Wpis z mikrobloga

To jest metafora!!1 - ale mnie to triggeruje.

Ja bym chciał w końcu jakąś sensowną kategoryzacje tego co brać jako metaforę, a co jako wprost. Jak mam atakować pismo święte napisane przez samego boga, jak zaraz zasłaniają się argumentem o metaforycznym znaczeniu wybranego akapitu? Wkurza mnie to. To jakbyś grał z kimś w eurobiznes a ten by wyciągał za każdym razem jak stanie na więzieniu kartę wyjścia z niego.

Brak jednoznaczności co i jak traktować w piśmie świętym to idealny sposób na obronę. A jak powiem, że w koranie wezwanie do zabijania niewiernych może też jest jedynie metaforyczne jak takie samo wezwanie w Biblii to mnie od obrońców Islamu wyzywają. Ehh...
#bekazkatoli #gimboateizm #zalesie #ateizm
  • 23
@lakukaracza_: Właśnie to chyba jest największy argument przeciwko takiemu podejściu.

A jak powiem, że w koranie wezwanie do zabijania niewiernych jest metaforyczne


W ten sposób można każdą świętą księgę obronić. A jak to połączysz z tym:
1545 rok - Sobór w Trydencie uznał ludzkie tradycje przyjęte przez Kościół (w tym także dogmaty) za autorytet w sprawach wiary równe Pismu Świętemu

To w zasadzie Kościół może lawirować pomiędzy nauką, wiarą a biblią
@lakukaracza_: Ale żeście się uczepili ostatnimi czasy.

Nie mam czasu teraz wgłębiać się w te wszystkie kwestie i je wyjaśniać. To są tematy tak rozległe i głębokie, że nie da się ich w dwóch zdaniach omówić we wpisie na mirko. Ale jeśli faktycznie szukasz odpowiedzi, znajdziesz je m.in w internecie, dokumentach Kościoła - "szukajcie, a znajdziecie".

Wiedz, że to co jest niezmienne i to co Kościół głosi i jest takim czystym
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Wezuwio: właśnie nie jest tak jak piszesz. To jest po prostu twoj własny sposób postrzegania kościoła, każdy ma inny i tu właśnie jest problem. Brak konkretów i ciągła "metafora".
właśnie nie jest tak jak piszesz. To jest po prostu twoj własny sposób postrzegania kościoła, każdy ma inny i tu właśnie jest problem. Brak konkretów i ciągła "metafora".


@Voraz: Czemu uważasz, że nie jest tak jak piszę? To, że każdy ma inny sposób postrzegania kościoła to jest właśnie problemem, jak piszesz, bo Kościół jest jeden i zasady jak ma funkcjonować i co jest priorytetem, sednem wiary są jasne, ustalone. To, że
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Wezuwio: może i byłoby tak jak mówisz, ale:

Poczytaj w Piśmie Świętym jak żyły pierwsze wspólnoty wraz z apostołami po zmartwychwstaniu Jezusa. Właśnie o coś takiego chodzi! Właśnie tak to ma wyglądać! To, że jest "brak konkretów i ciągła metafora" to nieprawda. Szukaj u źródła.
Dlaczego czytając Pismo Święte mam sluchac się tego co przytoczyles, ale negatywnych rzeczy już nie? Było kilka postów tutaj o niewolnikach, czy gwałcie i srebrnikach, więc
Dlaczego czytając Pismo Święte mam sluchac się tego co przytoczyles, ale negatywnych rzeczy już nie? Było kilka postów tutaj o niewolnikach, czy gwałcie i srebrnikach, więc pewnie wiesz o czym mówię.


@Voraz: Jasne, wiem o czym mówisz. To długa kwestia, a mam parę minut teraz tylko.

Generalnie to wymaga spojrzenia z dwóch płaszczyzn: historycznej i wiary jako całości.

Prorocy, Pismo Święte nie były oderwane od rzeczywistości. Pewne rzeczy działy się w
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@Wezuwio: Ale skoro kościół ustala co jest miłosierdziem tak aby podobało się to ludziom w danych czasach to oznacza że nie my podążamy za naukami i miłosierdziem kościoła, ale kościół dostosowuje się do tego co ma być miłosierdziem.
Czyli według twojej wypowiedzi to nie kościół jest źródłem dobra i miłości, to nie on mówi w jaki sposób żyć dobrze, ale kopiuje moralność danych czasów i interpretuje to pod swoją księgę.
@lakukaracza_ A po #!$%@? się w ogóle tym zajmować? Niech sobie każdy wierzy w co mu się podoba. #!$%@?ą mnie już ci agitatorzy jedynego słusznego rozumowania i ich prawdy najmojsze.
@Wezuwio: komunizm to dawanie każdemu według potrzeb i branie od niego według jego możliwości, jeżeli masz inną wizje komunizmu niż tą pełną sprawiedliwości rownosci i pracowitości to mogę jedynie przeprosić bo to znaczy ze my jako komuniści źle wykonujemy swoją pracę, i mogę jedynie zapewnić że to co zrobili lenin Stalin czy mao to nie był prawdziwy komunizm ...