Wpis z mikrobloga

@Protamina nie wiem, ale skoro oczekujemy na sąd ostateczny a w niebie są anioły i święci to gdzieś dusze muszą być. Z drugiej strony katolicyzm nie opiera się tylko na biblii. Z jeszcze innej strony jakim trzeba być głupim żeby dyskutować z umowną historyjką?
@PtactwaWiele: Oświeceniowe mity na temat średniowiecza. A to tu taki wał, bo to jeszcze starożytność.
@Protamina: Owszem nie znajdziesz w biblii czyśćca nazwanego po imieniu, ale słusznie w pierwszym zdaniu pytasz o ideę. A idea jest bardzo prosta. Można sobie wyobrazić, że osoba, która właśnie naprawia sobie samochód nagle dowie się, że właśnie wybiera się odwiedzić ją prezydent czym prędzej pójdzie się przebrać i porządnie umyje, ponieważ wymaga tego godność
@Protamina: @mariusztkd:
To jest KK tradycja. Nie jest to wzięte z Biblii,

KKK 1054 „Ci, którzy umierają w łasce i przyjaźni z Bogiem, ale nie są jeszcze całkowicie oczyszczeni,”

Jak mogą być nieoczyszczeni jak Jezus umarł za nasze wszystkie grzechy.
1 Piotra 2:24 „On sam, w swoim ciele poniósł nasze grzechy na drzewo, abyśmy przestali być uczestnikami grzechów, a żyli dla sprawiedliwości - Krwią Jego ran zostaliście uzdrowieni”
1 Jana
@adgebworthy: @PtactwaWiele: @Protamina: @bertikop O czyśćcu w Biblii można znaleźć jedynie pewne przesłanki, do których ktoś wyżej podał link, jednakże nauczanie kościoła w kwestii czyśćca wynika przede wszystkim z tradycji którą kościół stawia na równi z Pismem Świętym, co ma swoje uzasadnienie w Biblii gdyż ona sama potępia traktowanie jej jako jedyne źródło wiary, zresztą jej obecny kanon został ustalony między innymi właśnie z racji jej zgodności z tradycją.
@Ortalionowy_Rycerz:

jednakże nauczanie kościoła w kwestii czyśćca wynika przede wszystkim z tradycji którą kościół stawia na równi z Pismem Świętym


I źle robi. Bo jeśliby poczytali Pismo Święte i zobaczyli zmiany jakie zrobili to Pismo Święte i tradycja KK się przeczą nawzajem.
Jak się popatrzy Marka 7 na temat tradycji to Faryzeusze tam swoje zasady dodali i to odwróciło ich od Boga. To stało się w KK. Dlatego też, nikt Pisma
@bertikop: Dobra jedziemy

Ad 1

I źle robi. Bo jeśliby poczytali Pismo Święte i zobaczyli zmiany jakie zrobili to Pismo Święte i tradycja KK się przeczą nawzajem.


Z tego zdania bije ogromna pycha, "Bo jeśliby poczytali Pismo Święte" sugerujesz że nikt w kościele nie zna Pisma Świętego, ile razy przeczytałeś Biblię ? raz? dwa? trzy? dziesięć? dwadzieścia? każda z tych liczb jest żałośnie mała w porównaniu do tradycji egzegezy, wypracowanej przez
@Ortalionowy_Rycerz:

Której wersji Pisma Świętego KK używa?

Ad 1

Zmienię zdanie.
„Bo jeśliby poczytali Pismo Święte (tradycję z Biblii) i porównali ją ze swoją tradycją to zobaczyliby sprzeczności.”
Ja używam zazwyczaj Biblii wersji KJV. Tutaj jest wytłumaczenie dlaczego.
https://youtu.be/kpW_H9xhfus?list=PLRgeEvPM_lKz2JB2SHRr5c_9iaOEK_3wm

Ad 2

Jeśli zmienisz to co nauczał Jezus, to zmieniasz jego Ewangelię, czyli dodajesz swoje tradycje, odejmiesz co ci się nie podoba w Piśmie Świętym i masz nowego Jezusa (2 Kor 11:4).
@bertikop:

1. Fajnie, ale mógłbyś streścić trochę ten filmik, ewentualnie podać jakieś źródło pisane? bo na prawdę ale nie mam ochoty marnować półtorej godziny swojego życia. Aczkolwiek przyznam szczerze że mam pewien dystans do wydań Biblii które odrzucają siedem ksiąg bo im nie pasują do tezy.

2.

Jeśli zmienisz to co nauczał Jezus, to zmieniasz jego Ewangelię, czyli dodajesz swoje tradycje, odejmiesz co ci się nie podoba w Piśmie Świętym i
@Ortalionowy_Rycerz:
Twój wybór oglądania czy nie. Ale tam są odpowiedzi. A film głównie porównuje wersje Biblii. Wyrzuca te przerobione i udowadnia, że KJV jest tą wartą uwagi.
Jak lubisz czytać użyj http://www.lilsubs.com do wyciągnięcia polskich napisów.
Ja kiedyś nie chciałem marnować czasu na takie głupstwa jak oglądanie czegoś co zawiera wersy z Biblii. Ale coś się zmieniło.
Może część tego filmu cie zainteresuje jak trochę historii.
https://youtu.be/4W1HfgrhuOE?list=PLRgeEvPM_lKyQcnC-3dq1l9C4Bw2X3rTL

Są nowe odkrycia, które