Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Witam wszystkich. Piszę z anonimowych bo temat trochę drażliwy. Moi dziadkowie mają po 70 lat, całe życie ciężko pracowali i oszczędzali każdy grosz. Kilka dni temu babcia mi powiedziała że kupują dom w mieście bo na mieszkanie na wsi i palenie w piecu są już trochę za starzy. Pytam za co, i tu szok i niedowierzanie, dziadkowie odłożyli prawie milion dosłownie w poduszce. Cały dzień spędziłam na przekonywaniu ich że to nie jest bezpieczne i co najwyżej głupie w razie pożaru itp. Zawiozłam babcię do banku, wpłaciła wszystko na konto. Mina kasjerów bezcenna ( ͡ ͜ʖ ͡). Tylko nie pomyślałam o jednym. Czy oni mogą mieć jakieś kłopoty prawne, skarbowe związane z tą wpłatą? Przez ostatnie kilka lat mają tylko dochód około dwóch tysięcy z emerytury. Wcześniej prowadzili średniej wielkości gospodarstwo z dochodem na czysto myśle że około sześciu tysięcy złotych. Czy oni powinni jakiś podatek od własnych oszczędności zapłacić, gdzieś to zgłosić czy coś? Mireczki pomóżcie bo panikuję że przez dobrą wolę wsadzę dziadków za kraty().
#banki #urzadskarbowy #prawo #finanse #kiciochpyta


Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: Eugeniusz_Zua
Dodatek wspierany przez: Wyjazdy studenckie
  • 15
Mireczki pomóżcie bo panikuję że przez dobrą wolę wsadzę dziadków za krat


@AnonimoweMirkoWyznania: Jedyne co ich może uratować to przekazanie tego mnie xDDDD

A serio, taka wpłata będzie odnotowana i informacja o niej zostanie przekazana stosownym władzom.
Istnieje szansa, że ktoś się tym zainteresuje, ale jeśli to są ich oszczędności z x lat to nie powinno być problemu.
@AnonimoweMirkoWyznania: Może być problem... US może teraz zająć konto i żądać udowodnienia pochodzenia tych pieniędzy (patrz ustawy o praniu brudnych pieniędzy i przeciwko przestępczości zoorganizowanej). I chodzi tutaj o udowodnienie, że został odprowadzony podatek z zysku wcześniej przez lata, które zbierali. Udaj się do prawnika jak najszybciej powie Ci co robić. W sumie to mogłeś od razu do niego iść. Nie wiem czy nie lepiej będzie tego rozdzielić na kilka kont...
@AnonimoweMirkoWyznania: No i po co im kazałeś wpłacać to na konto? Tyle lat nic się nie stało jak hajs był w poduszce, a teraz niby miałoby się coś stać xD A co do skarbówki to i tak czy siak mogą się przyczepić, bo jak już by kupili dom to wtedy by się zainteresowali skąd mieli na to pieniądze.
radziocd: Taka wpłata obowiązkowo leci do GIIF-u. I raczej na tym się skończy. Nie trzeba nigdzie zgłaszać. Oczywiście teoretycznie GIIF może przekazać taka informację do US i Twoi staruszkowie będą musieli wyjaśnić sprawę przed urzędnikiem. Jednak taki scenariusz jest naprawdę mało prawdopodobny.

Zaakceptował: sokytsinolop}