie może zrobić? (rzeczy dla niektórych oczywiste, a dla niektórych pasażerów nie do końca)

6. Naprawa urządzeń na pokładzie pociągu
7. Konduktor nie decyduje o tym czy pociąg, na który podróżny ma przesiadkę będzie czekał
8. Konduktor nie może zmusić pasażera do przesiadki na swoje miejsce, jeśli zajął miejsce kogoś innego (w teorii, w praktyce zawsze można pogrozić i zwykle skutkuje)
9. Konduktor ani kierownik nie mają wpływu na opóźnienia i jeśli stoimy gdzieś w polu to dlatego, że takie dostaliśmy polecenie z góry

Mając ten krótki wstęp za sobą chciałbym przejść dalej i omówić także w dużym uproszczeniu poszczególne punkty i przykładowe sytuacje.

1. By w ogóle myśleć o zakupie biletu w pociągu to przed wejściem na jego pokład (na stacjach gdzie pociąg rozpoczyna trasę) lub od razu po wejściu (stacje pośrednie) należy udać się do konduktora w celu poinformowania go o chęci zakupu biletu. Tyczy się to każdej kategorii pociągu poza EIC, gdzie podróżny nie ma obowiązku informowania drużyny konduktorskiej o braku ważnego biletu. Drugą ważną sprawą jest to, że podróżny POWINIEN posiadać odliczoną gotówkę. Konduktor nie dostaje pieniędzy do wydawania reszty i jeśli nie macie odliczonej gotówki, a traficie na kogoś kto akurat nie ma humoru (lub swoich pieniędzy przy sobie) to może wam wystawić wezwanie z dwudniowym terminem płatności, którego koszt wyniesie tyle co bilet (jeśli uregulujecie opłatę). To samo może się wydarzyć w przypadku próby płatności kartą, która się nie powiedzie. W takim wypadku już w pociągu jest wypisywane wezwanie z dwudniowym terminem płatności bez żadnej opłaty dodatkowej. Co do kontroli biletów to ta odbywa się umownie pomiędzy głównymi stacjami przesiadkowymi. Co to oznacza? Kontrola podstawowa musi się odbyć pomiędzy wyjazdem z jednego dużego miasta, a przed przyjazdem do kolejnego dużego. Duże miasto to takie, w którym dużo ludzi się dosiada, a jakie to są to już każdy konduktor wie.

Podobnie sytuacja wygląda przy wymianach drużyn konduktorskich - jeśli jedziecie na długim odcinku trasy i wsiada nowa drużyna konduktorska to ona od nowa robi kontrolę podstawową (sprawdzanie każdego osobna), a nie wtórną (która polega na sprawdzeniu dosiadających). Takimi miastami, dla przykładu, w których wymieniane są drużyny to:

Wrocław, Poznań, Szczecin, Kraków, Katowice, Warszawa, Łódź itp.

Kolejną ważną rzeczą jest to by nie prosić konduktora o sprzedaż biletu już na peronie. Ale o tym porozmawiamy przy punkcie 3.

2. Bardzo ważnym dla każdego podróżnego (w tym was) jest to by podróżować w komfortowych warunkach. Jeśli w wagonie jest za ciepło lub za zimno (i to nie jednej osobie, najlepiej jakiejś grupce) to koniecznie dajcie znać konduktorowi. Nie każdemu da się dogodzić, ale jeśli jakaś grupa osób zwróci uwagę na to, że komuś jest za ciepło lub za zimno to konduktor na pewno postara się to uregulować, chociaż nie zawsze jest to możliwe, chociażby ze względu na mnóstwo usterek w wagonach, które potrafią się wytworzyć dopiero w trakcie jazdy.

Jeśli przesiadacie się na inny pociąg, a ten który jedziecie jest opóźniony zgłoście to drużynie, a w szczególności kierownikowi, który na ogół przebywa w swoim przedziale. On spróbuje skontaktować się z odpowiednimi ludźmi i o te skomunikowanie poprosić. Warto też czasem naginać fakty i powiedzieć, że nie jesteś jedyną osobą, a jedną z sześciu, które tej przesiadki potrzebuje. Osoba, do której trafi ten fakt będzie miała to na uwadze. Nie proście jednak o skomunikowania z pociągami, które odjeżdżają co godzinę do jakichś mniejszych miejscowości. Jeśli macie już wykupiony bilet to po prostu poproście konduktora o odpowiednią adnotację byście mogli na tym bilecie, który już macie kontynuować podróż.

3. i 4. Podczas przechodzenia przez skład i kontroli biletów konduktor musi zwracać uwagę na naprawdę sporo czynników - blokady drzwi, zapach spalenizny zza okna czy wewnątrz składu, zepsute drzwi przejściowe lub przedziałowe, niedziałające nagłośnienie czy klimatyzacja (w pociągach, w których jest). Jeśli cokolwiek z tych rzeczy nie działa to należy takie coś odpisać w odpowiedniej do tego książeczce. Wszystkie te rzeczy wpływają na komfort podróży, ale są też i takie, które wpływają na jej bezpieczeństwo i jest to znacznie ważniejsze od przeprowadzonej kontroli. Jeśli widzicie, że konduktor jest przy was, ale nie sprawdza biletów to bez nerwów, bo na pewno podejdzie do was, gdy tylko załatwi to co musi zrobić.

Jeśli mieliście jakieś sytuacje, w których konduktor nie chciał wam pomóc to dajcie znać w komentarzach, chętnie poczytam i ewentualnie odpowiem czy zachował się dobrze czy też nie. I jak zawsze zapraszam do pisania na PW swoich pytań cz wątpliwości (o obowiązkach Kierownika Pociągu, których jest znacznie więcej popiszemy następnym razem).

#pracbaza #pkp #intercity

PS. Nie było punktu numer 5 ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • 52
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@FotDK w Intercity w każdej klasie pociągów poza EIP i o kazdej porze dnia i nocy miejsce do siedzenia jest darmowe, więc jeśli za nie placiles to jak najbardziej Cie oskubali.
  • Odpowiedz
@Shishu: przypomniały mi się dwie moje ulubione historie z konduktorami.\

1. raz wsiadłem do złego pociągu. W tym samym kierunku, ale innego rodzaju, z obowiazkowym posiadaniem biletu. Zamotałem sie po prostu. No i oczywiscie zły bilet wyszedl na kontroli. Konduktor jednak zamiast wypisania mandatu złemu studentowi wział po prostu 40 zł do kieszeni, samemu to proponując. Nie byłem specjalnie smutny ( ͡° ͜ʖ ͡°)

2. Kiedys tez
  • Odpowiedz
@Shishu pyt za 100 punktów ( ͡° ͜ʖ ͡°) chce jechać z parchlętami i koleżanką nad morze (parchlęta lvl 6 i lvl7). Możemy sobie wykupić bilet rodzinny? Zwykle tak wchodzimy na jakieś atrakcje i nie było problemów, ale co pociąg to pociąg i nie chcemy przypału ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Shishu: czemu konduktorzy mają szeroko pojęty porządek w dupie? Siedzą w pociągach jacyś kolesie, puszczają głosno muzykę i nikt im uwag nie zwróci. Albo matki z głosnymi dziećmi, to samo.
  • Odpowiedz