Wpis z mikrobloga

Z cyklu "faszyzm nie jest problemem w Polsce"

@3n3bl0:
Ale przecież mural jest z Hitlerem, a nie Mussolinim czy generałem Franco xD

Swoją drogą to że kibole Ruchu Chorzów używają symboliki nazistowskiej to nic nowego, chyba się uważają bardziej za Niemców xD
@kiera1: Narodowy socjalizm, nazizm (skrót od niem. Nationalsozialismus), czasem określany również jako hitleryzm (od nazwiska Adolfa Hitlera) – rasistowska, antykomunistyczna, antydemokratyczna i antysemicka ideologia Niemieckiej Narodowosocjalistycznej Partii Robotników (NSDAP). Niemiecka skrajna odmiana faszyzmu[1],

Ktoś tu powinien wrócić do szkoły? 2 sekundy wyszukiwania, Wikipedia.
@WszeborWlostowic:
Jednak trochę co innego kiedy jacyś śląscy kibole namalowali mural odwołujący się do III Rzeszy (ja wiem że na Śląsku była taka sytuacja że niepodpisanie volkslisty groziło problemami i przez to dużo osób służyło w armii niemieckiej, ale to nie znaczy że trzeba z tego powodu czuć miętę do wujka Adolfa)


A co innego kiedy Ukraińcy oficjalnie uznają członków SS Galizien i UPA jako weteranów walczących o wolność, a Bandera
@oficer-prowadzacy: tyle, że wiele osób nie potrafi zrozumieć, że oni ich czczą ze względu na walkę z ZSRR i ogólnie walkę o niepodległość(także przeciw II RP), a nie z względu na to, że marzą o mordowaniu Polaków, czy popierają to - raczej negują ten fakt, albo twierdzą, że Wołyń to była wojna Polsko-Ukraińska i Polacy tak samo mordowali.
Tak samo jak część polaków honoruje Romualda Rajsa "Burego" bo walczył przeciwko komunistom,
@WszeborWlostowic:
No ale gdzie Bury (którego oddział zabił max. kilkudziesięciu Białorusinów za podejrzenie współpracy z komunistami), a gdzie UPA czy SS Galizien, które przede wszystkim zajmowały się wyrzynaniem Polaków bez jakiegokolwiek powodu - to jest absolutnie nie ta skala.
A to z jakiego powodu robią z nich bohaterów jest nieistotne - po prostu Polska nie może na takie sprawy przymykać oczu (tak jak to robi PiS), bo skoro nawet teraz kiedy
a gdzie UPA

które przede wszystkim zajmowały się wyrzynaniem Polaków bez jakiegokolwiek powodu

Z naszej perspektywy UPA zajmowała się przede wszystkim wyrzynaniem Polaków, z perspektywy Ukraińców walką zbrojną(w takiej bitwie pod Hurbami 5-6 tysięcy UPowców pokonało 30-35 tysięcy żołnierzy NKWD) I dlatego Ukraińcy ich czczą. Złych stron starają się nie widzieć, bo nie pasują im do ich wizji historii.
To troche tak jak z pogromami Żydów przez Polaków - oczywiście stwierdzenie, że
Z naszej perspektywy UPA zajmowała się przede wszystkim wyrzynaniem Polaków

@WszeborWlostowic:
No właśnie nie tylko z naszej perspektywy - nie wiem ile NKWDzistów zostało zabitych przez UPA, ale jestem pewien że ma się nijak do 100-200 tysięcy ofiar ludobójstwa na Wołyniu i Podkarpaciu.
Przypadki pogromów się niestety zdarzały, ale też skala tego typu kolaboracji na tle innych krajów (np.: Francuzi którzy współpracowali bezpośrednio w wywózkach) była na tyle znikoma że naprawdę
Większość Polaków jednak pomagała na tyle na ile to było możliwe


@oficer-prowadzacy: Obawiam się jednak, że większość Polaków starała się po prostu przeżyć zamiast troszczyć się o Żydów, Polacy są tylko ludźmi, a nie herosami o nadludzkiej odwadze. Zwłaszcza, że Polacy przed wojną zasadniczo Żydów po prostu nie lubili, zwłaszcza w dawnym zaborze rosyjskim gdzie było niegdyś dosyć sporo pogromów, a po śmierci Piłsudskiego zaczęła się dosyć spora kampania antysemicka. W
Obawiam się jednak, że większość Polaków starała się po prostu przeżyć zamiast troszczyć się o Żydów, Polacy są tylko ludźmi, a nie herosami o nadludzkiej odwadze.

@WszeborWlostowic:
Dlatego pisałem "na tyle na ile możliwe". Nie każdy miał warunki żeby ukrywać w domu Żydów, ale celowo też przytaczam takie mniejsze akty pomocy jak noszenie jedzenia Żydom. Drzewka w Yad Vashem się za to nie dostanie, ale też nie znaczy że Polacy byli
@oficer-prowadzacy:

Tyle że akurat w przypadku Rosji nie słyszałem o jakimś przypadku na poziomie państwowym

jak demontowano pomnik Iwana Czerniachowskiego odpowiedzialnego za obławe augustowską - obraza majestatu, sprzeciw ambasady rosyjskiej, bo to "bohater, który wyzwolił Polskę"

Wciąż istnieje 27 ulic nazwanych imieniem Józefa Stalina w Rosji
Zakazano niedawno film "Śmierc Stalina" bo przedstawiał go w krzywym zwierciadle
https://www.wykop.pl/link/1936822/rosja-wprowadza-kary-za-znieslawianie-zsrr/
https://wiadomosci.wp.pl/putin-demonizowanie-stalina-to-atak-na-rosje-6134588776285825a
Można mnożyć przykłady.