Wpis z mikrobloga

Obalamy kłamstwa w nominalnym Chrześcijaństwie.

Kłamstwo nr 2. "Chrześcijanin powinien przestrzegać 10 przykazań" (streszczenie tematu).

Wszelkie prawa Starego testamentu, w tym również 10 przykazań, NIE OBOWIĄZUJĄ chrześcijan. Wpoświadcza to cała teologia Nowego Testamentu nie pozostawiając najmniejszych wątpliwości. Ale po kolei:

List do Rzymian 10:4-6,9):

(4) Albowiem końcem zakonu (czyli prawa żydowskiego z Starego Testamentu) jest Chrystus, aby był usprawiedliwiony każdy, kto wierzy. (5) Tak bowiem Mojżesz pisze o usprawiedliwieniu, które jest z zakonu: 'Człowiek, który spełnił zakon, przezeń żyć będzie'. (6) A usprawiedliwienie, które jest z wiary, tak mówi: (...) jeśli ustami swoimi wyznasz, że Jezus jest Panem, i uwierzysz w sercu swoim, że Bóg wzbudził go z martwych, zbawiony będziesz. 


Zatem jasno napisano o "kańcu prawa. Prawo Starego Testamentu było przeznaczone dla Żydów na czas przygotowania do przyjścia Mesjasza i ono już się wypełniło. Po przyjsciu na świat Jezusa Chrystusa i wypełnieniu jego dzieła zbawienia, ustanowione zostało NOWE PRZYMIERZE, a wraz z nim człowiek został uwolniony spod jarzma, ciężaru prawa żydowskiego.

Teraz po krótce objaśnię teologię tego przejścia ze starego w nowe.

W biblii mowa jest o "ciężarze prawa" oraz o "jarzmie prawa" Żydowskiego z dwóch powodów:

- Po pierwsze na system prawny Żydów składało się nie tylko 10 przykazań, ale ponad 600 różnych praw, których należało przestrzegać, a które regulowały rytm dnia, tygodnia, miesiąca, roku a nawet 50 lat. Wymagało to sporego wysiłku woli oraz dyscypliny ze strony Izraelitów.
- Po drugie zwykły , niedoskonały człowiek nie był w stanie spełnić wymagań prawa Starego Testamentu, nawet choćby samych 10 przykazań. Dlatego każdy człowiek regularnie musiał składać ofiary przebłagalne za grzechy. Logicznie - człowiek, który nie popełniałby grzechów nie musiałby składać ofiar za grzechy.

Żydzi raz do roku, na święto Paschy składali ofiarę z pierworodnego baranka. Zwierzę musiało być idealnie białe, czyste i bez skazy. Żydzi nie zdawali sobie sprawy, że baranek symbolizuje nieskazitelnego Mesjasza, który bez skazy przejdzie przez ten świat i mimo, iż nie zgrzeszy, nie zasłuży na śmierć, to i tak zginie, aby odkupić grzechy każdego człowieka.

Okazuje się, że jedyną istotą na Ziemi, która wypełniła co do joty całe prawo Starego testamentu, był Jezus. To on okazał się Mesjaszem, ukrytym pod symboliką ofiar (więcej o tym w kolejnym wpisie). Ponieważ Jezus jako jedyna istota kiedykolwiek sąpająca po Ziemi doskonale wypełnił prawo zakonu, mógł złożyć doskonałą ofiarę ze swojego nieskazitelnego życia. Dlatego nazwany jest "Barankiem Bożym, który gładzi grzechy świata". Żydowskie ofiary jedynie zapowiadały ofiarę doskonałą, jaką złożył Chrystus. Ponieważ ostateczna, doskonała ofiara została złożona, to dalsze składania ofiar ze zwierząt są juz bezsensowne.

Tym samym Jezus zakończył Stare Przymierze i ustanowił Nowe Przymierze, które diametralnie się różni, również "prawem". Nowe Przymierze jest "lekkim jarzmem i miłym brzemieniem". Jezus powiedział:

"(28) Pójdźcie do mnie wszyscy, którzy jesteście spracowani i obciążeni, a Ja wam dam ukojenie. (29) Weźcie na siebie moje jarzmo i uczcie się ode mnie, że jestem cichy i pokornego serca, a znajdziecie ukojenie dla dusz waszych. (30) Albowiem jarzmo moje jest miłe, a brzemię moje lekkie. (Ew. Mateusza 11:28-30).


Lekkim brzemieniem Chrystusa jest "prawo miłości", w którym streszcza się wszystko, czym powinien od tej pory żyć każdy wierzący człowiek (ew. Marka 12:30, 31):

(30) Będziesz miłował Pana, Boga swego, z całego serca swego i z całej duszy swojej, i z całej myśli swojej, i z całej siły swojej. (31) A drugie jest to: Będziesz miłował bliźniego swego jak siebie samego. Innego przykazania, większego ponad te, nie masz. 


W liście do Rzymian apostoł Paweł przypomina (Rz. 13:8-10):

(8) Nikomu nic winni nie bądźcie prócz miłości wzajemnej; kto bowiem miłuje bliźniego, zakon wypełnił. (9) Przykazania bowiem (...) w tym słowie się streszczają: Miłuj bliźniego swego jak siebie samego. (10) Miłość bliźniemu złego nie wyrządza; wypełnieniem więc zakonu jest miłość.


Podsumowując - Nowy Testament dobitnie wyraża, że 10 przykazań, czy w ogóle jakiekolwiek prawo Starego Testamentu nie obowiązuje Chrześcijan.

To było tylko streszczenie tematu. Nowy testament w wielu innych miejscach podkreśla tę myśl i nie pozostawia wątpliwości.
W kolejnym wpisie przedstawię zadziwiającą symbolikę ofiar w Biblii.

#czystaewangelia #teologia #kosciol #prawobiblii #chrzescijanstwo #biblia
RegisII - Obalamy kłamstwa w nominalnym Chrześcijaństwie.

Kłamstwo nr 2. "Chrześci...

źródło: comment_7xTetDAGiS0L3Cf2gXUoaBVIBu5oUjFQ.jpg

Pobierz
  • 8
@Regis_II: Foteczka z "Zbawiciel"
ST, było dla starego przymierza, nas obowiązują prawa Jezusowe:

Będziesz miłował Pana Boga swego całym swoim sercem, całą swoją duszą i całym swoim umysłem. To jest NAJWIĘKSZE i pierwsze przykazanie. Drugie podobne jest do niego: Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego. Na tych dwóch przykazaniach opiera się całe Prawo i Prorocy" (Mt 22:36-40)
@Regis_II:
Katolicy nie muszą przestrzegać praw kultowych, natomiast te moralne obowiązują cały czas, bo Jezus nie zniósł przykazań od tak, tylko w tym wszystkim co on nauczał jest uwypuklenie większe tego, co mówi 10 przykazań i cała nauka Starego Testamentu ( ͡º ͜ʖ͡º)
@Regis_II: musieć nie muszą, ale każdemu przychodzi w pewnym momencie do głowy, dlaczego te prawa Bóg komuś jednak dał. Niektórzy chcą trzymać się przestarzałej litery a niektórzy próbują zaaplikować w życiu ducha części tych praw. Tak czy inaczej zupełnie zignorować ST jest bardzo dziwnie, bo jednak co innego może świadczyć o Bogu jak nie jego prawa?