Wpis z mikrobloga

#piwo #piwowarstwo #browarhipster

Cześć wszystkim piwoszom i piwowarom! Po wypiciu setek kraftów dojrzałem do decyzji o zajęciu się piwowarstwem. Mianowicie w planach mam uwarzenie piwa z procesem zacierania i tutaj zaczyna się mój dylemat. Mianowicie zastanawiam się który zestaw startowy wybrać. Mam do wyboru dwa - droższy oraz tańszy. I tutaj nasuwa się pytanie do was czy warto inwestować około 150 zł więcej w droższy zestaw ? Czy to nie ma sensu ? Poniżej wklejam linki do zestawów.

droższy: https://marxam.pl/zestawy-startowe-zestaw-sprzetowy-piwowar-premium,c274,p4021,pl.html

tańszy : https://marxam.pl/zestawy-startowe-zestaw-sprzetowy-piwowar-pro,c274,p4020,pl.html
  • 19
@zwirooo: Bez sterylizatora również dam rade. Pytanie czy ten zestaw pozwoli mi na uwarzenie piwa bez przeszkód ? Tzn. czy nie będę miał problemu, że jakiegoś elementu zestawu brakuje.
@laki1: Jasne gar już mam ogarnięty, butelki podobnie. Został tylko już zakup jakiegoś zestawu startowego. I oczywiście pomysł co warzymy. Jakieś propozycje ?
@rowt: Pszenice będziesz mógł najszybciej wypić, a za pierwszym razem zżera ciekawość :P
Ja nie znoszę pszenicznych piw i dlatego proponuje zrobienie jakiejś single hop IPY :P
@zwirooo: Myślałem żeby nalać do wanny wody, wrzucić tam lód a następnie gar wraz z brzeczka i w ten sposób schładzać.

@laki1: Mamy podobnie, dlatego chyba postawie na początek na jakieś american pale ale
@rowt: waż pszenicę, łatwe i na taką pogodę jest zajebiste. tylko nie kombinuj z zasypem, daj pół na pół pilzneński + pszeniczny, troche chmielu na goryczke i WB06. nie wymyślaj żadnych karmeli czy amerykańskich chmielów, spróbuj wpierw co to domowa pszeniczka.

albo jakąś aipę zrób czy coś, ale na początek proponuje w opór pszeniczniaka.
Mamy podobnie, dlatego chyba postawie na początek na jakieś american pale ale


@rowt: Jak najmniej kombinuj z pierwszym, zrób jakiś standard i przyzwyczaj się do całego procesu :P
No i właśnie zwróć uwagę teraz na temperatury, nie wiem jakie masz warunki, ale do takiego apa trzeba to trzymać tak w 20 stopniach max :P
@laki1: Wiesz co zrobię z gotowego zestawu surowców śrutowanych, nie mam zamiaru tworzyć własnej receptury bo może się to źle skończyć dla moich kubków smakowych :D no własnie ta temperatura fermentacji mnie trochę martwi. Będę musiał ogarnąć jakieś wkłady chłodzące na fermentor.
@rowt: No tak gotowy przepis spoko, ale często ludzie chcą odrazu wrzucać jakieś owoce albo inne dodatki :P
Jak nie masz piwnicy, innego chłodnego pomieszczenia albo nie chcesz kupować lodówki to polecam zbudować lodówkę z grubego styropianu :P
@laki1: Dobrze działa taka lodówka ? Wrzucasz tam lód czy jakiś kompres ? Haha :) no też miałem takie pomysły dopóki nie poczytałem więcej na ten temat :D jak wypali pierwsze piwko to mam pomysl na drugie ale już własna recepture witbiera :) mianowicie single hop sorachi ace witbier
@rowt: Dobrze działa, wrzucam tam zamrożone butelki z wodą. W zależności o ile chce zbić temp i jak szybko :P
Jak raz wrzuciłem dwie półtoralitrowe butelki to mi termometr w pewnym momencie pokazywał 14 stopni w środku :D Wiadomo w fermentorze było z 2-3 więcej ale da radę ogarnąć tam dobre warunki i odpowiednią temperature
@rowt: loo panie, 450zl i takie kwiatki, do tego:

Zestaw sprzętu i akcesoriów piwowarskich najwyższej jakości, pozwalający na uwarzenie w domu piwa z ekstraktów. Zawiera fałszywe dno


To z ekstraktów czy z falszywym dnem?
Sam skomponuj zestaw, taniej bedzie. Tak na szybko: masz tam 3 fermentory z czego 2 z kranikami, jeden w zupełności wystarczy, a na start proponuje tylko 2 wiadra, trzecie zawsze mozesz dokupic z kolejna porcją surowców jeżeli
@Nivele: Mógłbyś rozwinąć dlaczego sraczwężyk jest lepszy do piw nie pszenicznych ? I gdzie polecałbyś zakupić sprzęt ? Myślisz ze ten tańszy zestaw, do którego link podałem w głównym poście, będzie ok ? Tzn. mam na myśli czy cena tego zestawu jest rozsądna oraz czy zawiera wszystkie niezbędne akcesoria do warzenia ?
@rowt: słód pszeniczny nie posiada łuski która znacznie ułatwia filtrację czyli zasyp z jego dużą ilością często zapycha się i staje podczas wysladzania. Lepszy w tym kontekście ze wolniej przez niego leci co automatycznie podnosi Ci wydajność. Sprzet kupilem tam gdzie mi najtaniej wyszlo, dzis akurat zrobilem zakupy w homebrewing bo mają fajne, przezroczyste fermentory, a zazwyczaj biore w homebeer, bo są jednymi z tanszych jezeli chodzi o surowce, nie wiem