Wpis z mikrobloga

Czy w trwającym od lat konflikcie Grecko-Macedońskim, obecna Macedonia ma podstawy rościć sobie prawo do bycia prawowitym spadkobiercą kultury starożytnej Macedoni, skoro:
- Obecni mieszkańcy Macedonii nie mają nic wspólnego ze starożytną Macedonią, ponieważ są Słowianami (dokładniej Bułgarami) przybyłymi na te tereny w VI wieku n.e.
- Obecny język macedoński nie ma nic wspólnego z językiem helleńskim, którym posługiwano się w starożytnej Macedonii.
- Obecna Macedonia leży zaledwie na obrzeżach historycznej Macedonii, podczas gdy większa jej część łącznie z głównymi ośrodkami, znajduje się na terenie Grecji.

W skrócie. Czy w ogóle mają jakiekolwiek podstawy pruć się, skoro nie są za #!$%@? związani z prawdziwą historyczną Macedonią?
#balkany #grecja #macedonia #polityka #kiciochpyta
  • 12
@Ekspert_z_NASA: Jasne, już odpowiadam.

Po pierwsze to bardzo upraszczasz cały konflikt i przyjmujesz stanowisko Grecji bez jakiegokolwiek zastanowienia się.

1. To prawda, obecni Macedończycy nie mają związku z Macedonią czasów Aleksandra ze względu na to, że przybyli na te tereny 800 lat później i byli przedstawicielami grupy Słowian, lecz obecnie ich skład, to połączenie wszystkich narodowości. Są mieszanką Greków, Turków, Serbów, Wołochów i innych. Ich obecny wygląd bardzo się różni od
@Piwniczanin: Masz rację. Po ostatecznym włączeniu terenu obecnej „Macedonii” do Serbii po drugiej wojnie bałkańskiej w roku 1913 tamtejszą ludność, zaczęto nazywać „południowymi Serbami”. Nazwy Macedonia na oficjalnych serbskich, a potem na królewskich (SHS do roku 1929) oraz jugosłowiańskich mapach (do kwietnia roku 1941) nie znajdziemy:
w roku 1918,
w roku 1922,
w roku 1929,
w roku 1939.
W latach 1878, 1912-1913, 1915-1918 oraz 1941-1944 tereny obecnej
@Saganis: @Ekspert_z_NASA: @Piwniczanin: Dla informacji:
1. Grecka idea „Megali Hellas” (Wielkiej Grecji) nie obejmowała terenów dzisiejszej Macedonii.
2. W odróżnieniu od Grecji to właśnie Macedończycy marzyli o „Wielkiej Macedonii”, obejmującej tereny północnej Grecji i południowo-zachodniej Bułgarii.
3. Bardziej ambitne, wręcz megalomańskie plany co do Bałkanów od prawie dwóch wieków miała Serbia, zapoczątkowane przez ichniego ultranacjonalistycznego wieszcza Vuka Karadžicia w latach czterdziestych dziewiętnastego wieku i
Pobierz
źródło: comment_o9RhJLa9FWT7ycF0MXlI4L1Wr7Pr2ZQp.jpg