Wpis z mikrobloga

Już zaczynałem pisać tekst pochwalny o dzielnych kobietach odwołujących się do historycznych, emancypacyjnych założeń feminizmu, ale niestety doczytałem artykuł do końca.

Aktywistka podpisująca się jako Asztar celnie punktuje i nagłaśnia wiele patologii oraz przejawów jawnej (nieraz krwawej) dyskryminacji kobiet w Arabii Saudyjskiej. Niestety kończy stwierdzeniem, że kobiety są lepsze od mężczyzn oraz, że lepiej byłoby gdyby to one miały władzę, przywołując matriarchalne tradycje przedislamskich plemion arabskich.

A szkoda, bo walka o prawa kobiet w Arabii Saudyjskiej to zupełnie poważny temat, który warto nagłaśniać oraz warto wspierać ludzi chętnych podejmować tę nierówną walkę. Szkoda, że przyciąga on również jednostki omotane wizją świata jako wojny płci o władzę. Choć trzeba przy tym przyznać, że łatwiej zrozumieć, że taka postawa mogła się wykształcić u osoby wychowanej w kraju arabskim, niż u rodzimych dzielnych wojowniczek sprawiedliwości społecznej walczących z problemami nieistniejącymi w cywilizowanym świecie.

Źródło:
https://www.rp.pl/Spoleczenstwo/180819355-Saudyjskie-feministki-zalozyly-radio-Naprawde-istniejemy.html

#wojnaidei #logikarozowychpaskow #kultura #ciekawostki #feminizm #arabiasaudyjska #swiat
wojna_idei - Już zaczynałem pisać tekst pochwalny o dzielnych kobietach odwołujących ...

źródło: comment_CLVRySY6FYpE3cXmrZODi3LPp955y65e.jpg

Pobierz
  • 5
@wojna_idei: @wojna_idei: "Niestety kończy stwierdzeniem, że kobiety są lepsze od mężczyzn oraz, że lepiej byłoby gdyby to one miały władzę, przywołując matriarchalne tradycje przedislamskich plemion arabskich."
lol Tak naprawdę to islam przyniósł ze sobą poprawę sytuacji kobiet podczas gdy wcześniej kobieta była przedmiotem. Islam zakazał zabijania dzieci płci żeńskiej, dziedziczenia żon. Dał prawo do rozwodu i okresowe zabezpieczenie majątkowe po rozwodzie. Dał też im prawo do dziedziczenia majątku.
@titutoo: Zgadza się 1400 lat temu islam w wielu punktach poprawił sytuację kobiet w porównaniu do tego co było przed nim. Szkoda tylko, że od tamtego czasu niezbyt poszedł za zmieniającymi się realiami :P