Wpis z mikrobloga

jak do 1k to standardowo: synta 8 na dobsonie. Jak kupisz używkę to uda się nawet za 800zł i zostanie na jakiś niezły okular. Jak dołożysz trochę (do ok 1200) to da się upolować już 10'' syntę a jak wiadomo każdy cal robi różnicę :D
Ps. jakie masz warunki obserwacyjne? I co chcesz oglądać?
@matka_blendziora dopiero chciałabym w to wejść, jakoś kosmos od zawsze mnie pasjonował. Na lot nie ma co liczyć- to chociaż chciałabym poobserwować, co się dzieje w kosmosie. Tym bardziej, że czytałam, że pod koniec lipca będzie się dużo działo.
Warunki, tzn?
tzn czy chcesz obserwować z miasta czy wsi. tutaj masz link do mapy z jakością nieba: https://www.lightpollutionmap.info/
Jeśli masz niebo miejskie, mocno zaświetlone to możesz oglądać obiekty układu słonecznego lub trzeba będzie wyjeżdzać za miasto. Fakt, pod koniec lipca będzie zaćmienie księżyca (najlepiej oglądać je gołym okiem) i Wielka opozycja marsa: tutaj już przyda się teleskop :D
W przypadku obserwacji DS zakątki nie starczają, trzeba po prostu odjechać parę-paręnaście km od miasta (zależy od jego wielkości) żeby miejska łuna nie oświetlała nieba :) Jak masz możliwości przewożenia samochodem teleskopu to ja na twoim miejscu celowałbym w jak największą tubę, nie będzie potem kusiło na wymianę na coś większego :)
Skoro sprzęt musi być mobilny to pozostaje jakiś krótki refraktor lub Mak. Można kupić na forach astronomicznych Maka 127 już za około 800zł, do tego montaż azymutalny i mniej więcej mieszcząc się w budżecie masz dobry zestaw planetarny, który trochę gorzej sprawdzi się w obiektach DS ale możesz go schować do plecaka, statyw do ręki i jest dosyć mobilny :)
@k___b: jak dasz radę, to dorzuć sobie 500pln, i masz całkiem dobry nowy zestaw : link
też szukałem czegoś taniego, ale ten polecono mi w tym sklepie i jest świetny do planetek. Robi wrażenie na księżycu również. Nie żałuję ani złotówki :)
Jeśli nie, to tak jak polecono Ci wyżej, ewentualnie szukaj używek.. :)